Utworzone

12 Lip 2022

Author

Mateusz Kaczmarek

W kategoriach

Strefa relaksu i rozrywki / Meble ogrodowe

Piękna, słoneczna pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, w tym również w ogrodzie. Sadzenie kwiatów, trening na świeżym powietrzu czy opalanie to wspaniałe zajęcia, które dostarczają mnóstwo pozytywnej energii i poprawiają nasze samopoczucie. Wielu z nas decyduje się również na wyciągnięcie mebli ogrodowych i ustawienie ich w ogrodzie lub na tarasie. Jednakże, aby cieszyć się nimi przez wiele lat, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji i przechowywaniu

W tym artykule przedstawimy najlepsze sposoby na to, aby meble ogrodowe wyglądały jak nowe, pomimo upływu czasu.

Konserwacja i odpowiednie przechowywanie mebli ogrodowych

Meble ogrodowe wykonane z technorattanu i drewna są odporne na deszcz oraz mróz, ale należy pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu oraz konserwacji. Meble, długo będą wyglądały jak nowe, jeśli zadbamy o ich odpowiednie przygotowanie podczas zimy oraz osłonimy przed deszczem. Warto chronić je również w czasie upałów, kiedy z nich nie korzystamy. Dzięki temu dłużej utrzymają piękny kolor. Pamiętajmy, aby do czyszczenia mebli ogrodowych używać środków przeznaczonych do danego typu mebli. W przypadku mebli drewnianych, należy jeszcze zadbać o ich zaimpregnowanie.

Meble ogrodowe - kiedy wyciągnąć?

Dla wielu osób początek wiosny to idealny moment na wyciągnięcie mebli ogrodowych i wystawienie ich do ogrodu lub na taras. Warto jednak pamiętać, że wczesna wiosna lubi zaskoczyć pogodą, zwłaszcza przymrozkami, które mogą uszkadzać niektóre delikatniejsze modele mebli. Jeśli chcemy, aby nie zniszczyły się zbyt szybko, musimy chować je na noc i obserwować prognozy. Zasady tej warto trzymać się również latem. Mimo iż pogoda wydaje się bardziej stabilna, o wiele częściej może dochodzić do gwałtownych zjawisk pogodowych. Zwłaszcza wiatrowych - nawałnic oraz trąb powietrznych, które zagościły w naszym kraju ze względu na zmianę klimatu. Problem podczas wyciągania mebli ogrodowych mogą stanowić ich gabaryty. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc postawienie na produkty o lekkich konstrukcjach i z opcją składania. Trzymać je można w pomieszczeniach będących w zasięgu ręku, gdzie nikt nie potknie się o nie bądź nie zniszczy przez przypadek.

Meble ogrodowe - kiedy je schować?

Nawet dobrej klasy meble ogrodowe należy chować po zakończonym sezonie. Przypada on na jesień, kiedy temperatury powietrza spadają tak bardzo, że nie można realizować większości aktywności w ogrodzie lub na tarasie. Meble ogrodowe należy wówczas umieszczać w suchych i zadaszonych miejscach, które wykluczają obecność szkodników mogących uszkadzać ich powłokę lub konstrukcję. Dobrym pomysłem jest okrycie ich specjalnymi pokrowcami, które dodatkowo zabezpieczą je przed wilgocią. Najczęściej ludzie przechowują meble ogrodowe po sezonie w garażach, składzikach oraz na strychach. Ważne, aby nie marnowały one miejsca w innych pomieszczeniach, a ich wyciąganie nie nastręczało kłopotów. Warto unikać wnoszenia mebli do ogrodu na piętra oraz umieszczanie ich w przestrzeniach, do których nie ma dostępu przez cały rok. Dlatego też do przechowywania mebli ogrodowych czy to z naturalnych materiałów, czy też tworzyw sztucznych, wykorzystuje się najczęściej garaże.

Meble ogrodowe a pogoda

Meble ogrodowe nie lubią zmiennej pogody, a ich optymalne środowisko to suche, bezwietrzne dni, kiedy mogą z dumą zdobić ogród czy taras. Niestety, nie sprzyjają im opady deszczu, grad, nagłe spadki temperatury czy intensywne nasłonecznienie. Dlatego zaleca się umieszczać je w miejscach zacienionych i zadaszonych, takich jak taras, wiata czy altana. W naszej szerokości geograficznej trudno przewidzieć idealne warunki do korzystania z mebli ogrodowych, jednak najbardziej sprzyjająca pogoda występuje z okresie od czerwca do początku września. W dużym stopniu zależy to również od lokalizacji, w której się znajdujemy. W rejonach górskich pokrywa śnieżna może utrzymywać się nawet do późnej wiosny, a letnie wieczory bywają chłodne. Natomiast nad polskim morzem często występują opady deszczu oraz silne wiatry, które utrudniają spędzanie czasu na zewnątrz.

Meble ogrodowe z technorattanu

Pogoda i zmieniające się pory roku wpływają nie tylko na wygląd mebli ogrodowych, ale także na ich właściwości techniczne. Aby zapewnić im długotrwałą trwałość, warto zadbać o właściwą pielęgnację. Obejmuje to regularne czyszczenie oraz stosowanie odpowiednich preparatów konserwujących. Meble z drewna wymagają szczególnej uwagi, ponieważ zmieniają kolor i strukturę pod wpływem czynników atmosferycznych, takich jak słońce i woda. Aby zabezpieczyć meble drewniane, należy stosować emulsje i i lakiery oraz czyścić je, gdy pojawią się na nich oznaki porastających organizmów, takich jak mech. Meble ogrodowe z metalu wymagają nieco mniejszej troski. Wystarczy regularnie je czyścić i okresowo przeprowadzać przeglądy w celu wykrycia ewentualnych przerdzewiałych części czy uszkodzeń mechanicznych. Uszkodzone elementy można wymieniać, a rdzę usuwać i ponownie pokrywać farbą. Zdecydowanie najłatwiej dba się o meble z technorattanu. Nie wymagają one tak wiele uwagi ze względu na materiał, z jakich zostały wykonane. Technorattan może być bowiem czyszczony wilgotną szmatką bez użycia agresywnej chemii. Doskonale również znosi zmienną pogodę i działanie promieni UV o silnym natężeniu.

Pielęgnacja mebli ogrodowych z technorattanu

Popularne meble ogrodowe z technorattanu wykonane są z lekkiego polietylenu, odpornego na czynniki atmosferyczne, takie jak: promieniowanie słoneczne, deszcz czy śnieg. Ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości - brud nie wnika w głąb, tylko pozostaje na powierzchni. Dodatkową zaletą technorattanu jest to, że materiał nie chłonie wilgoci i jest bardzo wytrzymały. Pielęgnacja tego typu mebli nie sprawia problemów, nie musimy ich impregnować ani malować. Myjemy je wilgotną ściereczką bądź spłukujemy wężem ogrodowym. Pomimo, że materiał ten jest wytrzymały na mróz i deszcz, warto takie meble zabezpieczać. Jeśli tylko mamy wolne pomieszczenie, to schowajmy meble na zimę. Pamiętajmy, aby meble z technorattaniu przechowywać w suchym pomieszczeniu, w ten sposób zabezpieczymy je przed zawilgoceniem i mrozem. Dzięki temu meble będą nam służyły dłużej. Kupując wybrany zestaw mebli ogrodowych w Hop-sport, otrzymujesz pokrowiec ochronny, którym zabezpieczysz meble przed kurzem i opadami. 

Pielęgnacja plastikowych mebli ogrodowych

Meble ogrodowe z plastiku, mimo że stopniowo tracą na popularności ze względu na swoją podatność na odkształcenia spowodowane przez warunki atmosferyczne, wciąż można je spotkać na tarasach i w ogrodach. Aby zadbać o ich utrzymanie, należy czyścić je specjalistycznymi środkami przeznaczonymi dla tworzyw sztucznych oraz przechowywać je w zadaszonym miejscu podczas zimy.

W ofercie Hop-sport.pl posiadamy duży wybór mebli ogrodowych marki di volio, wykonanych z technorattanu, stali oraz drewna akacjowego. Wszystkie siedziska są wyposażone w komfortowe, grube poduchy z impregnowanym materiałem, dzięki któremu nie chłoną wilgoci. Do wybranych zestawów mebli, dodatkowo dołączamy pokrowce

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Ulubione