Bieżnia czy bieganie w terenie - co jest lepsze?

Bieżnia czy bieganie w terenie - co jest lepsze?

Spis treści

Zastanawiasz się, czy trening na bieżni jest lepszy lub gorszy niż zwykłe bieganie? Sprawdź z nami, jakie są zalety każdej z tych form aktywności i co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem!

bieganie w terenie

Bieganie w terenie – zalety

Ogromną zaletą biegania w terenie jest różnorodność , którą zapewnia cały czas zmieniające się otoczenie . Jeżeli biegamy po terenach poza miastem możemy poczuć zapach łąk, lasów i trochę pooddychać świeżym powietrzem , a dzięki promieniom słonecznym zapewnić sobie odpowiednią dawkę witaminy D . Latem mamy szansę na złapanie ładnej opalenizny. Bieganie jest też doskonałą okazją do wyjścia z domu – szczególnie jeśli przez większość dnia przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu jak biuro czy dom.

Bieganie w terenie – wady

W terenie biegamy po nierównej powierzchni , wobec czego nietrudno wtedy o kontuzje , czy też obtarcia naskórka . W porze zimowej należy szczególnie uważać na nie ubity śnieg oraz śliskie nawierzchnie . Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, nie polecamy samotnego biegania późnym wieczorem lub w nocy, szczególnie w rejonach słabo oświetlonych.

Bieganie na zewnątrz nie jest dobrym pomysłem w przypadku dużego stężenia smogu . Co prawda, w takiej sytuacji może pomóc nam maseczka antysmogowa, ale bieganie nie będzie już tak komfortowe. Podczas biegania nasz metabolizm przyspiesza, ciało potrzebuje większej ilości tlenu, a wdychając zanieczyszczone powietrze, zatruwamy się nim od środka. W takiej sytuacji najlepiej ćwiczyć w domu.

Warto również zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia - ogólnie przyjmuje się, że zimą, dla zaawansowanych, bezpieczne jest bieganie to od -5 do -10 stopni Celsjusza . Bieganie przy -15 stopniach Celsjusza może być dla nas niezdrowe , a już na pewno jest mało komfortowe . Jeżeli jesteśmy wytrzymali na niskie temperatury, to przy takim spadku należy biegać z osłoniętymi ustami, możemy zrobić to przy pomocy szalika lub buffy. Wtedy zanim powietrze wpadnie do płuc to chociaż trochę się ogrzeje. Biegając podczas mrozów, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Konieczna jest bielizna termiczna, bluza oraz cienka kurtka . Osoby nielubiące zimna mogą założyć jeszcze kamizelkę. Dobrze jest, jeśli spodnie lub legginsy posiadają wstawki zatrzymujące wiatr. Na stopach musimy mieć grube skarpety i niezbyt dopasowane buty, aby nie wyziębić stóp.

strój do biegania
Bieganie na bieżni

Bieganie na bieżni - zalety

Bieżnia jest bezpiecznym urządzeniem do treningu, na którym możemy ćwiczyć bez względu na niesprzyjającą pogodę , jak deszcz, silny wiatr czy letnie upały. Stanowi zdrowszą alternatywę w przypadku wystąpienia wysokiego stężenia smogu na zewnątrz. W domu, dzięki obecności kwiatów lub oczyszczaczy, powietrze jest bardziej czyste, wolne od pyłów i spalin. Dodatkowo, bieganie na bieżni jest bardziej bezpieczne dla stawów niż bieganie po zwykłym podłożu. Pas bieżni posiada specjalistyczne amortyzatory, zapobiegające wystąpieniom kontuzji.

Bieżnia będzie również świetnym wyborem dla osób przygotowujących się do zawodów sportowych, maratonów, itp. Dzięki wielofunkcyjnym komputerkom , oferującym różnorodne programy treningowe możemy obserwować, jak poprawia się poziom naszej kondycji i monitorować postępy treningu . Modele z wbudowanym pulsometrem pozwalają stale kontrolować pracę serca. Ponadto, coraz więcej modeli posiada funkcję regulacji kąta ustawienia pasa bieżni, dzięki czemu możemy zwiększyć poziom trudności treningu i symulować bieg pod górę.

Bieganie na bieżni - wady

Tym, co najczęściej wstrzymuje nas przed zakupem bieżni jest jej cena . Najbardziej zaawansowane modele kosztują ponad 5 tysięcy złotych . Warto jednak pamiętać, że w domowych treningach rekreacyjnych z powodzeniem sprawdzą się tańsze modele, które coraz częściej wyposażone są w wiele ciekawych rozwiązań – przejdź do sklepu .

Dla osób posiadających mieszkania o małym metrażu istotną kwestią są wymiary bieżni treningowych , które nie należą do najmniejszych. W tym przypadku miłośnikom biegania pozostaje bieganie w terenie, korzystanie ze sprzętu w klubach fitness albo zdecydowanie się na opcję pośrednią – czyli zakup bieżni składanej . Takie bieżnie mogą składać się do pozycji pionowej lub poziomej. Niektórzy za największą wadę treningów na bieżni wymieniają nudę. Lecz tak naprawdę zależy od tego, na jakim modelu biegamy. Aktualnie w bieżniach, nawet tych z niższej półki cenowej, coraz częściej znajdziemy łącze Bluetooth 4.0, port MP3, uchwyt na tablet czy telefon . Dzięki temu możemy urozmaicić nasz trening motywującą muzyką, ulubionym serialem, czy filmem .

Zobacz ofertę bieżni treningowych oraz innych sprzętów fitness w hop-sport.pl! Przejdź do sklepu

Autor: Redakcja Hop-Sport