Platforma wibracyjna - jak na niej ćwiczyć?

Platforma wibracyjna - jak na niej ćwiczyć?

Spis treści

Platforma wibracyjna – czy warto ją kupić?

Platforma wibracyjna to urządzenie służące do treningu wibracyjnego, inaczej power plate . Urządzenie ma bardzo prostą budowę. Składa się z platformy, która generuje wibracje oraz z elementów dodatkowych, mających na celu zapewnienie komfortu podczas ćwiczeń. Swoim wyglądem platforma wibracyjna przypomina rozbudowaną wagę, na którą wchodzi ćwiczący. W zależności od tego jaki mamy cel treningowy, możemy wykonywać na niej ćwiczenia w pozycji stojącej, siedzącej, leżącej lub opierając o nią wybraną część ciała.

Trening na platformie  wykorzystuje wibracje całego ciała poprzez wysyłanie drgań z

częstotliwością 15-70 Hz i amplitudą 1-10 mm. W pracę zaangażowanych jest nawet do 90% mięśni. Silnie pracują zwłaszcza:

 • nogi,
 • brzuch,
 • pośladki.

Mięśnie zmuszone są do pobudzenia i odruchowego skurczu. Takie działanie wymaga energii z organizmu. Co za tym idzie – powoduje proces spalania kalorii. Power plate to forma treningu uważana za lekką metodę trenowania odporności nerwowo - mięśniowej. Płyta wibracyjna powoduje podwójne obciążenie mięśni. Pierwsze – poprzez oddziaływanie na ciało intensywnych drgań oraz drugie – związane z wykonywaniem ćwiczeń w trakcie wibracji. Takie połączenie sprawia, że trening jest bardziej efektywny.

Na co zwrócić uwagę kupując platformę wibracyjną?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje platform wibracyjnych do użytku domowego :

 • osiowe,
 • liniowe.

W przypadku platform osiowych centralny punkt urządzenia pozostaje przez cały czas nieruchomy – wibracje wykonują boki platformy . Przypominają one ruch wykonywany przez huśtawkę. Przeciwstawne boki odchylają się w prawo i w lewo nawet do 10 mm. Mają one na celu imitowanie efektu uzyskiwanego podczas biegania i spacerowania. W przypadku tej platformy drgania w okolicy głowy są minimalne.

Drugi rodzaj urządzenia to platforma liniowa . Tego typu maty wibrują wykonując ruch w górę i w dół. Podczas ćwiczeń są one ułożone w pozycji horyzontalnej. Ze względu na charakter pracy platformy drgania w okolicy głowy są silniejsze.

Gdy już zdecydujemy się na rodzaj platformy wibracyjnej , pora zastanowić się nad konkretnym modelem Wybierając idealny sprzęt fitness , warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby posiadał on wiele programów treningowych. Ich wysoka różnorodność pozwoli nam lepiej dopasować ćwiczenia do tego, jakie efekty chcielibyśmy uzyskać.

Ponadto, warto również wybierać modele wyposażone w dodatkowe akcesoria. Doskonałym udogodnieniem dla ćwiczących jest m.in. pilot umożliwiający zmianę parametrów podczas ćwiczeń bez schodzenia z platformy. Innym, równie przydatnym są taśmy oporowe tzw. ekspandery. Dzięki nim możemy zaangażować do większej pracy mięśnie ramion i pleców.

Decydując się na wybór konkretnego modelu platformy wibracyjnej, szczególną uwagę należy przyłożyć do jakości jej wykonania oraz stabilności podczas pracy. Najlepiej, jeśli wybierzemy urządzenie z solidnych oraz wytrzymałych komponentów, wzmocnionych metalową ramą. Dodatkowym atutem urządzenia będą stopki poziomujące. Pozwalają one wyeliminować ewentualny problem z nierównością podłoża. Dzięki temu mamy pewność, że platforma wibracyjna stoi stabilnie, a nasz trening jest bezpieczny. W kwestii bezpieczeństwa treningu warto również wybrać produkt z zabezpieczeniem w postaci antypoślizgowej powierzchni . Gwarantuje ona, że stopy nie będą ślizgać się i przesuwać po płycie podczas treningu. Wysoka przyczepność do podłoża sprawia, że możemy maksymalnie skupić się na wykonywaniu ćwiczeń.

Na nic jednak najwytrzymalszy stelaż czy rama urządzenia, jeśli nie będziemy trzymać się fundamentalnych zasad bezpiecznego treningu. Dlatego przed skorzystaniem z platformy wibracyjnej, warto zaznajomić się z jej specyfikacją, zwłaszcza w kontekście maksymalnego obciążenia . Najlepsze modele są w stanie dźwigać ciężar do aż 150 kg. Tego typu sprzęt fitness znajdziesz w renomowanym sklepie z urządzeniami do domowych siłowni Hop-Sport.

Trening na platformie wibracyjnej

Trening na platformie wibracyjnej polecany jest zarówno osobom początkującym, jak i bardziej zaawansowanym . Platforma umożliwia wykonywanie ćwiczeń w różnych pozycjach ułożenia ciała i angażujących wszystkie mięśnie organizmu. Możemy trenować na niej zarówno statycznie, utrzymując daną pozycję przez określony czas, oraz dynamicznie – z wyższą częstotliwością ruchów. Jeśli zależy nam na jak najlepszych efektach, najlepiej połączyć te dwa rodzaje ćwiczeń razem.

Trening power plate powinien trwać ok. 15/ 20 minut i być powtarzany 2-3 razy w tygodniu . Najlepiej, aby obejmował wielostawowe ćwiczenia angażujące całe ciało. Początkowo możemy wykonywać ćwiczenia statyczne, a z czasem wprowadzić o treningu również ćwiczenia dynamiczne. Gdy obciążenie własnego ciała przestaje być wystarczające, wtedy warto zastosować dodatkowe obciążenie zewnętrzne np. w postaci hantli .

Przykładowe ćwiczenia, które mogą znaleźć się w planie treningowym to:

 • przysiady,
 • zakroki,
 • wznosy nóg bokiem,
 • pompki,
 • plank.

Wszystkie ćwiczenia wykonywane są podobnie jak na stabilnym podłożu.

Przysiady

Rozpoczynamy w pozycji stojącej na platformie. Stopy ułożone są na szerokość bioder i lekko zrotowane do zewnątrz. Wykonujemy ruch biodrami w dół. Zatrzymujemy pozycję lub wracamy w górę kontynuując powtórzenia.

Zakroki

Aby wykonać zakroki, przyjmujemy prostą pozycję na platformie. Naprzemiennie przenosimy prawą i lewą nogę w tył, ustawiając ją na ziemi. Pozycję możemy zatrzymać, gdy noga znajduje się w tyle lub pracować dynamicznie.

Wznosy nogi bokiem

Zaczynamy w pozycji leżącej na platformie . Noga znajdująca się u góry jest wyprostowana, a jej stopa skierowana w kierunku ciała. Unosimy nogę w górę. Utrzymujemy pozycję lub opuszczamy z powrotem w dół. Po wykonaniu określonej liczby powtórzeń zmieniamy stronę.

Na platformie wibracyjnej można wykonać wiele ćwiczeń w podporze przodem. Niektóre z nich mogą przyjmować formę statyczną i dynamiczną, a niektóre przeznaczone są konkretnie do utrzymania statycznej pozycji.

Pompki

Pierwszym rodzajem ćwiczeń w podporze jest pompka. Ramiona ustawiamy na platformie wibracyjnej szerzej niż  na szerokość  barków. Stopy oparte są na ziemi. Wykonujemy uginanie ramion w stawie łokciowym i utrzymując napięty brzuch, schodzimy klatką piersiową w dół. Zatrzymujemy pozycję lub kontynuujemy powtórzenia.

Plank

Najpopularniejszym ćwiczeniem statycznych na platformie wibracyjnej jest plank. Wykonujemy go opierając dłonie lub przedramiona na platformie, a stopy na ziemi. Utrzymujemy pozycję, pamiętając o napinaniu całego ciała.

Wykonanie tego typu ćwiczeń na platformie wibracyjnej ma mnóstwo zalet, ale niestety nie jest przeznaczone dla każdego. Ze względu na generowane drgania, platforma nie jest polecana osobom do szesnastego roku życia, u których nie zakończył się jeszcze proces kostnienia. Oprócz tego ćwiczeń na platformie powinny unikać osoby cierpiące na:

 • choroby serca,
 • padaczkę,
 • choroby nowotworowe,
 • chorobę Parkinsona.
 • przepuklinę,
 • kamica nerkową i żółciową,
 • choroby zapalne i zakaźne,
 • zakrzepowe zapalenie żył.

Trening na platformie wibracyjnej nie jest również polecany kobietom w ciąży, w okresie połogu oraz karmiące piersią. W ich przypadku mogłoby pojawić się zagrożenie dla zdrowia własnego i dziecka.

Platforma wibracyjna – efekty treningu

Platforma wibracyjna uaktywnia mięśnie zarówno przez wibracje, jak i ćwiczenia wykonywane na niej . Dzięki temu przynosi szereg pozytywnych efektów. Są to między innymi:

 • zmiany składu ciała,
 • utrata tkanki tłuszczowej,
 • spadek skurczowego ciśnienia krwi,
 • przyrost siły,
 • poprawa funkcjonowania układu krwionośnego,
 • wzmocnienie stawów i kości,
 • poprawienie wyglądu i napięcia skóry,
 • lepszy balans ciała,

Dla optymalizacji efektów ćwiczenia na platformie wibracyjnej warto połączyć z innymi rodzajami treningów oraz odpowiednią dietą . Treningi, które możemy wykonywać dodatkowo to ćwiczenia cardio np. na orbitreku lub bieżni . W doskonały sposób wzmocnią efekty treningowe wypracowane na platformie wibracyjnej .

J eśli chcemy dobrać odpowiednią dietę dla siebie, powinniśmy zadbać o jej właściwą kaloryczność. Nie może ona zawierać ani zbyt mało, ani zbyt dużo kalorii. To, jak dużo możemy zjeść, zależy od m.in.:

 • aktywności fizycznej,
 • płci, wieku,
 • wykonywanej pracy,
 • stanu zdrowia.

Regularność posiłków to kolejny bardzo ważny element zdrowej diety . Jeśli organizm nauczy się, że otrzymuje energię o stałych porach, wtedy nie będzie miał potrzeby gromadzenia zapasów w tkance tłuszczowej. Zapobiegnie to również podjadaniu przekąsek oraz napadom głodu.

Zdrowa dieta powinna być również odpowiednio zbilansowana . W tym celu warto zadbać o obecność w niej dobrej jakości białka, pochodzącego z niskotłuszczowych produktów mlecznych, chudego mięsa , ryb, jajek i nasion roślin strączkowych. Równie istotne są węglowodany, dodające nam energii oraz błonnik, wpływający oczyszczająco na nasz układ pokarmowy. Wysokiej jakości węglowodany to grube kasze, ciemne makarony, brązowy ryż, pieczywo razowe, naturalne płatki zbożowe, świeże warzywa i owoce.

Nie zapominajmy również o tłuszczach wspierających pracę układu nerwowego i mózgu . Zdrowe tłuszcze roślinne znajdziemy w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, oleju lnianym, awokado, orzechach, pestkach i nasionach. Z kolei polecane tłuszcze zwierzęce znajdują się przede wszystkim w morskich rybach.

Ponadto, prowadząc aktywny tryb życia niezwykle istotne jest nawadnianie organizmu, najlepiej przyjmując ok. 2,5 l płynów dziennie.

Autor: Redakcja Hop-Sport