Utworzone

21 Wrze 2018

W kategoriach

Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Łyżworolki / Place zabaw / Dla dzieci

Rolki to świetna rozrywka dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Im szybciej rozpoczniemy naukę jazdy na rolkach, tym szybciej opanujemy prawidłową technikę jazdy i będziemy czuć się pewniej. Sprawdźcie z nami, w jakim wieku dziecko może zacząć przygodę z rolkami.

Pierwsze kroki na rolkach

Na początku warto podkreślić, że każde dziecko rozwija się inaczej. Jednak przeważnie dzieci mogą rozpocząć naukę jazdy na rolkach w wieku czterech lat. Do rozpoczęcia nauki niezbędna jest bowiem bardzo dobrze rozwinięta koordynacja ruchowa. Konieczna jest także sama chęć jazdy na rolkach. Dzieci chętniej nauczą się jeździć na rolkach, widząc, że bliskie im osoby (rodzice lub rodzeństwo) również są zainteresowane tym sportem. Dlatego, najlepiej jak sami będziemy dla nich przykładem.

Warto pamiętać o tym, że dziecko szybciej nauczy się jazdy na rolkach, jeżeli zacznie naukę od wrotek. Wrotki to bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci nawet do 6 czy 7 roku życia. Dwa rzędy kółek we wrotkach dają większą stabilność i poczucie bezpieczeństwa, są bezpieczne dla stawów. Nogi dziecka nie chwieją się, dzięki czemu łatwiej utrzymują wyprostowaną postawę. Zaczynając naukę od rolek a nie od wrotek, dzieci często wyginają kostki lub kolanka do środka. Jeżeli dziecko zacznie naukę od wrotek, wyrobi sobie odpowiednią postawę, a opanowanie jazdy na rolkach będzie jeszcze prostsze.

Niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie buta wrotek. Powinien on podtrzymywać staw skokowy, aby zapobiec koślawieniu nóg.

Jeżeli jazda na wrotkach jest już przez dzieci opanowana i mali sportowcy chcą przejść na wyższy poziom, czyli nauczyć się jeździć na rolkach, powinny traktować to doświadczenie jako zabawę. Ogromnym ułatwieniem będą tutaj wrotko-rolki, w których możemy przymocować trzy kółka, dwa z nich będą z tyłu, a jedno z przodu.

Bezpieczeństwo to podstawa

Podczas jazdy na wrotkach, czy rolkach należy zapewnić dziecku bezpieczną zabawę. Podczas jazdy zawsze może zdarzyć się upadek, dlatego koniecznie pamiętajmy o kasku, ochraniaczach na kolana, łokcie, nadgarstki, a także rękawiczkach ze wzmocnieniami i usztywnieniami, które chronią przed otarciami dłoni podczas upadków. Przy zakupie rolko-wrotek wybierzmy modele dla dzieci początkujących z możliwością regulacji, dzięki czemu w prosty sposób dostosujemy buty do wielkości rosnącej stopy (jak np. Rolko-wrotki 3 w 1 marki Hop-Sport). Zwróćmy uwagę również na to, aby but stabilizował kostkę i trzymał ją w odpowiednim położeniu.

Prawidłowa postawa do jazdy na rolkach

Podczas jazdy na rolkach pamiętajmy o odpowiedniej pozycji ciała. Ważne są lekko ugięte kolana, a także pochylenie tułowia do przodu. Nogi nie mogą być złączone razem, jedna noga powinna być wysunięta do przodu. Naukę zaczynamy od wolnej jazdy, dopiero później można przyspieszać.

Gdzie można jeździć na rolkach?

Rodzinna jazda na rolkach, czy wrotkach wymaga odpowiednio utwardzonej powierzchni. Jednak znalezienie odpowiednich miejsc nie jest proste. Według przepisów wrotkarz jest traktowany na równi z pieszym, dlatego nie wolno korzystać w tym celu ze ścieżek rowerowych.

Na początek do nauki jazdy przyda się chropowata nawierzchnia, ponieważ będzie na niej łatwiej utrzymać równowagę. Kiedy już opanuje się jazdę na takiej nawierzchni, wtedy można przejść na bardziej gładkie podłoże. Dla bezpieczeństwa dzieci, podczas nauki wybierzmy miejsca, które nie będą zatłoczone.

Jeżeli szukasz rolek z możliwością dopasowania długości buta do stopy oraz opcją zmiany układu kół, zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu Hop-Sport. Znajdziesz u nas  rolko-wrotki w różnych rozmiarach i kolorach, w sam raz dla początkujących, młodych rolkarzy. Zapraszamy!

Ulubione