Utworzone

12 Lip 2022

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Poradnik zakupowy / Meble ogrodowe

Unosisz się nad ziemią, a od świata dzieli Cię jedynie cienki materiał. Gdy zamykasz oczy, przenosisz się do wakacyjnego kurortu. Wypoczywasz, czytasz książkę, leniuchujesz bez opamiętania. Wszystko to dzięki hamakom ogrodowym z Hop-Sport! Dowiedz się, jak wybrać ten, który spełni marzenia o beztrosce. 

hamak brazylijski

Hamak brazylijski

Hamak kojarzy się przede wszystkim z modelami ogrodowymi, rozpiętymi między gałęziami drzew. Są to hamaki brazylijskie, w których można wypoczywać, drzemać, słuchać muzykę lub czytać książkę. Zawiesza się je na mocnych i grubych konarach drzew lub elementach konstrukcyjnych budowli ogrodowych np. wiat czy altanek. Hamak brazylijski składa się praktycznie z samego materiału, który w całości przeznaczony jest do leżenia lub siedzenia. Można go używać na swojej posesji, lecz wiele osób decyduje się go również zabrać ze sobą podczas wypadu za miasto czy podróży wakacyjnej. 

Hamak na taras

Niektóre osoby wolą wypoczynek pod zadaszeniem tarasu. Dla nich dedykowane są hamaki ze stelażem. Są one bardziej stabilne i umożliwiają wypoczynek nawet dwóm osobom. Zajmują więcej miejsca niż modele brazylijskie, lecz rekompensują to podniesionym stopniem bezpieczeństwa. Hamaki stelażowe nie są jednak mobilne i bardzo często nie będą nadawały się do ustawienia w plenerze. Aby można było na nich komfortowo wypoczywać, najpierw trzeba oczyścić i wyrównać teren. Najlepiej jednak sprawdzą się stojąc na stabilnym podłożu – deskach tarasowych lub płytach ogrodowych. Hamaki ze stelażem robią wrażenie głównie ze względu na stalową ramę, która w otoczeniu innych metalowych elementów (np. mebli ogrodowych) może pełnić rolę ozdobną.

hamak na stelażu

Hamaki di volio

Szukając wymarzonego hamaku stelażowego lub brazylijskiego, warto odwiedzić stronę sklepu internetowego Hop-Sport, a konkretniej witrynę naszej marki własnej – di volio. W jej asortymencie każdy znajdzie coś dla siebie i każdy urządzi ogród w taki sposób, aby wypoczynek w nim był jak ze snu. Od wytrzymałych zestawów mebli ogrodowych, przez duże parasole ogrodowe, aż po wspaniałe hamaki ogrodowe. Ostatnia kategoria produktów polecana jest głównie przez sposób ich wykonania. Hamaki ogrodowe di volio stworzono ze specjalnych mieszanek bawełny i poliestru, które odporne są na działanie czynników atmosferycznych. Włókna pozostają przy tym delikatne i przyjemne w dotyku, bez uczucia sztuczności ani nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo hamaki stelażowe di volio posiadają mocną, stalową ramę, która stabilizuje osobę siedzącą w hamaku i zapewnia jej niezbędne bezpieczeństwo. Stalowa konstrukcja posiada funkcję składania, dzięki której można uzyskać kompaktowy rozmiar produkty, idealny do przechowywania. Hamaki marki di volio są również w stanie utrzymać ciężar do 120 kg. Oznacza to dodatkowe miejsce leżące na książki, słodycze i dzieciaki! 

Gdzie zamontować hamak?

Jeśli już uda nam się wybrać odpowiedni model hamaku, pozostaje kwestia jego zamontowania. W przypadku produktów stelażowych sprawa jest prosta, gdyż wystarczy złożyć konstrukcję na stabilnym, twardym i równym podłożu. Może nim być taras lub wcześniej przygotowany skrawek trawnika. O wiele większą kreatywnością należy wykazać się w przypadku hamaków brazylijskich. Wymagają one zaczepienia o stabilne elementy konstrukcyjne (np. kute ogrodzenie, słup podtrzymujący wiatę, filar tarasu) lub zawieszenia na drzewie. Wspaniale do tego celu nadają się wszelkie gatunki drzew owocowych – jabłonie, czereśnie, śliwy, grusze. Posiadają one grube pnie i gałęzie, umożliwiające łatwy montaż hamaku. Dodatkowo obecność liści zapewni kojący cień w upalne dni, a także zabezpieczy do pewnego stopnia przed deszczem. Hamak można również zamontować na tarasie lub balkonie, wymagane będzie do tego jednak specjalne zakotwiczenie w ścianie. Musi być ono trwałe, dlatego wykluczone jest mocowanie do ścian karton-gips, ścian z grubą warstwą ocieplenia, cienkich belek i rurek. 

Czy hamak jest bezpieczny?

Prawidłowo użytkowany hamak, niezależnie od modelu, jest w pełni bezpiecznym meblem ogrodowym. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym jego użytkowanie nie będzie stanowiło zagrożenia dla użytkowników oraz osób postronnych. Przede wszystkim należy:

  • montować go, składać i rozkładać w sposób zgodny z instrukcją obsługi,
  • podczas montażu korzystać z fabrycznych elementów oraz akcesoriów dołączonych do zestawu,
  • nie przeciążać go powyżej wagi określonej przez producenta,
  • nie leżeć na nim ze zwierzętami,
  • nie przerabiać go, nie farbować ani nie skracać lub wydłużać,
  • wchodzić na niego i schodzić powoli, bez wykonywania gwałtownych zarzutów lub skoków,
  • w przypadku modelu ze stelażem nie traktować jako huśtawki – nie bujać nim nadmiernie. 

Na parametry techniczne, a co za tym idzie na bezpieczeństwo hamaku, wpływ ma utrzymanie go w czystości i odpowiednie zabezpieczanie po sezonie użytkowania. Dotyczy to przede wszystkim dbania o materiał – czyszczenie go cykliczne, wywabianie plam, łatanie dziur, a także przechowywanie w należyty sposób – chowanie do specjalnego pokrowca lub suchego i zadaszonego pomieszczenia na okres jesienny i zimowy. 

siedzisko hamaka
hamak ogrodowy

Aranżacja ogrodowa z hamakiem

Hamak wybrany? A więc pora wkomponować go w aranżację Twojego ogrodu lub domu! Hamaki brazylijskie, zwłaszcza te z frędzlami i ozdobnym splotem, nadają się do aranżacji w stylu boho. Meble ogrodowe tego typu lubią obecność kolorów ziemi, naturalnych lub imitujących ich materiałów (np. wikliny, rattanu, kamienia, drewna) oraz dodatki w postaci kolorowych poduch, koców z wzorem nawiązującym do egzotycznej kultury. Hamaki stelażowe są bardziej nowoczesne, dostojne, ale też nieco cięższe wizualnie przez swoje gabaryty. Odnajdą się szczególnie dobrze na nowoczesnych tarasach i balkonach w otoczeniu mebli z elementami metalowymi, szklanymi stolikami oraz neutralnymi szarościami, czerniami i bielami. Hamaki przez swój figlarny charakter nadają się również do użytku wewnątrz domów i mieszkań. Można je zawieszać w pokojach dziecięcych w charakterze ozdoby lub na potrzeby strefy relaksu. Warto jednak pamiętać, iż dzieci młodsze powinny z nich korzystać jedynie pod okiem dorosłych. 

Ulubione