Utworzone

30 Maj 2022

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Strefa relaksu i rozrywki / Dom i ogród / Meble ogrodowe

Meble ogrodowe to nie tylko przedmioty, za pomocą których budujemy ostoję spokoju i ciszy, ale również wizytówka, która zdobi naszą posesję. Od ich wyglądu zależy bowiem to, jak odbierają nas goście i jak sami czujemy się w otoczeniu zieleni. Na wygląd, ale również parametry techniczne, największy wpływ ma trwałość mebli ogrodowych. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego ich rodzaju, który przetrwa wiele lat użytkowania oraz czyszczenia. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie meble ogrodowe należą do najtrwalszych i w które warto zainwestować, aby ozdobić ogród.

wyspa ogrodowa

Dlaczego tak ważna jest wytrzymałość mebli ogrodowych?

Meble ogrodowe niemal przez cały rok narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Niezależnie od tego, czy stoją w ogrodzie, czy na tarasie, wpływ na ich wygląd oraz właściwości ma temperatura, działanie wilgoci oraz promieni słonecznych. Cykliczne czyszczenie ich, konserwowanie lub zabezpieczanie rozwiązuje jedynie część problemów. Niektóre materiały bowiem naturalnie się starzeją, tracąc swoje właściwości i narażając nas, właścicieli, na obowiązek wymiany lub kosztownej naprawy. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup mebli ogrodowych z wysokiej jakości materiałów, które zdolne będą do wielosezonowego użytku w każdych warunkach atmosferycznych. Tego typu produkty sprawdzą się szczególnie dobrze w często użytkowanych ogrodach, gdzie codziennie bawią się dzieci lub cyklicznie organizowane są imprezy nad basenem i grille. 

Meble ogrodowe – konserwacja i zabezpieczanie

Konserwacja mebli ogrodowych to jeden ze sposobów na zabezpieczenie ich przed działaniem czynników atmosferycznych. Bywa ona czasochłonna i musi się odbywać cyklicznie, aby dać stosowny efekt. Konserwacji podlegają przede wszystkim meble ogrodowe z drewna. Prace zabezpieczeniowe obejmują czyszczenie, szlifowanie, zmywanie, a także konserwację zasadniczą oraz nabłyszczanie. Pozwalają one zabezpieczyć meble ogrodowe przed działaniem wilgoci, promieni UV oraz wahaniami temperatury. W przypadku produktów z metalu lub technorattanu wystarczy cykliczne mycie i pozbywanie się większych zabrudzeń. Są one bowiem pokryte fabrycznie specjalnymi farbami i lakierami, które zapobiegają niszczeniu i starzeniu się. Innym sposobem zabezpieczania mebli ogrodowych jest ich chowanie. Najlepiej zrobić to przy użyciu specjalnych futerałów lub materiałów, które szczelnie przylegają do każdego elementu konstrukcyjnego. Tak zabezpieczony mebel ogrodowy należy przechowywać w suchym i ciepłym miejscu, najlepiej zadaszonym, posiadającym ogrzewanie i oddalonym od miejsca, gdzie mogą występować szkodniki oraz zwierzęta domowe. 

Rodzaje mebli ogrodowych

Na rynku meblarskim istnieje wiele rodzajów mebli ogrodowych. Różnią się nie tylko materiałami, jakie zostały użyte do ich stworzenia, ale też wielkością konstrukcji oraz ilością poszczególnych elementów. Ich jakość zależy od renomy producenta oraz tego, czy daje on gwarancję na wytrzymałość produktów. Wśród najpopularniejszych rodzajów mebli ogrodowych można wyróżnić:

  • meble ogrodowe drewniane
  • meble ogrodowe metalowe
  • meble ogrodowe technorattanowe
meble ogrodowe z zadaszeniem
meble ogrodowe z drewna

Meble ogrodowe z drewna

Drewno to naturalny materiał, który znakomicie wpisuje się w aranżacje ogrodowe. Meble ogrodowe z drewna są niezwykle szlachetne i dodają elegancji każdemu tarasowi oraz uświetniają wnętrza altanek. Ich walory dekoracyjne są nieodżałowane, zwłaszcza naturalne ciepło, barwa oraz kojący dotyk. Drewno można obrabiać na wiele sposobów, co daje ogromne możliwości w projektowaniu mebli, zarówno pod względem formy, jak i kolorystyki. Dodatkowo można wzmacniać je kutymi opaskami oraz zaciskami, wzmacniając poszczególne elementy konstrukcyjne bądź rzeźbić bezpośrednio w ich strukturze. Zasadniczym minusem drewnianych mebli jest niski stopień ich wytrzymałości. Nawet zakonserwowane i szczególnie twarde gatunki drewna starzeją się z czasem i wypaczają. Widać to nie tylko po łuszczącej się farbie, ale wyglądzie, zwłaszcza na krańcach i krawędziach poszczególnych elementów. W ekstremalnych przypadkach drewno zaczyna próchnieć i porastać mchem. Meble ogrodowe z drewna są szczególnie podatne na działanie deszczu, wahania temperatury i promienie słoneczne. 

Meble ogrodowe z metalu

Alternatywą dla mebli ogrodowych z drewna są meble ogrodowe z metalu. Ich mocne i twarde konstrukcje są w stanie wytrzymać wiele sezonów. Meble ogrodowe z metalu mogą stać na pełnym słońcu lub deszczu, nie niszczejąc i nie odkształcając się. Najlepsze z nich pokryte są specjalnymi farbami, które zabezpieczają konstrukcję przed rdzewieniem. Meble ogrodowe metalowe to jednak dość droga inwestycja, zwłaszcza w przypadku, gdy kupujemy komplety w całości wykonane przez kowala lub ślusarza. Ponadto, ich konstrukcje w wielu przypadkach mogą być ciężkie, a co za tym idzie trudne w przesuwaniu. Metalowe meble ogrodowe stanowią więc monolity, nieprzesuwalne ozdoby ogrodu, które są w stanie wiele wytrzymać, lecz nie można ich szybko przenieść np. podczas organizacji imprezy bądź remontu tarasu. Decydując się na ich zakup warto zwrócić uwagę na wykończenia w formie poduch i materaców, gdyż metalowe konstrukcje nie są zbyt wygodne do siedzenia same w sobie.

meble ogrodowe z metalu
meble ogrodowe z technorattanu

Meble ogrodowe z technorattanu

Złotym środkiem na problemy z zakupem mebli ogrodowych są produkty wykonane z technorattanu. Materiał ten jest syntetycznym tworzywem, wykonanym z włókna polietylenowego HPDE lub poliuretanu. Jego splot oraz wygląd wzorowany jest na naturalnym rattanie, który pozyskiwany jest z palmy rotangowej. Meble ogrodowe technorattanowe są najlepszą opcją dla wszystkich, którzy nie chcą rezygnować z naturalności w swoim ogrodzie, a jednocześnie chcą mieć meble zdolne do wytrzymania co najmniej kilku sezonów. Pasują one zarówno do nowoczesnych, surowych i minimalistycznych aranżacji, jak i zjawiskowych, dużych form zieleni, oplatających altany czy pergole. Meble ogrodowe z technorattanu łatwo się czyszczą, nie niszczą się, nie ulegają działaniu czynników atmosferycznych ani nie zmieniają koloru na skutek promieniowania słonecznego. Najlepsze modele wykończone są z dbałością o szczegóły m.in. dodatki w postaci poduch.

Najlepsze meble ogrodowe z technorattanu

Jeśli marzy Ci się ogród z marzeń albo nowoczesny taras w minimalistycznej oprawie, koniecznie zainwestuj w niezwykle wytrzymałe i solidne meble ogrodowe z technorattanu. Najlepsze produkty znajdziesz w asortymencie sklepu Hop-Sport, którego marka własna – di volio wyróżnia się wspaniałym wzornictwem oraz trwałością. W sprzedaży oprócz standardowych krzeseł i leżaków dostępne są zestawy mebli ogrodowych, wykonane z technorattanu. W ich skład wchodzą fotele, narożniki, stoły i pufy wykonane z dbałością o detale. Na szczególna uwagę zasługują wykończenia m.in. blat z hartowanego szkła czy też wygodne poduchy z zaimpregnowanego materiału, odpornego na plamienie. Stawiając na meble ogrodowe z technorattanu marki di volio, masz pewność, iż Twój ogród stanie się nie tylko miejscem pełnym relaksu i wygody, ale także dobrego gustu

di volio
Ulubione