Utworzone

12 Wrze 2018

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Akcesoria fitness / Piłeczki do masażu / Wałki i rollery fitness

Kontuzje mogą przytrafić się każdemu, czy to nowicjuszom, dopiero zaczynającym przygodę z bieganiem, czy też doświadczonym weteranom. Przedstawiamy zatem, czego unikać, aby nie przeciążyć ciała oraz zmniejszyć ryzyko kontuzji.


1. Nieodpowiednie przygotowanie

Czucie głębokie jest nieodzownym elementem każdego biegacza. Należy je wypracować, ponieważ odpowiedzialne jest za nieświadomą kontrolę stabilności stawów i kontrolę oraz koordynację ruchów. W każdym momencie możemy je wytrenować przez proste ćwiczenia np. stanie na jednej nodze z zamkniętymi oczami czy robienie przysiadów i wznoszenie się na palcach. Nieodzownym elementem jest też porządna rozgrzewka przed treningiem. Zmniejsza ona ryzyko mikrourazów. Natomiast po bieganiu, koniecznie poświęć trochę czasu rozciąganie, możesz je wykonać na macie lub w terenie. Dobrze jest tez wykonać automasaż rollerem lub piłką do masażu. Do biegów w terenie możesz tez przygotować się trenując na bieżni.

 

2. Zła dieta

Odpowiednie odżywianie ma bardzo duże znaczenie dla biegaczy. Nie może w niej zabraknąć białka i tłuszczu oraz przede wszystkim węglowodanów. Właśnie te ostatnie są najważniejszym źródłem energii dla długoterminowej pracy mięśni. Glikogen mięśniowy jest podstawowym zasobem glukozy niezbędnej do ich pracy. Jeżeli go wyczerpiemy, to spadnie nasza wydajność i ogarnie nas zmęczenie. Dlatego dieta biegaczy powinna być bogata w ryż, kaszę czy pieczywo.

 
3. Nieodpowiedni strój

Najważniejsze wyposażenie biegacza to odpowiednie buty! Kupując obuwie należy dobrać je do budowy swojej stopy oraz do terenu, po którym będziesz biegał. Inny rodzaj butów nadaje się do biegów po twardej powierzchni, np. biegi uliczne, a jeszcze inne po ścieżkach leśnych, a inny do biegu na bieżni. Zadbaj również o swój strój. Dobrym wyborem jest odzież z oddychającego materiału, odprowadzającego pot od ciała. 

Ulubione