Utworzone

02 Sier 2022

Author

Izabela Pawik

W kategoriach

Poradnik zakupowy / Rowery stacjonarne / Rowery treningowe leżące / Rowery treningowe spiningowe

aktywny senior

Aktywność fizyczna seniorów

Każdy z nas wie, że ruch ma korzystny wpływ na zdrowie. Jednak nie każdy ma świadomość tego, że aktywność fizyczna jest dla każdego, niezależnie od wieku. W Polsce wraz z wiekiem maleje częstotliwość podejmowania aktywności fizycznej. Osoby starsze narzekają na brak sił i twierdzą, że ruch i ćwiczenia są domeną młodszych. Nic bardziej mylnego! Rozpoczęcie regularnej gimnastyki nawet po sześćdziesiątym roku życia przynosi korzyści dla zdrowia oraz poprawia kondycję!

Regularny trening pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Obniża  się przez to prawdopodobieństwo złamań np. kości biodrowej lub kręgosłupa. Wysiłek sprzyja zwiększeniu masy mięśniowej, dzięki czemu zostaje również zachowana prawidłowa waga ciała. Organizm jest sprawniejszy, a czynności dnia codziennego stają się łatwiejsze do wykonania. Ponadto ćwiczenia wpływają pozytywnie na mobilność stawów i wzmacniają je. 

Kolejną korzyścią płynącą z podejmowania aktywności fizycznej u seniorów jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu II oraz depresji. Aktywność fizyczna jest naukowo udowodnionym czynnikiem profilaktyki nowotworowej. 

Regularne ćwiczenia zapobiegają zachorowaniom, ponieważ:

  • obniżają poziom tkanki tłuszczowej,
  • utrzymują masę mięśniową,
  • utrzymują prawidłowy poziom cholesterolu,
  • obniżają ciśnienia krwi,
  • usprawniają przepływ krwi przez narządy.

Czy osoby starsze mogą ćwiczyć na rowerze treningowym?

Często zdarza się, że seniorzy nie podejmują aktywności fizycznej z uwagi na swój obecny stan zdrowia. Uważają, że mając choroby przewlekłe i są całkowicie zdyskwalifikowani z możliwości podjęcia jakiegokolwiek wysiłku. Takie myślenie nie jest poprawne. Przy odpowiednim doborze ćwiczeń do własnych możliwości bez obaw można trenować. 

WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby seniorzy podejmowały tyle samo aktywności fizycznej w tygodniu jak osoby dorosłe. Wysiłek powinien więc trwać minimum 150 minut w ciągu tygodnia. Przekłada się to na około 30 minut aktywności fizycznej dziennie przez 5 dni. Tempo ćwiczeń powinno być zachowane na umiarkowanym poziomie. 

Doskonałym urządzeniem do ćwiczeń dla seniorów jest rowerek treningowy. Ma on imitować jazdę na zwykłym rowerze, przez co ćwiczenie na nim jest niezwykle intuicyjne. Dzięki swojej konstrukcji rowerek jest bardzo bezpiecznym urządzeniem, gdyż nie obciąża nadmiernie stawów. Jego prosta budowa sprawia zaś,  że może z niego korzystać praktycznie każdy, niezależnie od swojego doświadczenia. Ponadto, rowery treningowe mają możliwość dopasowania tempa ćwiczeń oraz oporu do indywidualnych warunków fizycznych. Dodatkowo istnieją poziome wersje urządzenia, które są przystosowane dla osób ze  schorzeniami kręgosłupa. 

aktywny senior

Trening dla seniora na rowerze treningowym

Podstawowym treningiem dla seniora na rowerze treningowym jest wysiłek cardio. Charakteryzuje się on utrzymywaniem takiego samego tempa ćwiczeń przez cały czas trwania ćwiczenia. Istotne jest to, aby tętno było utrzymywane na poziomie 50-80% swojego tętna maksymalnego. Na jego zmierzenie pozwalają czujniki znajdujące się na uchwytach roweru.

Podobnie jak w przypadku jazdy na rowerze w terenie, w ruch będą zaangażowane głównie mięśnie nóg i brzucha. To te części ciała w największym stopniu ulegną wzmocnieniu.

Z treningu na rowerze stacjonarnym powinny jednak zrezygnować osoby, które zmagają się z bardzo ciężkimi schorzeniami układu ruchu, układu krążenia, płuc i serca. Przed pierwszym treningiem warto skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi ewentualne przeciwwskazania do ćwiczeń.

Rower stacjonarny dla seniora – jaki wybrać?

Rower stacjonarny do treningu o podstawowej konstrukcji składa się z kilku elementów:

  • stelaża, na którym znajduje się siedzisko, 
  • układu napędowego z pedałami, pozwalającego wprawić maszynę w ruch,
  • ekranu monitorującego organizm, 
  • mechanizmów regulacji,
  • uchwytów do trzymania. 

Poszczególne modele rowerów treningowych mogą się od siebie różnić zarówno ww. elementami, jak i funkcjami dodatkowymi. Na rynku sprzedażowym sprzętów fitness istnieje kilka typów rowerów stacjonarnych. Są to m.in.:

Rower pionowy podczas treningu pozwala na zachowanie postawy zbliżonej do tej, którą utrzymujemy w czasie jazdy na zwykłym rowerze. Dla wielu osób właśnie ten typ urządzenia okazuje się najlepszym wyborem. Jednak dla osób borykających się z dolegliwościami kręgosłupa, wymuszona postawa może okazać się zbyt obciążająca. W tym przypadku lepszym wyborem jest rower poziomy. Jest on skonstruowany tak, aby plecy można było oprzeć wygodnie o oparcie, a całe ćwiczenie wykonywać w pozycji siedzącej lub leżącej.

Rowery spinningowe z kolei przeznaczone są do jazdy sportowej. Taki sprzęt w idealny sposób symuluje jazdę na profesjonalnym rowerze szosowym w terenie. Przeznaczony jest on dla zawodowych sportowców oraz kolarzy. 

Przy wyborze roweru stacjonarnego dla seniora najważniejsze jest wybranie modelu zapewniającego komfortową pozycję podczas ćwiczeń. Ważne, aby sprzęt był dostosowany do możliwości i kondycji ćwiczącego. Jedni będą mogli z powodzeniem ćwiczyć na modelach spinningowych, inni będą potrzebowali dużo stabilniejszej pozycji ciała, którą zapewnią modele poziome. 

Ważne jest również, aby urządzenie charakteryzowało się solidną konstrukcją. To właśnie ten element zapewnia bezpieczeństwo podczas treningu. 

Decydując się na kupno rowerku treningowego, warto również zwrócić uwagę na  możliwość jego składania i transportu. Najlepiej, jeżeli konstrukcję sprzętu da się złożyć lub przenieść za pomocą uchwytów lub wygodnych rolek transportowych. W ten sposób będziemy mogli korzystać z rowerka stacjonarnego nawet w niewielkich mieszkaniach.

Rower treningowy xbike – recenzja

Jednym z bezpieczniejszych modeli roweru stacjonarnego dla seniorów jest Xbike HS-3010X Grix z oferty sklepu Hop-Sport. Posiada on siedzisko z regulowanym oparciem, które zapewnia naturalne ułożenie kręgosłupa, a co za tym idzie znacznie poprawia komfort treningu. Siodełko stworzone zostało z grubego materiału odpornego na otarcia i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo jest ono przyjemne w dotyku i nawet odbywając długie treningi nie czuje się dyskomfortu.

Oprócz tego rower Xbike ma nowoczesną i wytrzymałą konstrukcję. Odpowiednia budowa maszyny zapewnia stabilizację, co jest niezwykle istotne przy sesji treningowej. Pedały wyposażone są w antypoślizgową powierzchnię i zapinany pasek blokujący. Dzięki temu stopa nie ześlizguje się z maszyny podczas ćwiczeń. 

W modelu Xbike HS-3010X Grix w łatwy i szybki sposób można kontrolować poziom oporu. Pozwala to na precyzyjne dopasowanie intensywności wysiłku do swoich potrzeb. Zaawansowany komputer mierzy najważniejsze parametry, takie jak: czas, prędkość, odległość czy puls.

Przydatnym dodatkiem funkcjonalnym są ekspandery. Dzięki nim oprócz mięśni nóg można trenować również górne partie ciała. Ćwiczenia polegają na naciąganiu linek, można wykonywać je podczas jazdy lub jako osobną jednostkę treningową. Ekspandery bardzo dobrze działają na rozwój mięśni klatki piersiowej, pleców i ramion. 

Rower treningowy Xbike Hop-Sport jest idealnie dostosowany do użytkowania domowego. Posiada funkcję składania, dzięki czemu możemy korzystać z niego nawet na małej przestrzeni mieszkalnej. Złożenie roweru jest intuicyjne i nie wymaga użycia dużej ilości siły. Xbike wyposażony jest w specjalne rolki transportowe, które pomagają przesunąć maszynę w inne miejsce, jednocześnie nie niszcząc ani nie rysując powierzchni podłogi. 

rower treningowy xbike
Ulubione