Utworzone

09 Lip 2018

W kategoriach

Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Łyżworolki / Place zabaw / Dla dzieci

Na rolkach mogą jeździć zarówno dzieci, jak i dorośli. To sport, który kryje w sobie wiele zalet. Warto wiedzieć, jaki wywiera wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Zaprzyjaźnij się z rolkami i sprawdź, jakie korzyści mogą Ci zaoferować!

1. Bezpieczny i przyjemny sport dla każdego

Jazdę na rolkach cechuje minimalna ilość przeciwwskazań. Zaliczana jest do sportów o najmniejszym ryzyku kontuzji, jednak przed wyjazdem w ruchliwe miejsca, należy dobrze opanować technikę poruszania się. Ryzyko wystąpień kontuzji u osób z bardzo dobrą techniką jazdy jest niewielkie, ale zawsze trzeba pamiętać o ochraniaczach na kolana i łokcie, a także o kasku. Jazda na rolkach nie ma także ograniczeń wiekowych. Z tej przyjemności mogą korzystać zarówno dzieci (od 4-5 roku życia), dorośli, jak i seniorzy. Co ciekawe, rolki stanowią idealną alternatywę dla osób, które nie powinny biegać, ponieważ nie obciążają stawów w tak dużym stopniu, jak bieganie.

2. Poprawia kondycję najmłodszych

Rolki są dla dzieci na tyle atrakcyjne, że potrafią skutecznie zachęcić do ruchu nawet największych pasjonatów komputera czy małych telemaniaków. W przypadku dzieci, jak i dorosłych jazda na rolkach wzmacnia układ krążenia, dotlenia organizm, a to wszystko sprawia, że mamy więcej energii. Ponadto, doskonale wzmacnia mięśnie całego ciała – w szczególności nóg i pośladków oraz poprawia koordynację ruchową.

3. Świetny sposób na zredukowanie stresu

Jazda na rolkach jest jednym ze skutecznych sposobów na zredukowanie napięcia, odprężenie i zniwelowanie negatywnych skutków stresu. Po ciężkim dniu w szkole lub w pracy warto wybrać się na rolki. Podczas jazdy nie będziemy myśleć o problemach, tylko o prawidłowej technice jazdy. Możemy podziwiać okolicę, cieszyć się towarzystwem przyjaciół lub rodziny, którzy jeżdżą razem z nami. To jest nasza chwila na złapanie oddechu, zrelaksowania się i odprężenia.

4. Wspiera odchudzanie  

Siedzący tryb życia sprawia, że nadmiar kilogramów odkłada się bardzo szybko. Najważniejsze jest zatem to, aby znaleźć czas na ruch. Warto w tym miejscu wspomnieć, że rolki zdecydowanie szybciej pomogą nam zrzucić nadmiar kalorii niż tradycyjne ćwiczenia aerobowe. Zaledwie godzina jazdy na rolkach pozwoli nam spalić średnio nawet ok 600-700 kcal. Aby osiągnąć ten cel, należy utrzymywać tętno na odpowiednim poziomie co najmniej przez pół godziny treningu - po to, aby zdążył rozpocząć się proces spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli wiec rolki maja służyć odchudzaniu, najlepiej jest zaplanować jazdy kilka razy w tygodniu, co najmniej przez 40-50 minut.

Istotna jest także kwestia szybkości jazdy, oporu podczas jazdy, ukształtowania terenu. Jeżdżąc z większą szybkością, z większym oporem, na terenie pagórkowatym, spalimy zdecydowanie więcej kalorii niż podczas komfortowej, powolnej jazdy na płaskim terenie.

5. Wzmacnia mięśnie

Do jazdy na rolkach konieczna jest aktywna praca ud, łydek, a także pośladków. Dzięki temu sportowi wzmocnimy wytrzymałość mięśni, a także poprawimy kondycję. Oprócz tego, jazda na rolkach uczy utrzymywania wyprostowanej postawy ciała – jest to skutek zaangażowania podczas jazdy pracy mięśni brzucha oraz mięśni grzbietu.

Jak w przypadku każdej dyscypliny sportu, przed rozpoczęciem jazdy na rolkach nie zapomnijmy o rozgrzewce. Pamiętajmy też, żeby nie forsować nadto swojego organizmu podczas początkowych treningów i nie wybierać się od razu na rolkowe maratony. Długość treningów zwiększajmy rozsądnie - stopniowo, pozwalając organizmowi przyzwyczaić się do coraz większego wysiłku. Kto zdoła opanować jazdę na rolkach, może wykorzystać je także jako środek transportu do szkoły lub pracy w słoneczne dni. Łączymy wtedy przyjemne z pożytecznym.

To tylko kilka najważniejszych zalet tego sportu, a jest ich zdecydowanie dużo więcej. Warto więc odważyć się i spróbować swoich sił – nawet jeśli wydaje się nam, że nie zdołamy przejechać na rolkach nawet kilku metrów. Pozostaje zatem tylko wybór sprzętu i niezbędnych akcesoriów.

Jaki sprzęt na początek?

Osobom początkującym poleca się rozpoczęcie nauki od rolek rekreacyjnych. Oferują one największy komfort jazdy i są łatwiejsze do opanowania pod względem technicznym. Rolki rekreacyjne powinny być wyposażone w kółka o średniej wielkości, czyli między 70 mm a 84 mm. Taka wielkość zapewni odpowiednią zwrotność, przyczepność oraz uchroni przez rozwijaniem zbyt dużych prędkości, które mogą być niebezpieczne dla osób początkujących. Kółka o większych parametrach pozwalają, co prawda, na szybką jazdę, ale oferują zdecydowanie mniejszą stabilność i trudniej się na nich hamuje czy skręca.

Kolejnym istotnym parametrem kółek w rolkach jest twardość, która odpowiada za amortyzację i odczuwany komfort jazdy. Pod tym względem, do nauki i do jazdy rekreacyjnej, poleca się kółka miękkie, czyli z przedziału między 74A a 82A. Twardsze kółka to słabsza amortyzacja, co może początkujących zniechęcić do dalszej nauki.

Kupując rolki warto zainwestować w sprzęt, który posiada dobrej jakości łożyska, ponieważ przekłada się to płynność pracy kółek. W tym aspekcie można posiłkować się oceną łożyska w skali ABEC, która najprościej mówiąc, określa precyzję ich wykonania. Istnieje pięć poziomów skali – ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7, ABEC 9, przy czym najwyższa – 9, oznacza najwyższą jakość.

Na odczuwanie komfortu podczas jazdy wpływa również odpowiednia cyrkulacja powietrza w bucie rolki, która zapobiega poceniu się stóp. Dlatego podczas zakupu należy zwrócić uwagę, z jakich materiałów wykonany jest but – czy zapewniają one odpowiednią wentylację.

Jaki rozmiar? 

Istotną kwestia jest dobór odpowiedniego rozmiaru rolek. Najlepiej sugerować się swoim standardowym rozmiarem buta, nie kupować rolek za dużych „na zapas”, ani za małych. Rozmiary mogą różnić się w zależności od producentów, dlatego warto pamiętać, że najlepszym sposobem doboru buta jest zawsze jego zmierzenie – założenie rolek na obie stopy, zapięcie ich, przyjęcie pozycji do jazdy. Jeśli nie czujemy luzu i cała stopa przylega do podeszwy, to znaczy, że rozmiar jest odpowiednio dobrany. W przypadku kupna rolek przez Internet, zawsze możemy spokojnie zmierzyć rolki w domu, a jeśli okaże się, że rozmiar jest nietrafiony, bez problemu możemy je wymienić lub zwrócić w ciągu 14 dni.

W przypadku kupna sprzętu dla dzieci bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem będą rolki z regulacją długości buta. Takie rolki można wydłużać w razie potrzeby nawet o kilka cm. Nie trzeba wtedy co roku kupować nowych rolek dla dziecka, bo rosną one razem z nim, dopasowując się do stopy.

Jeśli szukasz rekreacyjnych rolek, które zapewnią bezpieczną i płynną jazdę Tobie oraz Twoim dzieciom, sprawdź ofertę naszego sklepu w kategorii „Dom i ogród”. W Hop-sport znajdziesz rolki oraz rolko-wrotki w różnych kolorach i rozmiarach. Zapraszamy!

Ulubione