Utworzone

20 Lip 2017

W kategoriach

Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Łyżworolki / Place zabaw / Dla dzieci

Jazda na rolkach to świetny sposób na aktywne i radosne spędzanie czasu z całą rodziną. Tutaj poznasz zalety tego sportu, dowiesz się, jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach oraz jak dobrać odpowiednie rolki dla całej rodziny.

Zalety jazdy na rolkach

Łyżworolki to aktywność fizyczna, dzięki której możemy zadbać o zdrowy wygląd, poprawić koordynację ruchową, wypracować lepsze utrzymywanie równowagi, wzmocnić mięśnie ciała oraz poprawić swoją kondycję. Jest to świetny sposób na odciągnięcie dzieci od ekranu monitora, telewizora, czy smartfona. Dzięki jeździe na rolkach dzieci mogą wyładować nadmiar energii w pożyteczny sposób.

W jakim wieku dziecko może jeździć na rolkach?

W przypadku jazdy na rolkach, najważniejsze są mięśnie nóg. Muszą być one mocne i wytrzymałe. Właśnie z tego powodu z jazdą na rolkach dobrze będą sobie radzić czterolatki. W wielu poradnikach znajdą Państwo informację, że już trzylatki mogą próbować sił w tym sporcie, jednak nie wszystkie dzieci są tak samo wytrzymałe i niektóre trzyletnie dzieci sobie z tym poradzą, a dla innych będzie to zbyt duże obciążenie.

Jak wybrać idealne rolki dla dziecka?

Najlepiej zakupić rolki w regulowanym rozmiarze, pamiętajmy o tym, że stopa dziecka szybko rośnie. Ważne jest, aby but był przewiewny i miał pewne zapięcia, najlepsze są te sznurowane. Na początek warto kupić dziecku rolko-wrotki (np. w sklepie Hop-Sport), w  których możemy regulować ustawienie kółek. Dzięki ustawieniu dwóch kółek z tyłu i jednego z przodu zyskujemy większą stabilność co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero próbują swoich sił w tym sporcie.

Ochraniacze

Z każdym sportem związane jest ryzyko upadku. Nie inaczej jest w przypadku jazdy na rolkach. Dlatego tutaj, oprócz rolek, trzeba zaopatrzyć dziecko w specjalne ochraniacze i kask. Ochraniacze dla dzieci są zazwyczaj plastikowe i lekkie. Taka plastikowa osłona jest zabezpieczona miękką gąbką lub innym materiałem. Chroni kolana, łokcie i nadgarstki przed obtarciami i zbiciem. Najlepiej kupić takie ochraniacze, które będą odprowadzać pot na zewnątrz. Warto kupić dziecku również rękawice ze wzmocnionymi usztywnieniami.  Co do kasku, możemy wybierać spośród kasków rekreacyjnych, do jazdy agresywnej i hokejowej. Różnią się one ciężkością i skutecznością ochrony. Kaski do jazdy rekreacyjnej są lekkie, ale nie chronią skutecznie potylicy. Kaski do jazdy agresywnej są cięższe, lepiej chronią głowę. Najlepsze i jednocześnie najcięższe są kaski do hokeja, które dodatkowo chronią podbródek.

 Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach?

Tutaj najważniejsza jest postawa. Kolana powinny być lekko ugięte, tułów pochylamy lekko do przodu. Nie możemy odchylać się do tyłu, ponieważ to zmieni położenie środka ciężkości i spowoduje, upadek na plecy. Postawa lekko pochylona do przodu, chroni nas przed upadkiem.

Zanim wyjdziemy w teren, najpierw poćwiczmy odpowiednią postawę i utrzymywanie równowagi na rolkach we własnym domu. Jeśli dziecko opanowało już utrzymanie równowagi i postawy, to teraz można przejść do odpychania się. Ustawiamy stopy w kształcie litery T, odpychamy się jedną nogą, następnie dostawiamy ją do drugiej i próbujemy jechać na dwóch nogach. Następnie zmieniamy nogę odpychającą. Bardzo ważna jest umiejętność zachowania równowagi w czasie jazdy.

Na początku warto ćwiczyć jazdę na jednej nodze, odpychając się drugą. Nogę odpychającą trzymamy w górze. Takie ćwiczenie nauczy dzieci balansowania ciałem.

Jak to zwykle bywa, im więcej ćwiczymy, tym szybciej opanujemy jazdę na rolkach. Przy jeździe na rolkach wykonujemy naturalne ruchy, dzięki czemu nie powinna sprawić nikomu większych problemów. Jeśli jednak dziecko ma problemy z utrzymaniem równowagi, to w takim przypadku na początek lepsze będą wrotki.

Odpowiednia powierzchnia

Na pierwsze lekcje nauki jazdy na rolkach najlepsza będzie chropowata powierzchnia. Na takim podłożu łatwiej utrzymać równowagę. Kiedy już dziecko opanuje podstawy odpychania się, utrzymania równowagi i jazdy prosto, wtedy możemy spróbować jazdy na rolkach na gładkiej powierzchni, czyli po chodniku lub boisku. Pamiętajmy o tym, że dziecko dopiero się uczy i nie warto jeździć po zatłoczonych alejkach, czy chodnikach.  Ważne jest, aby podczas nauki dziecko czuło się komfortowo. Nie powinniśmy dziecka poganiać, ponieważ każdy uczy się w swoim własnym, niepowtarzalnym tempie. 

Ulubione