Utworzone

21 Gru 2017

W kategoriach

Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Sprzęt fitness / Orbitreki / Rowery treningowe

Seniorzy, aby utrzymać dobrą kondycję lub ją poprawić nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej. Oczywiście, treningi najlepiej wykonywać pod okiem trenera lub rehabilitanta, który będzie dawał niezbędne wskazówki i pilnował bezpieczeństwa podczas wykonywanych ćwiczeń.

Sprzęt niezbędny do rehabilitacji

W przypadku rehabilitacji osób starszych ważne jest, aby urządzenia te były stabilne i solidne. Warto zwrócić uwagę również na to, aby osoby starsze podczas treningów nie nadwyrężały zbyt mocno stawów. Te podstawowe warunki spełniają takie urządzenia, jak rowerki do ćwiczeń oraz orbitreki.  

Rowery treningowe

Na rowerku treningowym może ćwiczyć praktycznie każdy, bez względu na wiek. Trening na rowerze stacjonarnym pobudza cały układ krążenia oraz wzmacnia mięśnie brzucha i nóg. Co ważne, wzmacnia pracę serca, obniża ciśnienie oraz puls. Regularne ćwiczenia zwiększają odporność na stres oraz powodują poprawę samopoczucia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerów treningowych dla osób starszych?

- Komfort i bezpieczeństwo

Rowery treningowe wybierane w celu rehabilitacji, powinny być komfortowe i bezpieczne dla użytkownika. Tutaj ważne jest, aby komfort siedzenia był jak największy. W celu utrzymania prostych pleców najlepiej wybrać rower półleżący, czyli poziomy. Ten rodzaj roweru umożliwia odpowiednią pracę odcinka lędźwiowego kręgosłupa, wzmacnia mięśnie brzucha i nóg. A co za tym idzie, zmniejsza ból pleców. Oprócz komfortu ważne jest również bezpieczeństwo. Dlatego w przypadku osób starszych warto wybrać rower, w którym pedały są wyposażone w paski. Paski nie tylko sprzyjają bardziej efektywnej pracy mięśni, ale także ułatwiają użytkowanie. 

- Stabilność

Przy wyborze roweru poziomego zwróćmy uwagę także na jego stabilność. Rower powinien być skonstruowany tak, aby wsiadanie i schodzenie z roweru było proste. Ważne jest w tym to, aby osoba ćwicząca nie musiała podnosić nogi wysoko w górę.

- Uchwyty na dłonie

Poziom bezpieczeństwa i komfortu ćwiczeń podnoszą również uchwyty na dłonie, co ważne, w niektórych modelach rowerków treningowych mają wbudowane czujniki mierzące puls.

- Komputer

Konsole, w które są wyposażone wybrane modele ułatwiają trening, mierzą maksymalną wartość pulsu i mają zaprogramowane programy treningowe. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu dopasowują intensywność treningu do wysokości pulsu. Dzięki temu trening jest efektywny, bezpieczny i dostosowany do aktualnych warunków użytkownika.

- Kierownica i siodełko

Warto zwrócić również uwagę na to, aby siodełko i kierownica miały możliwość regulacji wysokości i nachylenia. Dzięki temu idealnie dopasujemy urządzenie do użytkownika.

- Maksymalna waga użytkownika

Przy dokonywaniu zakupu konkretnego modelu rowerka treningowego, zwróćmy szczególną uwagę na maksymalną wagę użytkownika.  

Orbitrek dla osób starszych

Wbrew pozorom, orbitrek jest bardziej bezpieczny dla osób starszych niż bieżnia, czy rowerek treningowy. Co ważne ćwicząc na orbitreku uzyskamy te same efekty co podczas ćwiczeń na rowerku treningowym, stepperze i bieżni. Jest to urządzenie, które w sposób kompleksowy wzmocni mięśnie i stawy bez ich zbyt mocnego obciążania. Regularne treningi pozwalają na wzmocnienie układu krążeniowego i oddechowego. Oprócz tego pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Trening na orbitreku nie wymaga wielkiego wysiłku, a płynne ruchy sprawiają, że jest bardzo przyjemny.

Najważniejsze elementy orbitreka dla osób starszych:

- Niski parametr Q

Chodzi tutaj o jak najniższy rozstaw stóp. Dzięki parametrowi Q, wynoszącemu  6 cm, podczas ćwiczeń nie mamy szeroko rozstawionych nóg i dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo kolan.  

- Duże koło zamachowe

Dzięki temu możliwe jest wykonywanie płynnych ruchów. Niektóre modele orbitreków mają specjalną konstrukcję, która zapewnia minimum hałasu podczas pracy. Co więcej, maszyny epileptyczne od producenta Hop-Sport mają specjalne platformy pod stopy o 2’’ kącie nachylenia. Ta specjalna konstrukcja zmniejsza napięcie w kostkach oraz w kolanach. Co więcej, pedały są wyłożone specjalnym miękkim, gumowo-piankowym materiałem, który zapobiega poślizgnięciu się oraz absorbuje dynamiczne ruchy. Oprócz tego, wybrane modele orbitreków Hop-sport mają w rączkach zamontowane sensory pulsu, dzięki którym możliwe jest monitorowanie tętna.

- Stabilność

Przy wyborze orbitreka dla osoby starszej jest to niezwykle ważne. Przy stabilności niezbędny jest system poziomowania, który umożliwia precyzyjne poziomowanie nóżek.

- Regulacja

Prosty system regulacji umożliwia szybkie dopasowanie sprzętu do wzrostu użytkownika.

- Innowacyjny komputer i aplikacja iConsole+  

Nie jest to konieczne, ale ten rodzaj wyposażenia zdecydowanie ułatwia trening. Dzięki komputerowi i bezpłatnej aplikacji mamy dostęp do ciekawych programów treningowych. Aplikacja zbiera wszystkie dane dotyczące treningu, a dzięki dostępowi do map Google i Google Street View mamy możliwość odbywania wirtualnych podróży.

Jeśli szukasz sprzętu fitness dla seniorów, sprawdź ofertę Hop-Sport! Przejdź do sklepu>>

Ulubione