Utworzone

02 Sier 2019

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Poradnik zakupowy / Dom i ogród / Krzesła biurowe

Praca biurowa wydaje się lekka, ale jest ona bardzo wymagająca dla naszego kręgosłupa. Spędzając długie godziny w pozycji siedzącej, musimy zadbać o prawidłową postawę ciała. Sprawdźcie z nami, jaki fotel wybrać, aby zapewnić sobie zdrowie i komfort pracy!

ergonomiczny fotel biurowy

Wybór odpowiedniego krzesła

Przy wyborze krzesła do pracy przy biurku powinniśmy pamiętać, aby było ono ergonomiczne - powinno mieć wygodny zagłówek, na którym możesz oprzeć głowę, profilowane oparcie, które odciąży Twój kręgosłup, a także wygodne, miękkie siedzisko. Najlepsze są te krzesła i fotele biurowe, które posiadają regulowane oparcie oraz są wyposażone w podłokietniki. Oparcie powinno być wyprofilowane w taki sposób, aby odciążało odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

W fotelu lub krześle przeznaczonym do pracy biurowej, niezbędna jest funkcja regulacji wysokości, a także regulacji pochylenia oparcia. Ważna jest również odpowiednia długość siedziska, ponieważ zbyt długie może blokować przepływ krwi w nogach. Kiedy fotel jest zbyt wysoki, zawsze możemy skorzystać z podnóżka.

Przygotowanie miejsca pracy

Przygotowując stanowisko pracy przy biurku należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

  • Siedzisko krzesła należy ustawić na takiej wysokości, aby kąt w zgięciach stawów kolanowych wynosił 90 stopni.
  • Podłokietniki muszą znajdować się na wysokości blatu biurka.
  • Łokcie i ramiona powinny być swobodnie ułożone na biurku.
  • Najlepiej jest, kiedy przedramiona oparte na biurku tworzyły z osią ciała kąt prosty (90 stopni).
  • Biurko powinno być dopasowane do wzrostu użytkownika.
  • Pomiędzy siedziskiem fotela, a blatem biurka należy zachować odległość minimum 25 cm.
regulacja w krześle biurowym
regulowane oparcie w fotelu biurowym

Prawidłowa pozycja podczas pracy przy biurku

Prawidłowa postawa to taka, gdzie plecy w całości przylegają do oparcia fotela, a ciężar ciała spoczywa na pośladkach lekko wysuniętych do tyłu, natomiast głowa jest lekko wysunięta lekko do góry. Pracując przy komputerze, oczy powinny być na linii monitora. Wiadomo, nie od razu będziemy pamiętać o prawidłowej postawie, ale warto utrzymywać ją jak najczęściej. Warto wyrobić sobie nawyk utrzymywania prawidłowej postawy. Chociaż podczas starania się o nią, często popełniamy błędy. 

Najczęstszym z nich jest zbyt mocne wysuwanie klatki piersiowej do przodu podczas siedzenia przy biurku. Przez to szyja i głowa są w nieodpowiedniej pozycji, a to skutkuje z czasem bólem pleców, karku i szyi. Aby zapobiec tej sytuacji pamiętaj, żeby ciało było mocno oparte na pośladkach i lekko wysunięte do tyłu. Dzięki temu głowa i szyja powinny automatycznie przyjąć prawidłową pozycję. W tym momencie znikają wszystkie napięcia.

Podsumowując, do utrzymania najlepszej pozycji do pracy przy biurku niezbędny jest wybór odpowiednich mebli – przede wszystkim ergonomicznego fotela biurowego. Na tych meblach nie warto oszczędzać, ponieważ zapewnią Ci nie tylko wygodę podczas pracy, ale również o zadbają o Twój kręgosłup, minimalizując skutki spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej. 

Ulubione