Jazda na łyżworolkach to znakomity sposób na spędzanie czasu, a także szlifowanie kondycji oraz wzmacnianie mięśni. W naszej ofercie znajdziesz rolki Hop-Sport, które zostały wykonane z wytrzymałych komponentów oraz pozwalają na zmianę układu kółek i zamianę klasycznych rolek we wrotki. Dzięki nim spędzisz czas z rodziną, podszlifujesz umiejętności, a przy okazji zadbasz o swoje zdrowie.
Nim zaczniesz przygodę ze sportem i wprowadzisz do swojego życia więcej ruchu za pomocą łyżworolek, musisz poznać rodzaje produktów dostępnych w sklepach. Do najpopularniejszych modeli należą:
W przypadku ostatniego rodzaju bardzo wielu producentów stosuje nazwę łyżworolki i rolki zamiennie. Obecnie nowoczesne produkty pozbawione są możliwości zamiany kółek na płozy. O wiele bardziej przykłada się wagę do stabilności jazdy, zwrotności oraz do układu hamowania.
Niegdyś łyżworolki posiadały odczepiane listwy z kółkami, które można było w zimie zastąpić płozami łyżew. Dzisiaj większość sprzętów to po prostu klasyczne rolki zbudowane z buta oraz podczepionych pod niego kółek. Oba elementy powinny być dopasowane zarówno do indywidualnych preferencji oraz cech anatomicznych, jak i stylu jazdy. Dobrej jakości kółka do rolek wykonane są z poliuretanu lub uretanu oraz posiadają różne profile, które mają wpływ na komfort poruszania się. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto zwrócić również uwagę na jakość łożysk. Od ich wytrzymałości oraz rozmiaru zależy bowiem jak szybko będziemy poruszać się na rolkach.
Jazda na rolkach i łyżworolkach to wspaniały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Pobudza ona nasz organizm pod kątem metabolicznym, pozwala spalić zbędne kalorie, a nawet daje możliwość wyrzeźbienia i wzmocnienia wielu mięśni. Podczas jazdy na łyżworolkach pracują tak naprawdę wszystkie najważniejsze partie mięśniowe w naszym ciele. Najbardziej aktywne są kończyny dolne oraz pośladki. Ważną rolę w trakcie jazdy odgrywają również mięśnie brzucha, które pracując, stabilizują naszą sylwetkę podczas jazdy i utrzymują ją w pionie. Co jednak najważniejsze, jazda na rolkach jest mniej kontuzjogenna niż chociażby bieganie, które bardzo mocno obciąża układ kostno-stawowy. Ponadto, na łyżworolkach poruszamy się szybciej i możemy np. zwiedzić okolicę bądź dojechać do pracy, łącząc trening z codziennymi obowiązkami.
Najlepszym miejscem do nauki jazdy na łyżworolkach jest utwardzone podwórko lub park. Zapomnij o jezdni, nawet mało ruchliwej, gdyż przy obecnej ilości pojazdów na polskich drogach o wypadek lub kolizję naprawdę nietrudno. Unikaj również terenów, gdzie będziesz mieć problem z poruszaniem się np. trawiastych oraz gdzie spacerują lub poruszają się inne osoby (chodniki, ścieżki rowerowe). Najważniejszą kwestią podczas nauki jazdy na rolkach jest odpowiednie ich założenie. Tylko prawidłowo zapięty but da Ci niezbędną stabilność i bezpieczeństwo. Gdy już to uczynisz, musisz opanować prawidłową postawę. Polega ona na lekkim ugięciu nóg w kolanach oraz przesunięcia środka ciężkości do przodu poprzez wychylenie się. Kolejnymi etapami jest nauka przyspieszania oraz hamowania. Uczyć się ich będziemy dosłownie stawiając pierwsze kroki i ustawiając stopy w taki sposób, aby pięty znajdowały się blisko siebie, a rolki znajdowały się w pozycji przypominającej literę “V”. Opanowanie wszystkich technik jazdy zajmie nam nieco czasu, dlatego warto poprosić o pomoc znajomych, którzy już jeżdżą lub udać się do profesjonalnego trenera.