Utworzone

19 List 2021

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Strefa relaksu i rozrywki / Dom i ogród / Akcesoria do basenów / Baseny ogrodowe

Baseny ogrodowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. W naszych warunkach klimatycznych utrzymanie odpowiedniej temperatury wody do kąpieli jest jednak dość trudne. Jaka temperatura wody w basenie ogrodowym będzie optymalna? Jak utrzymać taką temperaturę w basenie? Przeczytajcie. 

Idealna temperatura wody

Ciało człowieka źle czuje się zarówno w zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej temperaturze wody. Oczywiście, są wyjątki: np. coraz popularniejsze w Polsce jest tzw. morsowanie, czyli kąpiel w bardzo zimnej wodzie, zazwyczaj w zimie. Jednak w warunkach letnich, kiedy najczęściej korzystamy z basenów ogrodowych, temperatura wody powinna oscylować w granicach 26-28 stopni. Inna reguła mówi, że najlepsza temperatura to taka, gdy powietrze jest około 5 stopni cieplejsze niż woda. Zbyt wysoka różnica temperatur może spowodować szok termiczny. W wodzie zimniejszej, pomimo żaru lejącego się z nieba, mogłyby marznąc np. dzieci. Niższa temperatura wody będzie za to odpowiednia, jeśli z basenu korzystają dorośli, którzy spędzają czas na pływaniu. Do tego jednak basen musi być odpowiednio dużych rozmiarów.

Jak utrzymać odpowiednią temperaturę wody w basenie?

Na rynku dostępne są różne systemy do podgrzewania wody basenowej: elektryczne podgrzewacze wody, wymienniki ciepła, pompy ciepła, kolektory słoneczne. Korzystając z takiego systemu, możemy wydłużyć okres korzystania z basenu ogrodowego nawet kilkakrotnie. Temperatura wody ulega spadkowi wieczorami i w nocy. Warto więc po prostu zadbać o odpowiednią osłonę basenu na ten czas. Można tu zastosować np. plandekę albo zakupić zadaszenie basenowe – zapoznaj się z ofertą naszych pokryw.

Ulubione