Utworzone

11 Sier 2020

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Strefa relaksu i rozrywki / Dom i ogród / Huśtawki ogrodowe / Huśtawki / Trampoliny ogrodowe / Zjeżdżalnie ogrodowe

Przybył do nas z gorących Wysp Karaibskich. Hamak, bo o nim mowa, to rodzaj wiszącego łóżka, wykonanego z materiału lub sznurków, zawieszonego między dwiema podporami, najczęściej pomiędzy dwoma drzewami. Hamak przez wielu kojarzony jest z popołudniową sjestą. Najczęściej jest jednoosobowy, o długości ok 2 oraz szerokości 1,5 metra. Może być miejscem do spania, leżanką, fotelem, można z niego korzystać na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Hamak jest też piękną i egzotyczną ozdobą ogrodów. 

Moda na hamaki na tarasie, czy w ogrodzie chyba nigdy nie minie. Dlatego poniżej przedstawiamy różne sposoby montażu hamaków.

hamak brazylijski

Najprostszy

Jednym z najprostszych i najbardziej znanych sposobów montażu hamaka jest montaż do dwóch drzew za pomocą grubych i mocnych lin. Wybierając ten sposób montażu pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej wysokości. Zaleca się, aby zawiesić hamak na wysokości od 1,5 do 2,5 metrów nad ziemią. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że pod wpływem ciężaru hamak opadnie nieco niżej, a sam materiał, z którego wykonany jest hamak, z czasem będzie się rozciągał. 

Drugim sposobem montażu hamaka z użyciem drzewa jest naciągnięcie hamaka z jednej strony o drzewo, a z drugiej strony jednostronny stojak do hamaka

Hamak w ogrodzie bez drzew

Gdy zdecydowaliśmy się na hamak w miejscu, gdzie nie ma drzew lub są one jeszcze zbyt małe, by wytrzymać spory ciężar, idealnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w stelaż do hamaka. Możemy go kupić od razu z hamakiem, bądź dokupić sam stelaż do hamaków. Tego typu stelaże są uniwersalne i pasują prawie do każdego rodzaju hamaka. Możemy zdecydować się hamak na stelażu drewnianym lub stelaż metalowym. Niezależnie od wyboru tworzywa, z jakiego stojak został wykonany, stelaż do hamaka nie będzie w żaden sposób ograniczał miejsca i przestrzeni. Stopki stelażu kładziemy na utwardzonym podłożu. To świetny sposób na słodkie leniuchowanie w ogrodzie w pełnych promieniach słońca. 

hamak na metalowym stelażu
huśtawka boho bocianie gniazdo

Bocianie gniazdo

Alternatywą dla hamaka może być krzesło brazylijskie. Do jego zamontowania wystarczy nam jedno drzewo z grubą gałęzią. Jeśli nie mamy drzewa, możemy takie krzesło przymocować do mocnej belki w altanie. Czasami krzesło brazylijskie montuje się w salonie bądź pokoju dziecięcym. Wtedy możemy się na nim zrelaksować nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale przez cały rok. Sposób montażu jest inny niż na świeżym powietrzu. Taki fotel montujemy do sufitu dzięki specjalnej stalowej kotwie.

Ulubione