Buty do biegania na bieżni — jakie powinny być?

Buty do biegania na bieżni — jakie powinny być?

Spis treści

Chcesz zacząć biegać na bieżni? Fantastyczny pomysł! Bieganie to aktywność, która może odmienić Twoje życie na wielu poziomach. Regularne treningi biegowe niosą ze sobą szereg pozytywnych skutków. Z jednej strony jest to proces czysto fizjologiczny. Organizm przechodzi stan zmęczenia i adaptuje się do nowych obciążeń. Jesteśmy coraz bardziej wytrzymali, silniejsi i szybsi. Z drugiej strony dzięki bieganiu rośnie wewnętrzna wiara w siebie i we własne możliwości. Nasze samopoczucie poprawia się, ponieważ bieganie powoduje uwolnienie endorfin.

Aby treningi biegowe były jeszcze bardziej efektywne i bezpieczne, ważne jest zadbanie o ochronę swoich stóp. Nic nie zapewnia jej lepiej niż odpowiednie buty do biegania minimalizujące ryzyko kontuzji.

Jakie buty wybrać do biegania? Czym ma charakteryzować się dany model obuwia na bieżnię i jakie wymagania powinien spełnić? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Buty na bieżnię — czy na pewno ich potrzebuję?

Bieżnia treningowa może wydawać się mniej wymagająca dla stóp niż bieg na zewnątrz, ale odpowiednie buty wciąż są niezbędne. Dlaczego? Ponieważ bieganie na bieżni w zwykłych butach do codziennego użytku może prowadzić do dyskomfortu, kontuzji oraz szybszego zużycia obuwia. Buty do biegania na bieżni elektrycznej zapewniają amortyzację, wsparcie dla stóp i kontrolę trakcji, co jest kluczowe dla zdrowia i komfortu podczas treningu.

W trakcie wykonywania podstawowych ćwiczeń na siłowni dobrze sprawdzą się niemal każde buty. Gdy chodzi jednak o buty do biegania, dobiera się je zawsze, biorąc pod uwagę podłoże, na którym będzie się trenować. Buty do biegania po asfalcie mają za zadanie dobrze amortyzować stopy, z kolei buty do treningów biegowych w terenie muszą stabilizować stopy i zwiększać ich przyczepność do podłoża. Gdy zastanawiasz się, jakie buty kupić na bieżnię, musisz wziąć pod uwagę jeszcze inne kwestie.

modelka ćwicząca na bieżni treningowej HS-1300WLB Active marki Hop-SportJak wybrać odpowiednie obuwie do biegania na bieżni?

Wybór odpowiedniego obuwia do biegania na bieżni jest kluczowy dla komfortu, wydajności i bezpieczeństwa każdego biegacza. Oto kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego rodzaju obuwia:

 • Dopasowanie do stopy: Pierwszym i najważniejszym krokiem jest znalezienie butów, które dobrze pasują do Twojej stopy. Buty biegowe powinny być wygodne od pierwszego założenia. Nie mogą uciskać ani powodować dyskomfortu. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca w przedniej części buta, aby palce miały swobodę ruchu, a pięta była stabilnie osadzona.
 • Przestrzeń na palce: Buty do biegania na bieżni – i nie tylko na bieżni – mogą być o pół centymetra większe niż Twój rozmiar stopy. Wynika to z faktu, że stopa podczas biegu nieustannie pracuje. Dopasowany, „idealnie” dobrany but często doprowadza do obtarcia i dyskomfortu, a w dłuższej perspektywie – nawet do schodzenia paznokci u stóp. Ważne jest natomiast, aby zapas nigdy nie był większy niż 1 cm. Mogłoby to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
 • Wentylacja i termoregulacja: Buty do treningów na bieżni powinny redukować pocenie się stóp. W tym celu ważne jest, aby były wyposażone w wentylację oraz termoregulację. Najczęściej są to modele, które posiadają przewiewną siateczkę na cholewce.
 • Typ stopy: Zwróć uwagę, jaki masz kształt stopy, czyli czy masz wysoki, normalny czy płaski łuk. Wpływa to na stawianie nogi podczas biegania — nadmierna pronacja, w przypadku niskiego łuku podeszwowego lub niedostateczna pronacja, w przypadku wysokiego łuku podeszwowego. Wkładka do butów na bieżnię powinna podpierać łuk stopy, zapobiegając tym samym niewydolności więzadłowo-mięśniowej.
 • Amortyzacja i wsparcie dla stóp: Bieżnia, choć ma płaską i miękką nawierzchnię, również generuje znaczne siły uderzenia. Dlatego istotne jest, aby buty do biegania na bieżni były wyposażone w dobrą amortyzację, która zredukuje nacisk na stawy oraz zapewni wsparcie dla stóp podczas każdego kroku. Amortyzacja nie musi być jednak tak mocna, jak w butach do biegania w terenie. Wybierz taki model, który ma miękką i sprężystą podeszwę oraz absorbuje wstrząsy podczas biegu. Odpowiednie będą buty o gładkiej powierzchni i niskim profilu.
 • Dobra przyczepność i stabilizacja: Chociaż bieżnie mają płaską powierzchnię, buty do biegania powinny zapewnić dobrą przyczepność i stabilność. Jest to istotne szczególnie podczas szybszych biegów. Buty do biegania posiadające odpowiednią podeszwę mogą zapobiec poślizgnięciom i upadkom, co z kolei minimalizuje ryzyko urazów.
 • Waga obuwia: Buty do biegu na bieżni powinny być lekkie. Zazwyczaj w materiałach producentów podawana jest waga butów męskich w rozmiarze 9US lub butów damskich w rozmiarze 7US. Najlepsze modele ważą do 300 g na jednego buta.
 • Ochrona stóp: Bieganie na bieżni może być intensywne dla stóp, zwłaszcza jeśli wykonujesz długie treningi lub biegasz często. Buty do biegania powinny zapewniać ochronę stopom przed otarciami, co przekłada się na większy komfort i wygodę podczas treningu i szybsze regenerowanie się po wysiłku.
 • Przeglądaj różne modele: Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto sprawdzić ofertę wielu sklepów i przetestować kilka różnych modeli butów. Przymierzaj buty w sklepie sportowym i wybieraj te, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom i preferencjom. Pamiętaj, że różne marki mogą mieć różne kroje i dopasowanie, dlatego warto mieć wybór. 
 • Zaufane marki: Wybieraj buty do biegania zaufanych marek, mające wysoką jakość obuwia. Jedne z najbardziej popularnych firm specjalizujących się w butach i odzieży dla biegaczy to asics i brooks. W ich asortymencie znajdziesz komfortowe, designerskie modele zarówno damskich butów do biegania, jak i męskich butów do biegania. Warto zwrócić uwagę na buty asics gel-cumulus oraz brooks levitate 4
 • Badania opinii i recenzji: Przed zakupem idealnych butów do biegania po bieżni, zapoznaj się z opiniami innych użytkowników oraz recenzjami ekspertów na temat konkretnego modelu. Dzięki temu będziesz mieć większą wiedzę o jakości, trwałości i wydajności danego modelu butów.
 • Wybieraj specjalistyczne buty do biegania: Ostatecznie, warto zainwestować w buty dedykowane konkretnie do biegania na bieżni, które są zaprojektowane specjalnie z myślą o tej aktywnościach. Buty do biegania na bieżni różnią się od butów do biegania w terenie.

Pamiętaj, że odpowiednie obuwie na bieżnię to inwestycja w Twoje zdrowie i komfort biegania. Nie warto oszczędzać na obuwiu, ponieważ dobre buty do biegania mogą pomóc uniknąć kontuzji, poprawić wydajność biegu oraz sprawić, że trening będzie przyjemniejszy.

Podsumowanie

Mimo że treningi biegowe na bieżni mogą wydawać się mniej wymagające dla stóp od biegania w terenie, równie ważne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w postaci specjalistycznych butów. Obuwie dedykowane do biegania zapewnia niezbędne wsparcie, amortyzację i ochronę, a to przekłada się na komfort i bezpieczeństwo oraz skuteczność treningu.

Podczas wyboru butów do biegania na bieżni pamiętaj o kluczowych aspektach jak: amortyzacja, wentylacja, termoregulacja i dopasowanie modelu do typu Twojej stopy. Polecamy wybierać modele znanych marek, które są producentem wyspecjalizowanego obuwia. Inwestycja w buty do biegania szybko zwróci się w postaci nieocenionego komfortu treningów i lepszych wyników sportowych.

Autor: Izabela Pawik