Jak zachęcić dziecko do spędzania czasu na dworze?

Jak zachęcić dziecko do spędzania czasu na dworze?

Spis treści

Wzrok wlepiony w telefon komórkowy. Godziny spędzone na graniu w gry komputerowe. Zaniedbane lekcje, porzucone pasje, wiecznie boląca głowa. Znasz ten stan swojego dziecka? Pora to zmienić! Czas rozpoczęcie aktywnego trybu życia! Sprawdź, jak zachęcić dziecko do wyjścia na zewnątrz bez wychodzenia z siebie.

dzieci bawiące się w grupie na podwórku

Uzależnienie od Internetu – plaga dzieci i młodzieży

W czasach, gdy dzieci i młodzież nie miały dostępu do komputera, to gry wideo stały na niechlubnym podium rzeczy, na które można tylko tracić czas. Obecnie problem ten rozwinął Internet, do którego podłączony jest każdy z nas za pomocą telefonu czy komputera osobistego. Czas spędzany przez dzieci przed ekranem wydłużył się, gdyż nie chodzi już jedynie o ukończenie gry, ale samą możliwość spędzania czasu w sieci. Uwagę dzieci od świata rzeczywistego, obowiązków czy pasji odwraca tam wiele rzeczy m.in.

  • filmy, relacje, klipy i nagrania prowadzone na żywo,
  • zdjęcia, grafiki,
  • gry online,
  • fora internetowe, komunikatory, media społecznościowe.

Według raportu Nastolatki 3.0 sporządzonego przez państwowy instytut NASK wynika, że średni wiek inicjacji internetowej wynosi 6 lat, a nastolatki spędzają online nawet 12 godzin dziennie. Do tego dochodzi izolacja oraz brak kontaktu z rówieśnikami, na którą niebagatelny wpływ miała pandemia koronawirusa oraz przejście na tryb nauki zdalnej. Dzieci zwyczajnie nie chcą wychodzić z domu, gdyż to w sieci mają kontakt z przyjaciółmi, a życie na zewnątrz nie ma im nic do zaoferowania poza obowiązkami.

Dziecko nie chce wyjść na dwór – jak sobie z tym radzić?

Przed wygonieniem dziecka z domu i kolejną kłótnią na temat zgubnego wpływu technologii na dzieci oraz młodzież, należy wpierw się zastanowić nad powodami, dla których nasza pociecha nie chce wyjść na zewnątrz. Może bowiem chodzić nie tylko o niemoc oderwania się od rzeczywistości wirtualnej, ale również inne problemy. Do najczęstszych powodów niechęci do wychodzenia na zewnątrz należą m.in.:

  • prześladowanie ze strony rówieśników,
  • fobie, manie oraz zaburzenia psychologiczne,
  • nieumiejętność zorganizowania sobie czasu,
  • brak miejsca, w którym dziecko mogłoby spędzić czas.

Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach będzie próba zdiagnozowania problemu, a następnie rozwiązanie go. O ile w przypadku prześladowań i problemów natury psychologicznej niezbędna będzie pomoc specjalistów, o tyle w przypadku braku umiejętności organizacyjnych możemy pomóc my – rodzice. Dotyczy to zwłaszcza możliwości stworzenia przyjaznego miejsca do zabawy, wypoczynku i nauki na wolnym powietrzu. Dobrym pomysłem będzie również zabranie dziecka na wycieczkę lub wakacje, aby zmieniło codzienne środowisko i oderwało się od rutyny. Szczególnie ciekawą opcją wyjazdu są specjalne kolonie oraz obozy tematyczne organizowane na terenie Polski i za granicą.

Domowy plac zabaw dla dzieci

Przydomowy plac zabaw dla dzieci w ogrodzie lub na wydzielonej części balkonu bądź tarasu to kapitalne miejsce, w którym dziecko może odetchnąć od codzienności. Im większa jego powierzchnia, tym większe mamy możliwości projektowe. Oczywiście nic nie zastąpi wizyty w lesie, parku czy wyjazdu w góry, jednak nie wszyscy dysponują takimi możliwościami. Jeśli nie stać nas na zorganizowanie wycieczki lub nie mamy możliwości do częstego spacerowania, warto zaprojektować przyjazną przestrzeń w pobliżu domu lub wydzielić ją z części mieszkania otwartej na zewnątrz. Domowy plac zabaw dla dzieci można uzupełnić trampoliną ogrodową , hamakiem ogrodowym lub basenem ogrodowym. Tego typu atrakcje przyciągają dzieci zwłaszcza w okresie letnim, kiedy nie mają już obowiązku szkolnego. Wybierając dobrej jakości, bezpieczne i sprawdzone produkty, dajemy im możliwość zabawy na wolnym powietrzu, a także odreagowania codziennych trosk. Ma to szczególne znaczenie w małych miejscowościach, gdzie brakuje wspólnej infrastruktury, w ramach której dzieci mogłyby się spotykać oraz wspólne bawić.

dzieci grające w piłkę nożną na orliku
dziecko skaczące na trampolinie w ogródku

Trampolina ogrodowa dla dzieci

Prawdziwym lepem na dzieci, szczególnie najmłodsze, są trampoliny ogrodowe . Niegdyś można było korzystać z nich tylko w figlo parkach, a wyjazd na tego typu atrakcję wiązał się za całodzienną wyprawą do większego ośrodka miejskiego. Dzisiaj możliwy jest zakup trampoliny na własny użytek. Idealny model dopasowany jest do wieku naszego dziecka, a także zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo (posiadający siatkę wewnętrzną). Trampolina ogrodowa to wspaniały przyrząd gimnastyczny, na którym można bawić się i miło spędzać czas z rodziną, a nawet realizować pełnoprawne treningi sportowe. Im większy rozmiar, tym więcej osób będzie mogło brać udział w zabawie. Warto jednak pamiętać, że trampoliny dla małych dzieci nie są technicznie przygotowane do obciążeń, jakie niosą ze sobą skoki osób dorosłych. Jeśli nadal nie masz upatrzonego modelu, wejdź na stronę sklepu internetowego Hop-Sport. Razem wybierzemy idealną trampolinę ogrodową dla Twojego dziecka i zobaczysz na własne oczy, jak ciężko będzie je zagonić wieczorem do domu!

Autor: Redakcja Hop-Sport