Trenażer rowerowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Trenażer rowerowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Spis treści

Nic nie daje takiej wolności, jak trening rowerowy w plenerze. Wiatr we włosach, uczucie pędu, mięśnie nóg pracujące na najwyższych obrotach. Co jeśli jednak pogoda nie zachęca do kolarskiego treningu? Co w sytuacji, gdy nie mamy czasu ani możliwości na zaplanowanie długiej trasy? W takich sytuacjach na pomoc przychodzą maszyny trenażery rowerowe – rowery treningowe . Swoimi możliwościami podbiły serca rowerzystów na całym świecie, dając możliwość trenowania w domu, niezależnie od aury na zewnątrz. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł!

Trenażer rowerowy – co to jest?

Warunki atmosferyczne mają bardzo ważny wpływ na optymalność i czas trwania treningu kolarskiego . Niewielu cyklistów decyduje się na jazdę w jesiennych i zimowych miesiącach, kiedy pogoda nie rozpieszcza. Błotniste trasy, ryzyko nagłych opadów, niskie temperatury. Tego wszystkiego można uniknąć, decydując się na zakup trenażera rowerowego . Urządzenie to pozwala na przekształcenie naszego roweru w sprzęt stacjonarny, który możemy postawić w dowolnym pomieszczeniu naszego domu lub mieszkania. Daje to ogromne możliwości w kontekście planowania i wykonywania treningu. W przeciwieństwie do roweru spiningowego nie ćwiczymy na osobnym urządzeniu, lecz na naszym własnym rowerze, który doskonale znamy. Trenażer rowerowy stanowi doskonałą alternatywę do dużych urządzeń stacjonarnych, które zajmują znaczne ilości miejsca, a trening na nich nie ma zbyt wiele wspólnego z jazdą na prawdziwym rowerze .

model ćwiczący na trenażerze rowerowym

Jak działa trenażer rowerowy?

Na rynku istnieją różne typy trenażerów rowerowych , zróżnicowane pod względem budowy. Każdy z nich daje inne doświadczenia jazdy, a także ma swoje wady i zalety. Ogólnie, trenażery rowerowe można podzielić na :

  • trenażery z rolką oporową,
  • trenażery Direct Drive ,
  • trenażery rolkowe.
rolka oporowa w trenażerze rowerowym

Trenażer z rolką oporową

Trenażery z rolką oporową posiadają składaną ramę, do której wpina się rower . Specjalne zaczepy usztywniają go i stabilizują, uniemożliwiając przechylenie się w trakcie jazdy na boki. Do tylnego koła roweru dociska się rolkę oporową, która porusza się wraz z nim, stawiając opór. Rolka oporowa może występować w trzech różnych wersjach:

  • magnetycznej,
  • hydraulicznej,
  • elektronicznej.

W wersji magnetycznej rolką sterujemy za pomocą manetki umieszczonej na kierownicy. Kontrolujemy w ten sposób położenie magnesów, zbliżając je do siebie lub oddalając, generując przy tym żądany opór. W przypadku rolki oporowej hydraulicznej im szybciej i mocniej pedałujemy, tym większy opór musimy pokonać. Ostatnim rodzajem rolki oporowej (elektronicznej) sterujemy z poziomu aplikacji lub automatycznie. Chcąc korzystać z trenażera z rolką oporową powinniśmy stosować specjalną oponę, która nie zużywa się podczas treningów i zapewnia bezpieczeństwo.

Trenażer Direct Drive

Najbardziej pożądanym modelem trenażerów na rynku są urządzenia Direct Drive . Najlepiej odwzorowują jazdę na rowerze, doskonale symulując zarówno strome podjazdy, jak i sprinty . Tego typu urządzenia stawiają największy opór, gdyż zamontowano w nich ciężkie koło zamachowe. Opór sterowany jest elektronicznie, co zapewnia duży komfort podczas użytkowania. Do trenażerów Direct Drive wpinamy rower bez tylnego koła, co nie wymaga stosowania specjalnego ogumienia. Wymagają one jednak podłączenia do urządzeń zewnętrznych tj. komputera lub smartfonu . Zajmują również dość dużo miejsca, zarówno podczas przechowywania, jak i użytkowania, a ich gabaryty sprawiają, że dość długo się je rozkłada. Niemniej, ze względu na rozmiar i masę zapewniają stabilność. Są także ciche i pozwalają na wszechstronny trening.

model ćwiczący na trenażerze direct drive

Trenażer rolkowy

Najprostszym urządzeniem do treningu kolarskiego na własnym rowerze są trenażery rolkowe . To właśnie od nich powinni rozpoczynać amatorzy i osoby stawiające pierwsze kroki w sportach kolarskich. Ich działanie opiera się na ruchu rolek, połączonych ze sobą taśmą lub gumką. W przeciwieństwie do innych rodzajów trenażerów , rolkowy najwierniej odtwarza jazdę na prawdziwym rowerze – musimy w nim utrzymywać równowagę, aby się nie wywrócić. Tego typu urządzenia wykorzystywane są nawet przez profesjonalistów, którzy wykonują na nich rozgrzewki. Minusem trenażera rolkowego jest niski zakres treningowy, który wynika z braku oporu (dlatego najlepiej za jego pomocą trenować sprinty) oraz dość duży poziom hałasu, zwłaszcza w przypadku, gdy dysponujemy bieżnikowanymi oponami.

Trenażer rowerowy – jak zacząć przygodę z trenowaniem?

Największą niepewnością w kwestiach treningu na trenażerze rowerowym budzi sprzęt, jaki już posiadamy. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy mamy rower szosowy, górski, czy też trekkingowy. Najważniejsze, aby był on kompatybilny z wersją trenażera, którą mamy zamiar kupić . Sprawdzić to możemy zapoznając się ze specyfikacją produktu. Sposób wpięcia naszego sprzętu kolarskiego do trenażera zależy od jego modelu. Nowoczesne urządzenia obsługuje się za pomocą uchwytów regulowanych manetkami i nie wymagają one inwazyjnego rozkręcania roweru. Do samego zaś treningu wystarczy nam niewielka przestrzeń na podłodze . Najlepiej, jeżeli mamy możliwość dojścia do roweru zarówno z prawej, jak i lewej strony. Warto również zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, a także dodatki w postaci uchwytu na bidon czy tablet. Trenażer rowerowy może generować hałas, dlatego przed przystąpieniem do dłuższych treningów, należy go wypróbować. Jeśli poziom hałasu przekracza normy sąsiedzkie, powinniśmy wyposażyć się w specjalną matę wygłuszającą.

Trenażer rowerowy – trening

Na trenażerze rowerowym nie da się po prostu ćwiczyć, gdyż trening jest niezwykle monotonny . Podczas jazdy na zewnątrz mijane plenery, pojazdy i ludzie dostarczają odpowiednich bodźców, zaś dynamicznie zmieniające się warunki terenowe i atmosferyczne wymuszają zmianę w jeździe. Ćwiczenie w zamkniętym pomieszczeniu należy urozmaicić za pomocą wirtualnych treningów interaktywnych . Można to zrobić w wersji budżetowej, stawiając trenażer przed telewizorem lub korzystając ze specjalnych aplikacji do planowania treningu. Pomóc w dodatkowych doznaniach z jazdy mogą również interaktywne wersje trenażerów rowerowych . Posiadają one specjalne czujniki oraz same regulują m.in. stopień obciążenia czy nachylenia roweru. Sam zaś trening powinien być dopasowany do tego, co chcemy osiągnąć. Możemy bowiem rozwijać się pod względem siłowym, wytrzymałościowym lub technicznym. Intensywność oraz czas ćwiczeń zależy również od tego, czy trenażer rowerowy ma nam pomóc w budowaniu formy w czasie jesieni i zimy, czy ma za zadanie polepszyć naszą technikę.

grupa kolarzy trenujących na trenażerze rolkowym

Jaki trenażer rowerowy wybrać?

Wybór trenażera rowerowego zależy od naszego kolarskiego stopnia wtajemniczenia oraz tego, jakie efekty chcemy osiągnąć . Drogie modele elektromagnetyczne z wbudowanymi czujnikami mocy, wydajności i kadencji dedykowane są przede wszystkim profesjonalistom. Trening na nich odbywa się wówczas w porach jesienno-zimowych i ma zastąpić jazdę w terenie. To również na tych trenażerach rowerowych profesjonalni kolarze szlifują technikę, poprawiając swoje wyniki. Dla amatorów polecane są standardowe urządzenia magnetyczne lub rolkowe . Ćwiczący na nich mogą całkowicie zastąpić wyjścia na rower. Ważne jednak, aby przy wyborze trenażera rowerowego kierować się jego cechami w kontekście maszyny stacjonarnej. Oznacza to, że musimy zakupić sprzęt o odpowiednich wymiarach, maksymalnie nieuciążliwy pod względem hałasu oraz dający się szybko rozmontowywać i przenosić w wybrane miejsca.

Co zamiast trenażera do domowych treningów?

Jeśli chcesz trenować w domu, bez użycia tradycyjnego roweru szosowego, świetnym rozwiązaniem będzie zakup rowerka stacjonarnego, który zapewni Ci skuteczny i komfortowy trening z możliwością dostosowania poziomu ćwiczeń do swoich możliwości i stopnia zaawansowania. Rower stacjonarny posiada wygodny panel sterowania w formie komputera treningowego, na którym możesz śledzić postępy swojego treningu i dostosowywać parametry ćwiczeń. Zajrzyj do oferty rowerków do ćwiczeń Hop-Sport i wybierz swój model!

Autor: Redakcja Hop-Sport