Utworzone

19 Maj 2020

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Domowy trening fitness / Sprzęt fitness / Platformy wibracyjne / Akcesoria do ćwiczeń

Szukasz urządzenia, które zapewni skuteczny trening Twoich mięśniom, ale także pozwoli na relaks i odprężenie? Platforma wibracyjna będzie idealnym wyborem. Mogą z niej korzystać zarówno osoby początkujące, które nie uprawiały wcześniej żadnego sportu, jak i osoby zaawansowane w treningach. Na rynku jest sporo modeli tego typu urządzeń. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy

Działanie platformy

Działanie platformy opiera się na wibracjach, oddziałujących na poszczególne partie mięśni. Dzięki ćwiczeniom na platformie wibracyjnej pobudzisz krążenie, wzmocnisz swoje mięśnie oraz poprawisz jędrność swojej skóry. Treningi na platformie uatrakcyjnią codzienną gimnastykę, jeśli wykorzystasz dodatkowo inne akcesoria, jak np. ekspandery, wzmocnisz jeszcze więcej partii mięśniowych. Dodatkowo, platformy wibracyjne mogą być urządzeniem wspierającym rehabilitację. Ich działanie wspomaga regenerację organizmu, redukuje ból (efekt lepszego krążenia krwi i stymulacji układu nerwowego), poprawia koordynację motoryczną.

Zakres ruchów platformy wibracyjnej

Ruchy platformy

Platformy w zależności od modelu mogą generować określony zakres ruchu. Najprostsze platformy wibracyjne wykonują ruchy wertykalne (góra-dół). Inne mogą poruszać się także horyzontalnie - w prawo i lewo. Połączenie tych ruchów (wertykalnych i horyzontalnych) oznacza, że platforma generuje ruch 3D. Bardziej skomplikowane urządzenia mają dodatkową opcję mikrowibracji, co w połączeniu z pozostałymi ruchami platformy, daje możliwości intensywniejszego i wydajniejszego treningu. To, jaki zakres ruchu platformy będzie odpowiedni, zależy od stopnia zaawansowania trenującego i osobistych preferencji. 

Powierzchnia treningu

Warto zwrócić uwagę na wielkość powierzchni do ćwiczeń, tzw. strefy treningowe. W zależności od ułożenia stóp, możliwe są różne rodzaje symulacji - biegu, joggingu albo marszu. W „biegu” stopy są najbardziej oddalone od siebie, w „marszu” najmniej. Ponadto strefy treningowe różnią się poziomem prędkości wibracji.

Nośność maksymalna

Jeden z ważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę, szczególnie jeśli mamy zamiar trenować regularnie. W przypadku intensywnych ćwiczeń, zaleca się doliczenia do własnej masy ciała 20% wagi.

  

Możliwości treningowe

Im szersze walory treningowe, tym lepsza będzie efektywność naszych ćwiczeń. Dlatego warto sprawdzić, na co możemy sobie pozwolić przy danym modelu. Duża ilość poziomów prędkości pozwoli skutecznie dopasować do siebie intensywność treningu, natomiast różne programy i aplikacje umożliwiają urozmaicenie ćwiczeń. Platforma może być uzupełnieniem podstawowych ćwiczeń, takich jak przysiady, pompki, wymachy ramion, skręty tułowia. Dzięki niej ćwiczenia będą bardziej efektywne.

Dodatkowe elementy, które warto wziąć pod uwagę:

Pilot - ułatwia sterowanie treningiem, intensywnością oraz prędkością drgań, co umożliwia dokonywanie płynnych zmian w czasie ćwiczeń.

Ekspandery do treningu ramion - pozwalają na większe zaangażowanie do pracy górnych partii mięśni, co w konsekwencji podnosi skuteczność treningu.

Nakładka masująca - koniecznie antypoślizgowa! Możliwość założenia jej na czas ćwiczeń pozwala na dodatkowe masowanie stóp, co daje uczucie odprężenia i poprawia krążenie krwi.

 Ulubione