Utworzone

17 Maj 2023

Author

Mateusz Kaczmarek

W kategoriach

Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Meble ogrodowe

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?

Starannie dobrane meble do ogrodu są jego ozdobą od wiosny do jesieni. Jednak, gdy przychodzi zima, niezbędne jest ich prawidłowe zabezpieczenie. Jak więc przechowywać meble ogrodowe przez zimę, aby służyły nam w następnym sezonie?

W jakim celu zabezpiecza się meble ogrodowe?

Niskie temperatury i ich wahania w ciągu doby sprawiają, że bez względu na rodzaj zastosowanego materiału do produkcji mebli ogrodowych, niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Po zimie, komplety, które nie zostały przeniesione w suche miejsce lub nie zostały czymś przykryte, zaczynają rdzewieć, a plastikowe łamać się, z kolei drewniane meble ogrodowe mają mocno naruszoną strukturę. Co więc zrobić, aby nie doszło do takich sytuacji? Przede wszystkim należy dobrać metodę zabezpieczenia do typu mebli.

Jakie są sposoby na zabezpieczenie mebli ogrodowych na zimę?

Odpowiednie przygotowanie do zimy i przechowywanie mebli ogrodowych jest bardzo ważną czynnością. Dzięki ich zabezpieczeniu można je z powodzeniem wykorzystać w kolejnych latach. Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów mebli ogrodowych, o które należy zadbać w określony sposób. Zima i towarzyszące jej zjawiska atmosferyczne niezwykle niekorzystnie wpływają na zestawy ogrodowe, które mają służyć wypoczynkowi i stanowić element dekoracji. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?

Zabezpieczenie mebli ogrodowych z drewna

Ogrodowe meble drewniane są niezwykle podatne nie tylko na działanie czynników atmosferycznych w postaci opadów deszczu, czy niskich temperatur, ale także promieniowania UV. Dlatego najlepiej o nie zadbać już na wiosnę. Wówczas należy je pomalować preparatem impregnującym, bejcą albo lakierem. Czynność tę należy powtarzać raz na dwa lata. Jeśli jest taka możliwość, to warto rozkręcić meble ogrodowe na mniejsze części i przenieść je do suchego, nieogrzewanego pomieszczenia.

Zabezpieczenie mebli ogrodowych z metalu

Meble ogrodowe z metalu są z kolei bardzo trwałe. Większość z nich jest dokładnie zabezpieczana przez producentów specjalną powłoką ochronną, która zabezpiecza je przed korozją. Jesienią warto jednak dokładnie przyjrzeć się im i sprawdzić, czy w żadnym miejscu powłoka nie wymaga wzmocnienia. Jeśli znajdzie się taki punkt, należy go wyczyścić i pomalować lakierem. Na szczególną uwagę zasługują meble ogrodowe wykonane z żeliwa, ponieważ są najbardziej podatne na korozję. Następnie cały zestaw należy dokładnie przykryć specjalnym pokrowcem.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę z naturalnych materiałów?

Wiadomo już, jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe i te wykonane z metalu. A jak zadbać o te z naturalnych materiałów np. rattanu lub wikliny? W tym przypadku nie wystarczy okryć ich pokrowcem. Meble wiklinowe i rattanowe należy na zimę umieścić w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Zanim się to jednak zrobi, należy dokładnie wyczyścić ich powierzchnię.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą wykonane z plastiku i technorattanu?

Z kolei plastikowe meble ogrodowe i te wykonane z technorattanu są najtrwalsze. Warto jednak wiedzieć, że nawet one nie pozostają obojętne na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego też pod koniec jesieni warto je dokładnie umyć, wykorzystując do tego celu dedykowane preparaty. Na koniec należy na nie narzucić pokrowiec ochronny.

Ulubione