Ćwiczenia na trampolinach - zalety, wady i techniki

Ćwiczenia na trampolinach - zalety, wady i techniki

Spis treści

Trening z wykorzystaniem trampolin angażuje wiele grup mięśniowych. Jest to więc świetny sposób na poprawę kondycji i spalanie zbędnych kalorii. Istnieją jednak pewne ograniczenia co do uprawiania jumping fitness. Przede wszystkim są to schorzenia narządu ruchu, choroby stawów kończyn dolnych, a także ciąża i choroby układu krążenia krwi. Nawet w przypadku jakichkolwiek przeciwwskazań do ćwiczenia na trampolinie, warto wybrać się do specjalisty, ponieważ trening jumping fitness może powodować duże przeciążenia mięśni dna miednicy. W szczególności zaleca się konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Jakie są wady i zalety ćwiczenia na trampolinie? Jakie techniki można wykorzystywać podczas treningu? W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na postawione pytania .

Co to jest jumping fitness?

Trening na trampolinie jest świetnym sposobem na wykonanie efektywnych ćwiczeń . Warto jednak wykonywać je pod okiem instruktora. Zajęcia zawsze rozpoczynają się od rozgrzewki, podczas której wykonuje się krążenia ramion, rozgrzewa mięśnie nóg i pozostałe grupy mięśniowe. Przed rozpoczęciem pierwszych zajęć, instruktor opowiada o podstawach treningu i sposobie jego przebiegu. Intensywny trening na trampolinie, wpływa pozytywnie na koordynację ruchową , a dzięki temu, że tempo jest stale zwiększane, rośnie spalanie kalorii, co przekłada się na gubienie nadmiarowych kilogramów . Po kilku takich zajęciach można kupić własną trampolinę do ćwiczeń i wykonywać trening jump fitness w swoim ogrodzie.

mężczyzna skaczący na trampolinie ogrodowej

Jakie są zalety ćwiczenia na trampolinie?

Wykorzystanie trampoliny do ćwiczeń niesie ze sobą wiele korzyści . Podczas treningu pracują praktycznie wszystkie grupy mięśniowe, w tym również mięśnie głębokie. Podczas skoków następuje naprzemienne przyspieszanie oraz zwalnianie tempa, co sprawia, że jest to doskonały trening cardio . Doprowadzając do napinania i rozluźniania mięśni, można liczyć również na poprawę parametrów związanych z zachowaniem równowagi, koordynację i czuciem głębokim, czyli propriocepcją.

Do tego dochodzi jeszcze bardzo szybka utrata wagi. Zaangażowanie do pracy takiej ilości mięśni jest doskonałą receptą na spalanie kalorii. Poprawia się także ogólna wydolność organizmu, rzeźbią się mięśnie brzucha i wzmacniają pozostałe partie mięśniowe .
Co istotne, wykonywanie ćwiczeń na trampolinie jest odpowiednie dla ludzi w każdym wieku - niezależnie od płci, wagi czy wcześniej podejmowanej formy aktywności fizycznej. Jest to świetny sposób na budowanie kondycji i dobrą zabawę . Wszechstronny trening na trampolinie ma jednak pewne ograniczenia, dlatego przed pójściem na zajęcia, warto skontaktować się z fizjoterapeutą w celu konsultacji.

Treningi fitness na trampolinie - jakie techniki wykorzystywać?

Podobnie jak klasyczne ćwiczenia, tak i trening na trampolinie wymaga odpowiedniej rozgrzewki, która przygotuje stawy i mięśnie do większego wysiłku fizycznego . Natomiast trening właściwy na trampolinach to niezwykle wydajny trening cardio, dlatego należy pamiętać, aby stopniowo zwiększać tempo pracy serca.

W jumping fitness ważna jest prawidłowa technika skoków. Często wydaje się osobom ćwiczącym, że im wyższy skok, tym lepiej. Kluczowym czynnikiem jest jednak zachowanie odpowiedniego napięcia mięśni. Każdy skok powinien rozpocząć się w pozycji na lekko ugiętych kolanach oraz z delikatnie w tył wypchniętymi biodrami.
Podczas skoków największe napięcie mięśni powinno być w dolnych partiach ciała . Głowa oraz korpus powinny znajdować się na tej samej wysokości. Podczas ćwiczeń należy aktywować pracę mięśni brzucha i napinać mięśnie głębokie. Wykonywanie treningów na niestabilnym podłożu, wymusza większe napięcie mięśniowe i intensywniejszą pracę organizmu nad utrzymaniem równowagi i koordynacji ciała.

Jakie są wady korzystania z trampoliny?

Ćwiczenia wykonywane na trampolinie przynoszą wiele korzyści, ponieważ podnoszą wydolność organizmu i umożliwiają utratę zbędnych kilogramów . Co jednak istotne, nie są one dedykowane osobom, które mają problemy ze stawami i słabe mięśnie dna miednicy. Zbyt częste ćwiczenia na trampolinie, mogą powodować bóle stawów. W niektórych przypadkach może dochodzić do poważniejszych kontuzji. Dlatego istotne jest to, aby przed samodzielnym ćwiczeniem, udać się do klubu fitness i nabrać wprawy w skakaniu na trampolinie.

Autor: Mateusz Kaczmarek