Utworzone

30 Sier 2022

Author

Izabela Pawik

W kategoriach

Plany treningowe / Skakanki / Bieżnie / Siłownia / Atlasy do ćwiczeń / Hantle / Kettlebell

Jak zacząć trenować boks?

Walka na prawdziwym ringu bokserskim czy też sama możliwość sparingu z przeciwnikiem to marzenie każdego, kto stawia pierwsze kroki w boksie zawodowym bądź amatorskim. Zanim jednak założymy rękawice, musimy nauczyć się podstaw poruszania się, zadawania ciosów. Przede wszystkim jednak powinniśmy przygotować nasze ciało do nowego wyzwania, jakim jest boks. Treningi bokserskie możemy realizować również poza ringiem czy szkółką np. w domowej siłowni. Pomogą nam one zbudować odpowiednią wydolność, poprawią koordynację motoryczną, a także zbudują niezbędną siłę.

Jednostki treningowe tego typu mają na celu rozwijanie naszych umiejętności potrzebnych do efektywnej walki. Wspomniane umiejętności to:

 • uderzanie w worek bokserski,
 • poruszanie się po ringu – odpowiednia praca nóg,
 • stosowanie uników,
 • siła,
 • szybkość,
 • wytrzymałość.

Jeśli chcemy być dobrymi bokserami, musimy opanować wszystkie z powyższych umiejętności przynajmniej w dobrym stopniu. Dużym ułatwieniem jest fakt, że trening boksu możemy wykonywać w domu. Wystarczy kilka prostych sprzętów, aby osiągać znakomite efekty.  

Boks

Nauka boksu w domowych warunkach

Jednym z niezbędnych elementów w treningu bokserskim jest worek treningowy. Trenując na nim przygotowujemy ciało do walki, mamy możliwość obcowania z materią oraz zadawania ciosów. Poprawiamy lub szlifujemy w ten sposób swoją technikę, koordynację, siłę, kondycję oraz wzmacniamy kości. Jednocześnie przygotowujemy mięśnie m.in. nóg, które biorą udział w zadawania i przyjmowania ciosów do wzmożonego wysiłku. 

Treningi bokserski na worku dla początkujących, jak i dla zaawansowanych powinny polegać na ćwiczeniu konkretnych umiejętności, np. danej kombinacji ciosów albo tylko jednego, który chcemy doprowadzić do perfekcji. Jednocześnie powinniśmy dbać o utrzymanie prawidłowej pozycji, gdyż w walce takie błędy zostaną bardzo łatwo wykorzystane przez przeciwnika. Pamiętajmy także o ruchu – wykonywanie ciosów w worek treningowy nie oznacza, że mamy stać w miejscu. Praca nóg ma bardzo duże znaczenie.

W ofercie sklepu Hop-Sport znaleźć można wielofunkcyjny sprzęt idealny do treningu bokserskiego. Jest nim 3-stanowiskowy atlas do ćwiczeń HS-1054K z workiem bokserskim. Możemy wykonać na nim trening siłowy, jednocześnie ucząc się zadawania ciosów.

 Oprócz worka bokserskiego atlas do ćwiczeń HS-1054K jest wyposażony w: 

 • wyciąg górny i dolny, 
 • uchwyty do rozpiętek, 
 • uchwyty do podciągania,
 • poręcze do pompek, 
 • prasę do nóg, 
 • składaną ławkę skośną, 
 • modlitewnik.

Atlasy do ćwiczeń dają naprawdę ogromne możliwości treningowe. Ćwiczyć może na nich jednocześnie nawet kilka osób, które będą się wzajemnie asekurowały. 

Trening hantlami

Trening bokserski – siła

Bardzo ważną zdolnością, którą powinien szlifować każdy bokser jest siła. Przewaga siłowa nad rywalem z ringu z pewnością może przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. Do planu treningowego należy więc wdrożyć ćwiczenia z obciążeniem. Praca z ciężarami w treningu bokserskim ma sprawić, że mięśnie staną się silniejsze, ale nie staną się nadmiernie rozbudowane.

Obciążeniem wykorzystywanym do treningu siłowego boksera mogą być tradycyjne sztangi czy hantle. Oprócz tego możemy trenować także z wykorzystaniem linek wyciągu górnego i dolnego. Przykładowe ćwiczenia, jakie możemy wykonywać to:

 • walka z cieniem z hantlami w dłoniach,
 • przysiady z jednoczesnym wyciskaniem sztangi nad głowę
 • wyciskanie hantli na ławce treningowej,
 • “rąbanie drewna” z pomocą linki wyciągu górnego
 • wiosłowanie z pomocą linki wyciągu dolnego.

Każde ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 10-15 powtórzeń lub 45-60 sekund. Dzięki takim ćwiczeniom zaangażujemy praktycznie wszystkie grupy mięśniowe ciała na jednej jednostce treningowej. Wiele mięśni wykonuje pracę jako stabilizator mięśni pobocznych, mających wpływ na poprawną technikę wykonania ćwiczenia.

Treningi siłowe możemy przeprowadzać w obwodzie. Oznacza to, że wykonujemy jedno ćwiczenie po drugim, a po zakończeniu wszystkich rozpoczynamy kolejną serię. Między jednym a drugim obwodem wykonujemy 2-3 minuty przerwy. Poza budowaniem siły i masy mięśniowej dodatkowo zwiększymy wtedy wydolność organizmu. Spalimy również  więcej tkanki tłuszczowej. 

Trening bokserski – szybkość

Bokserski plan treningowy powinien uwzględniać pracę nad takim elementem jakim jest szybkość. Ma ona ogromne znaczenie w tej dyscyplinie. 

Szybkość to zdolność do wykonywania ruchów w jak najmniejszych dla danych warunków odcinkach czasu. Zależy ona głównie od sprawności układu nerwowego i właściwej koordynacji nerwowo – mięśniowej. Jest to cecha w dużej mierze uwarunkowana genetycznie. Posiada ją każdy, w mniejszym lub większym stopniu.  Niektórzy więc muszą poświęcić więcej czasu na jej trenowanie, inni nieco mniej. 

Jakie korzyści płyną z szybkości? Przede wszystkim, jeśli szybko wyprowadzimy cios będzie on ciężki do zauważenia i do obrony. W boksie, takie uderzenia są uważane za najbardziej niebezpieczne. Często kończą się knockdownem lub nawet knockoutem.

Sposobem na poprawę szybkości jest wykonywanie walki z cieniem. Na czym ona polega? Wyobrażamy sobie przeciwnika, który nas atakuje. Naszym zadaniem jest parowanie ciosów z tą osobą i trafienie go. 

Taką aktywność praktykujemy w formie trzyminutowych rund.  Pomiędzy rundami wykonujemy minutową przerwę.

trening bokserski
Trening ze skakanką

Trening bokserski – wytrzymałość

Kolejnym ważnym elementem w boksie jest wytrzymałość. Boks to dyscyplina wymagająca bardzo dobrej kondycji. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby zabrakło nam sił podczas walki. 

Podstawową aktywnością, dzięki której możemy poprawić swoją kondycję jest bieganie. Wykonujemy je na bieżni lub w terenie. Jednak to nie jedyna aktywność, którą możemy podejmować. Świetnie sprawdzi się także trening ze skakanką oraz odważnikami kettlebell

Ćwiczenia ze skakanką mają przewagę nad zwykłym bieganiem. Oprócz tego, że są to ćwiczenia cardio, zaliczamy je również do treningu HIIT. Bieganie zazwyczaj wiąże się z wykonywaniem ćwiczeń o długim czasie trwania oraz przy podwyższonym, ale stałym tętnie. Skakanka z kolei wymaga od nas intensywniejszej pracy, poprzez zmianę tempa treningu. Jest to bardzo istotny czynnik odwzorowujący warunki panujące na ringu.

Skakanie na skakance angażuje wszystkie mięśnie ciała. Poziom trudności ćwiczeń możemy dobrać do swojego poziomu zaawansowania.  Podstawowe ćwiczenie to zwykłe skoki. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie treningu. Bardziej zaawansowanymi ćwiczeniami są: skoki na jednej nodze, skoki z krzyżowaniem rąk, skoki rozstawne rozpoczynające się od pozycji  lekkiego rozkroku oraz skoki bokserskie, w których jedną stopę układamy kilka centymetrów przed drugą. 

Kettlebell z kolei jest rodzajem odważnika zawierającym dodatkową rączkę w kształcie odwróconej litery U. Ma ona na celu ułatwienie wykonywania ćwiczeń. 

Jest to sprzęt, który będzie nieoceniony jeśli chcemy poprawić swoją wytrzymałość. Wystarczy wykonywać proste ćwiczenia, takie jak: przysiad, swingi czy wykroki, stosując się do zasad treningu HIIT, aby osiągnąć naprawdę świetne rezultaty. 

Ulubione