Utworzone

28 Wrze 2018

W kategoriach

Poradnik zakupowy / Sprzęt fitness / Orbitreki / Wioślarze / Rowery treningowe / Rowery treningowe leżące / Rowery treningowe spiningowe

Zastanawiając się nad wyborem sprzętu fitness do domowych treningów często spotykamy się z pojęciami, takimi jak: system oporu, Flywheel System lub system koła zamachowego. Poniżej wyjaśniamy, co one dokładnie oznaczają i czy rzeczywiście ich waga wpływa na nasz komfort treningu.

Jak to działa?

Flywheel System, czyli inaczej mówiąc - system koła zamachowego lub system oporu, to zespół części w rowerze, orbitreku lub wioślarzu magnetycznym czy elektromagnetycznym, które odpowiadają za jego płynną i cichą pracę oraz za, generowany podczas treningu, opór. W skład tego systemu wchodzi koło zamachowe, rama/obudowa systemu i w zależności od rodzaju systemu - magnesy lub elektromagnesy.

W systemie elektromagnetycznym obciążenie ustawiamy elektronicznie w komputerze urządzenia treningowego. Kiedy je zwiększamy, elektromagnesy z większą mocą przyciągają koło zamachowe, a kiedy je zmniejszamy – elektromagnesy zmniejszają swoją siłę oddziaływania.

W systemie magnetycznym regulacja oporu może odbywać się elektronicznie - za pomocą komputera, który steruje silnikiem, albo manualnie – za pomocą pokrętła. W przypadku regulacji komputerowej (elektronicznej), silnik wprawia w ruch część systemu, do której przymocowane są magnesy – gdy zwiększamy opór, magnesy przysuwają się do koła zamachowego (zwiększając hamowanie), a gdy zmniejszamy – oddalają (zmniejszając hamownie). Analogicznie działa regulacja manualna, tylko, że w tym przypadku pokrętło (regulator oporu) połączone jest linką z mocowaniem magnesów i zamiast silnika to my sami, ustawiając odpowiednio pokrętło, przysuwamy lub oddalamy magnesy od koła zamachowego. 

Regulacja oporu całkiem inaczej wygląda w rowerkach lub wioślarzach treningowych mechanicznych, czyli najprostszych w swojej konstrukcji oraz najtańszych. Zamiast Flywheel System, w tym przypadku działa fizyczny system tarcia, oddziałujący na koło. Użytkownik ustawia opór za pomocą pokrętła. Wadą takiego rozwiązania jest jednak głośna praca mechanizmu hamowania oraz słabsza płynność podczas ruchu, co w rowerkach magnetycznych i elektromagnetycznych nie ma miejsca.

Waga systemu koła zamachowego

Producenci w specyfikacjach swojego sprzętu podają wagę samego koła zamachowego albo wagę całego systemu oporu. To właśnie ten parametr – czyli waga, przykuwa najczęściej uwagę osób poszukujących sprzętu do domowej siłowni. Dlaczego? Ponieważ panuje przekonanie, że ciężkie i duże koło zamachowe zagwarantuje większy opór i płynność  treningu. Prawda jednak jest taka, że w urządzeniach treningowych, dużo ważniejszą rolę niż waga koła zamachowego, odgrywa moc elektromagnesów/magnesów oraz jakość części, z których zbudowany jest cały system oporu.

Jeśli użyte magnesy/elektromagnesy posiadają dużą moc oraz jeśli cały system regulacji oporu działa sprawnie, to wtedy możemy być pewni, że dany sprzęt jest w stanie zafundować nam szeroki zakres oporu, który w trakcie treningu można wygodnie i łatwo dostosować do swoich potrzeb. Waga i rozmiar koła zamachowego nie powinny być więc priorytetowymi cechami, które decydują o wyborze urządzenia.

Kwestia wagi koła inaczej wygląda w przypadku rowerów spinningowych, które dedykowane są osobom zaawansowanych w treningach, uprawiającym sport zawodowo. Rowery spinningowe wyposażone są w koła zamachowe o dużej masie (powyżej 10 kg) i średnicy, mechaniczny system oporu oraz napęd łańcuchowy lub paskowy. To wszystko sprawia, że trening na nich jest najbardziej zbliżony do jazdy na rowerze wyczynowym oraz daje możliwości wygenerowania maksymalnie dużego oporu, aż do pełnego zatrzymania koła.

Dopasowanie do użytkownika

Kupując sprzęt treningowy powinniśmy wziąć pod uwagę indywidualne możliwości i budowę osoby, która będzie na nim ćwiczyć. Urządzenie z dużym i ciężkim kołem zamachowym - np. ważące 17 kg i więcej, sprawdzi się w przypadku użytkowników mających już spore doświadczenie w treningu na sprzęcie fitness i dobrą kondycję fizyczną. Dla osób początkujących oraz ćwiczących rekreacyjnie w domu, wystarczającym rozwiązaniem będzie wybór sprzętu wyposażonego w koło ważące do 10 kg. Sprzęty z wyższą wagą koła zamachowego, polecane są dla osób nastawionych na bardziej intensywne treningi, chcących osiągać coraz lepsze wyniki.

W przypadku, gdy podawana jest waga całego systemu oporu, można przyjąć, że dla osób początkujących, wystarczający będzie sprzęt, w którym Flywheel System waży od 5 do 12 kg. Dla zaawansowanych w treningu lub osób chcących ćwiczyć na wyższym poziomie, polecane będą sprzęty z większą wagą systemu oporu.

Jeśli poszukujesz roweru lub orbitreka, do domowych treningów, sprawdź naszą ofertę na stronie www.hop-sport.pl i wybierz model dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy!

 

Ulubione