Utworzone

04 Lip 2018

W kategoriach

Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Dom i ogród / Baseny ogrodowe / Dla dzieci

Zabawa w basenie ogrodowym to ogromna radość dla najmłodszych, szczególnie w upalne dni. Warto jednak pamiętać, że zanim pozwolimy naszym dzieciom na beztroskie pluskanie się w wodzie, musimy koniecznie zadbać o ich bezpieczeństwo. Sprawdź, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę i jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać.

Rodzaj basenu dostosowany do wieku dziecka

W przypadku dzieci do 2 roku życia najlepiej sprawdzą się małe i płytkie baseny dmuchane. Małemu dziecku do zabawy zdecydowanie wystarczy taka ilość wody. Ciekawym urozmaiceniem dla malucha będą małe konewki, wodne młyny lub plastikowe kulki. Czasami taki mały basen dla dzieci możemy wypełnić samymi kolorowymi piłkami - bez wody. Taki basen z kulkami to również świetna zabawa, w którą, co więcej, można bawić się nie tylko latem. Dla trzylatków warto pomyśleć o nieco większym baseniku ze zjeżdżalniami, czy fontanną.  

W przypadku starszych dzieci, w wieku wczesnoszkolnym, możemy zastanowić się nad zakupem większego basenu rozporowego. W takim basenie mamy dużą ilość wody i co ważne, służy on nie tylko dziecku, ale również wszystkim domownikom. Baseny rozporowe są droższe niż dmuchane, ale za to bardziej wytrzymałe i bardziej pojemne.

W przypadku młodzieży, warto pomyśleć o basenach stelażowych. Ich podporą jest stelaż wykonany z metalu. Są trwalsze niż baseny rozporowe i głębsze.

Basen z certyfikatami jakości

Rozważając kupno basenu, z którego będą korzystać dzieci, szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy dany produkt posiada certyfikaty jakości. Bowiem jedynie oryginalne produkty, odpowiednio przebadane i przetestowane, mogą zapewnić naszym dzieciom bezpieczną zabawę. W sklepie Hop-Sport, oferujemy tylko i wyłącznie baseny renomowanej marki Intex, które spełniają restrykcyjne normy europejskie i amerykańskie.  

Zasady bezpieczeństwa podczas pobytu dziecka w basenie

- Opieka dorosłego 

Dziecko nigdy nie powinno pozostawać samo w basenie bez opieki osoby dorosłej. Czujność i obserwacja dzieci jest niezwykle ważna. Nie wystarczy sama obecność, dlatego w czasie kąpieli dzieci w basenie niewskazane jest przeglądanie informacji w smartfonie lub czytanie książki. Dzieci mają różne pomysły i należy nad nimi czuwać. Obecność opiekuna jest konieczna również podczas zabaw w ogrodzie, w którym mamy rozłożony basen, czy inny zbiornik wodny, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy maluchy nie wpadną przypadkiem na pomysł wejścia do wody bez naszej wiedzy i pozwolenia.

- Rękawki, dmuchane materace/pianki 

Są to szczególnie ważne elementy, jeżeli mamy rozłożony w ogrodzie basen rozporowy lub stelażowy. Pomogą one początkującym pływakom utrzymać się na wodzie i będą niezbędnymi akcesoriami podczas nauki pływania.

- Koło ratunkowe 

Jeśli posiadamy większy basen, warto mieć je w pobliżu. Nikt nie jest w stanie przewidzieć niebezpiecznych sytuacji, dlatego zawsze należy być przygotowanym na taką ewentualność. Oprócz tego, koło ratunkowe przyda się na rodzinnych wyjazdach wakacyjnych nad wodę.

- Dbałość o higienę 

Woda w basenie musi być czysta i często filtrowana. Dlatego pamiętajmy o częstym czyszczeniu basenu i filtrowaniu wody. Podczas filtrowania wody nikt nie powinien przebywać w basenie. Dopiero po odłączeniu pompy filtrującej od źródła zasilania można wejść do basenu. Ważna jest również higiena dzieci - po kąpieli powinny wziąć prysznic lub wykąpać się w wannie.

- Uświadomienie dziecka 

Zanim pozwolimy dziecku wejść do basenu, należy z nim porozmawiać o tym, co można robić w basenie i jakie zachowanie może być niebezpieczne. Z pewnością trzeba uświadomić maluchy, że nie wolno wskakiwać do basenu, od razu zanurzać się w wodzie bez wcześniejszego przyzwyczajenia organizmu do chłodniejszej temperatury. Powinniśmy wspomnieć również o tym, że nie wolno wrzucać do basenu kamieni, liści, gałązek, czy innych rzeczy znalezionych w ogrodzie. Dzieci mają wielką wyobraźnię, dlatego uświadomienie dziecka jest niezwykle ważne.

- Ograniczony czas zabaw w basenie 

Woda, która ma mniej niż 29 stopni Celsjusza, szybko obniża temperaturę ciała. Jeżeli zauważymy, że dziecko ma sine usta, wtedy powinno wyjść z basenu. Po ponownym ogrzaniu się może do niego wrócić.

- Osuszenie dziecka 

Szczególnie chodzi nam tutaj o osuszenie uszu. Pozostawiona w nich woda może przyczynić się do powstania stanu zapalnego ucha zewnętrznego. 

Sposoby na urozmaicenie zabawy w basenie

Pluskanie się w basenie samo w sobie jest ekscytujące, ale dla urozmaicenia warto zaaranżować dziecku różne zabawy. W tym celu przydadzą się dmuchane kółka albo zabawne, kolorowe materace, dostępne w rozmaitych kształtach. W basenie ogrodowym nieoceniona będzie również dmuchana piłka. Możliwości jest tutaj wiele, na przykład gra w kolory, siatkówkę, czy w piłkę ręczną.

Dla mniejszych dzieci ciekawym pomysłem może być zabawa stateczkami, łowienie rybek, czy pływających kulek w basenie ogrodowym. Bawiąc się w ten sposób, maluszek ćwiczy spostrzegawczość i koordynację ręka-oko. Dla dziecka złapanie w sitko, pływającego pod wodą lub na tafli wody, przedmiotu to nie taka prosta sprawa.

Podczas gier w basenie rodzic może pełnić funkcję sędziego, a także podrzucać nowe pomysły na zabawy w wodzie.

Sprawdź szeroką ofertę basenów ogrodowych i akcesoriów basenowych w Hop-Sport!

Ulubione