Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerka treningowego?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerka treningowego?

Spis treści

Rower stacjonarny to sprzęt do ćwiczeń, który doskonale sprawdza się w kontekście domowych treningów ukierunkowanych na spalanie kalorii i poprawę wydolności organizmu. Ale jak wybrać odpowiedni sprzęt? Na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerka do ćwiczeń? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Rodzaje rowerów treningowych

Zanim zaczniemy przyglądać się poszczególnym rowerom treningowym, najpierw warto poznać ich podział ze względu na utrzymywaną podczas ćwiczeń postawę .

Rowery treningowe pionowe

Na tradycyjnych, pionowych rowerach stacjonarnych ćwiczymy siedząc tak, jak na zwykłym rowerze, gdzie plecy są lekko pochylone do przodu. Dzięki regularnym treningom na tego typu rowerku wzmocnimy i ukształtujemy mięśnie ud, pośladków, brzucha , a także poprawimy swoją wydolność oraz funkcjonowanie układu krwionośnego. Jest to najpopularniejszy typ roweru treningowego wybierany do rekreacyjnych ćwiczeń domowych . Niestety, tego rodzaju sprzęt nie jest zalecany dla osób mających problemy kręgosłupem, ponieważ podczas ćwiczeń to właśnie on jest najbardziej obciążony.

Rower treningowy a rodzaj hamowania

Według zastosowanego systemu hamowania (oporu) wyróżniamy natomiast rowery mechaniczne , rowery magnetyczne i rowery elektromagnetyczne .

Rowery stacjonarne mechaniczne

Podstawowym i najtańszym rodzajem rowerów w tym przypadku są rowerki mechaniczne. Tutaj opór stawia specjalny pas z kołem oporowym . Prosta konstrukcja jest najmniej awaryjna, a naprawy możemy dokonać choćby i samodzielnie. Tego typu rowerek jest lekki, zazwyczaj ma stosunkowo niewielkie gabaryty, nie wymaga dużego wysiłku w czasie ćwiczeń. Minusem modeli mechanicznych jest hałas, jaki powodują podczas pracy, a także brak płynnego hamowania.

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym - funkcjonalne dodatki

Przy zakupie konkretnego modelu zwróćmy również uwagę na funkcjonalne dodatki, takie jak:

  • Komputer treningowy - każdy rower stacjonarny jest wyposażony w komputer treningowy, jednak mogą się one między sobą zasadniczo różnić pod względem posiadanych funkcji, liczby programów treningowych czy dodatkowych udogodnień takich jak łącze Bluetooth, port USB czy np. kompatybilność z aplikacjami treningowymi. Jeśli na rowerek treningowy możemy przeznaczyć nieco więcej pieniędzy, to warto wybrać taki model, który będzie miał ciekawe, dodatkowe opcje takie jak: pomiar pulsu, ustawienie górnej granicy pulsu, dzięki której rower sam dostosowuje trening do naszych możliwości. Kiedy sięgamy górnej granicy, wtedy rowerek automatycznie zmniejsza opór, dostosowując się do naszych możliwości kondycyjnych. Najnowsze modele rowerów oferują także możliwość pomiaru tkanki tłuszczowej, spalonej podczas treningu. Jest to funkcja szczególnie przydatna dla osób, których celem jest zgubienie nadwyżki kilogramów.
  • Regulowane siodełko i kierownica - to niezwykle ważny element, na który koniecznie należy zwrócić uwagę. Pozwoli on skutecznie dostosować wysokość siedziska do wzrostu osoby ćwiczącej. Najlepszym rozwiązaniem będzie model, który da nam możliwość regulacji siodełka w pionie i poziomie oraz regulacji kąta nachylenia kierownicy. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu rowerka treningowego i zajęciu optymalnej pozycji, ćwiczenia będą dużo bardziej efektywne i komfortowe.
  • Pedały z paskami zabezpieczającymi - rowerki treningowe powinny być przede wszystkim bezpieczne. Podczas intensywnego treningu nie trudno o szybkie zsunięcie się nóg z pedałów, co może skutkować urazem i idącą za nim kontuzją. Aby temu zapobiec, warto wybierać antypoślizgowe pedały z paskami , które będą trzymać stopę cały czas na miejscu, a jazda na rowerze stacjonarnym obędzie się bez przykrych niespodzianek.
  • Maksymalna waga użytkownika - rowerki stacjonarne pionowe mają zazwyczaj niższą maksymalną wagę użytkownika niż rowerki poziome. Ten drugi model z kolei jest bardziej wytrzymały i mogą na nim ćwiczyć osoby ze znaczną nadwagą. Jeżeli chodzi o wartości, to na wybranych modelach rowerów pionowych mogą ćwiczyć osoby z wagą do 120 kg, a na rowerkach poziomych wartość ta wynosi nawet do 160 kg.
komputer treningowy w rowerku stacjonarnym Hop-Sport

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rowerek treningowy?

  • Miejsce na urządzenie mobilne (tablet lub telefon) - to bardzo praktyczna funkcja, która umożliwi Ci oglądanie ulubionego filmu lub serialu na tablecie lub wygodne odłożenie telefonu w trakcie treningu, jednocześnie pozostawiając go zawsze w zasięgu ręki.
  • Sensory pulsu - sensory pulsu umieszczone na kierownicy pozwalają na przeprowadzanie treningów w strefie tętna, oraz na bieżącą kontrolę pulsu, co może być przydatne np. dla osób z chorobami serca.
  • Rolki transportowe - bardzo przydatne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba dźwigać masywnego sprzętu, tylko z łatwością przesunąć go w wybrane miejsce po zakończonych ćwiczeniach.
  • Nawiew - przydatny szczególnie osobom nastawionym na intensywne treningi, zapewnia przyjemne chłodzenie, dzięki czemu można łatwiej zmotywować się do kontynuowania treningu.
  • Uchwyt na bidon - dzięki temu przydatnemu drobiazgowi, nie trzeba zbyt szybko przerywać treningu, żeby sięgnąć po wodę. W ćwiczeniach najważniejsze jest równomierna wartość pulsu utrzymywana przez dłuższy czas, a przerwanie treningu nawet na chwilę nie działa na naszą korzyść. Dlatego przy zakupie rowerka treningowego warto zwrócić uwagę na ten drobny szczegół.

Rowery stacjonarne - rodzaje

Rowery treningowe poziome

Kolejnym rodzajem są rowery treningowe poziome, które są idealne dla osób, które z różnych względów nie mogą ćwiczyć na tradycyjnych rowerach pionowych. Ten typ rowerków jest polecany przy problemach z kręgosłupem - ćwiczymy na nich w pozycji półleżącej, co niweluje obciążenie pleców. Jest najlepszych rozwiązaniem także dla osób mających problemy z utrzymaniem równowagi na rowerku pionowym - siedzisko z wygodnym oparciem zapewnia wygodną i stabilną pozycję podczas pedałowania. W przypadku ćwiczeń na rowerku leżącym, mięśnie ud pracują mniej intensywnie niż podczas ćwiczeń na zwykłych rowerkach treningowych, ale za to znacznie szybciej zauważymy efekty intensywnej pracy mięśni brzucha , który w krótkim czasie stanie się ładnie wyrzeźbiony.

Rowery spiningowe

Trzecim rodzajem rowerów są rowerki spinningowe , przeznaczone do intensywnych ćwiczeń wytrzymałościowych . Na modelach spiningowych ćwiczymy w pochyleniu sylwetki do przodu. Przyjmujemy postawę przypominającą trening profesjonalnego kolarza . Treningi na tego typu rowerkach dedykowane są dla osób uprawiających kolarstwo lub chcących trenować na bardziej zaawansowanym poziomie. Ćwiczenia na rowerze spiningowym zapewniają dynamiczny trening cardio oraz intensywnie angażują do pracy mięśnie nóg. Jazda na rowerze spiningowym pozwala spalić od 400 do nawet 1000 kcal podczas godzinnej sesji treningowej z zachowaniem wysokiego tętna.

Rowery stacjonarne magnetyczne

Bardzo cichą pracą i precyzyjnym ustawieniem oporu charakteryzuje się magnetyczny system hamowania . Rowerki z tym systemem pracują dużo płynniej niż mechaniczne. Opór można regulować manualnie (za pomocą pokrętła) albo elektronicznie (za pomocą komputera treningowego – te modele określane są często jako rowerki elektryczno-magnetyczne). Zazwyczaj modele te oferują również różne gotowe programy treningowe, dzięki którym można łatwiej zaplanować i kontrolować swoje ćwiczenia. Minusem jest wyższa cena – w porównaniu do modeli mechanicznych oraz, zazwyczaj, nieco większe gabaryty.

Rowery stacjonarne elektromagnetyczne

Jeszcze bardziej zaawansowane są modele z oporem elektromagnetycznym. W tym przypadku za system hamowania odpowiadają elektromagnesy , a poziom oporu ustawiany jest za pomocą komputera treningowego. Rowery te posiadają zazwyczaj duże gabaryty i przeznaczone są raczej do zastosowań komercyjnych, jak np. kluby fitness niż do typowo domowych treningów. Również ich cena jest najwyższa w porównaniu do modeli magnetycznych i mechanicznych.

Trening na rowerku stacjonarnym - jakich efektów się spodziewać?

Trening na rowerku stacjonarnym to skuteczny sposób na poprawę kondycji fizycznej, spalenie zbędnych kalorii i wzmocnienie mięśni. Regularne ćwiczenia na tym urządzeniu przynoszą wiele korzyści zdrowotnych . Po pierwsze, doskonale kształtują i wzmacniają mięśnie dolnych partii ciała, zwłaszcza uda, łydki i pośladki. Ponadto, rower stacjonarny angażuje serce i układ oddechowy, zwiększając wydolność organizmu.

Efekty treningu na rowerku stacjonarnym obejmują również redukcję tkanki tłuszczowej , co sprawia, że jest to doskonały wybór dla osób dążących do utraty wagi. Jednocześnie jest łagodny dla stawów, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uniknąć obciążających ćwiczeń na nogi.

Warto również podkreślić, że trening interwałowy na rowerze stacjonarnym może przyspieszyć metabolizm, co wspomaga procesy spalania kalorii nawet po zakończonym wysiłku. Dzięki temu rower stacjonarny jest nie tylko efektywnym narzędziem treningowym, ale także sprzyja ogólnemu dobrostanowi fizycznemu i psychicznemu.

Bez względu na to jaki typ rowerka do ćwiczeń wybierzesz, kluczowym elementem w procesie ćwiczeń jest zachowanie motywacji i wytrwanie w regularnym przeprowadzaniu treningów, najlepiej połączonym ze zdrową, bogatą w składniki odżywcze dietą. Tylko wtedy efekty ćwiczeń będą szybkie i trwałe.

Autor: Redakcja Hop-Sport