Sen - niezbędny dla osób trenujących

Sen - niezbędny dla osób trenujących

Spis treści

Sen jest dla nas bardzo ważny, a jednak coraz częściej go zaniedbujemy. Jest to najlepsza regeneracja dla organizmu , dlatego powinniśmy poświęcać na niego około 8 godzin dziennie . Co jeszcze może nam dać odpowiednia ilość snu?

głęboki sen

Poniżej przedstawiamy najważniejsze z dobroczynnych skutków snu.

  • Darmowy testosteron w zasięgu ręki! Badania wykazują, że mężczyźni, którzy śpią 4 godziny mają o 60% mniejszy poziom testosteronu, niż Ci, którzy spali 8 godzin. A więc jasno z tego wynika, że odpowiednia ilość snu może zwiększyć wydzielanie testosteronu.
  • Odpowiednia ilość snu poprawia nasze wyniki sportowe . Wystarczy zaledwie 2h snu więcej, by wpłynąć korzystnie na zwiększenie szybkości oraz refleksu. Z badań wynika również, że osoby, które więcej spały były mniej nerwowe oraz mniej zestresowane, co jest znakiem zmniejszenia się wydzielania kortyzolu, czyli hormonu stresu .
  • Pamięć i koncentracja także odczuwają brak snu. Zarywanie nocki ucząc się na przykład do sesji, może przynieść odwrotny skutek. Niestety, ale zmniejsza się nasza pamięć i skupienie. Mała ilość snu może doprowadzić nawet do demencji, czyli zmniejszenia sprawności umysłowej oraz do depresji.
  • Obecna pogoda sprzyja przeziębieniom. Zamiast sięgać po kolejny zestaw tabletek, zastanów się, ile czasu poświęcasz na sen. Osoby śpiące około 8 godzin są 3 razy mniej podatne na infekcje! Sen i ogólna regeneracja naszego organizmu mają naprawdę duży wpływ na naszą odporność.
  • Brak snu zaburza ilość wydzielania hormonów odpowiedzialnych za regulację uczucia sytości . Co to oznacza dla nas? Za mała ilość snu negatywnie wpływa na ilość spalanych kalorii . Nasz metabolizm może również zwolnić, a na domiar złego możemy odczuwać nieustający głód.
  • Sen to nie tylko pauza w ciągu dnia, ale również wspaniały prezent dla organizmu. Włączając wieczorem TV zastanów się, czy taki sposób „regeneracji” na pewno jest dobry dla Twojego ciała.

Ewelina Zielińska

Autor: Redakcja Hop-Sport