Utworzone

17 Sty 2020

W kategoriach

Poradnik zakupowy / Sprzęt fitness / Rowery treningowe / Rowery treningowe leżące / Rowery treningowe spiningowe

Trening na rowerku stacjonarnym to jedno z najprzyjemniejszych i niezwykle prostych ćwiczeń. Sprawdź z nami, na co zwrócić uwagę przy zakupie rowerka treningowego, aby maksymalnie dostosować go do swoich potrzeb. Odpowiednio wybrane urządzenie posłuży nam bowiem przez długi

Rodzaje rowerów treningowych

Rodzaje rowerów treningowych

Zanim zaczniemy przeglądać rowery treningowe, najpierw warto poznać ich podział ze względu na utrzymywaną podczas ćwiczeń postawę.

Wyróżniamy rowery treningowe pionowe, na których ćwiczymy siedząc tak, jak na zwykłym rowerze - plecy są lekko pochylone do przodu. Dzięki regularnym treningom na tym rowerku wzmocnimy i ukształtujemy mięśnie ud, pośladków, brzucha, a także poprawimy swoją wydajność oraz funkcjonowanie układu krwionośnego. Jest to najpopularniejszy typ roweru treningowego wybierany do rekreacyjnych ćwiczeń domowych. Niestety, ten typ roweru stacjonarnego nie jest zalecany dla osób mających problemy kręgosłupem, ponieważ podczas ćwiczeń to właśnie on jest najbardziej obciążony.

Kolejnym rodzajem są rowery treningowe poziome, które są idealne dla osób nie mogących ćwiczyć na zwykłych rowerkach. To ten typ rowerków jest polecany przy problemach z kręgosłupem - ćwiczymy na nich w pozycji półleżącej. Jest najlepszych rozwiązaniem także dla osób mających problemy z utrzymaniem równowagi na rowerku pionowym - siedzisko z wygodnym oparciem zapewnia wygodną i stabilną pozycję podczas pedałowania. W przypadku ćwiczeń na rowerku leżącym, mięśnie ud pracują mniej intensywnie niż podczas ćwiczeń na zwykłych rowerkach treningowych, ale za to znacznie szybciej zauważymy efekty intensywnej pracy mięśni brzucha, który stanie się ładnie wyrzeźbiony.

Trzecim rodzajem są rowerki spinningowe, przeznaczone do intensywnych ćwiczeń wytrzymałościowych. Na modelach spinningowych ćwiczymy w pochyleniu do przodu. Przyjmujemy postawę przypominającą trening profesjonalnego kolarza. Treningi na tego typu rowerkach dedykowane są dla osób uprawiających kolarstwo lub chcących trenować na bardziej zaawansowanym poziomie, wyrabiającym tym samym większą wytrzymałość mięśni.

Rower treningowy a rodzaj hamowania

Według zastosowanego systemu hamowania (oporu) wyróżniamy natomiast rowery mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne.

Podstawowym i najtańszym rodzajem rowerów w tym przypadku są rowerki mechaniczne. Tutaj opór stawia specjalny pas z kołem oporowym. Prosta konstrukcja jest najmniej awaryjna, a naprawy możemy dokonać nawet samodzielnie. Tego typu rowerek jest lekki, zazwyczaj ma stosunkowo niewielkie gabaryty, nie wymaga dużego wysiłku w czasie ćwiczeń. Minusem modelu jest hałas, jaki powoduje podczas pracy, a także brak płynnego hamowania.

Bardzo cichą pracą i precyzyjnym ustawieniem oporu charakteryzuje się magnetyczny system hamowania. Rowerki z tym systemem pracują dużo płynniej niż mechaniczne. Opór można regulować w nich manualnie (za pomocą pokrętła) albo elektronicznie (za pomocą komputera treningowego – te modele określane są często jako rowerki elektryczno-magnetyczne). Zazwyczaj modele te oferują również różne gotowe programy treningowe, dzięki którym można łatwiej zaplanować i kontrolować swoje ćwiczenia. Minusem jest wyższa cena – w porównaniu do modeli mechanicznych oraz, zazwyczaj, nieco większe gabaryty.

Jeszcze bardziej zaawansowane są modele z oporem elektromagnetycznym. W tym przypadku za system hamowania odpowiadają elektromagnesy, a poziom oporu ustawiamy za pomocą komputera treningowego. Rowery te posiadają zazwyczaj duże gabaryty i przeznaczone są raczej do zastosowań komercyjnych, jak np. kluby fitness niż do typowo domowych treningów. Również ich cena jest zdecydowanie najwyższa w porównaniu do modeli magnetycznych i mechanicznych.

system oporu w rowerze stacjonarnym
komputer treningowy w rowerku stacjonarnym

Funkcjonalne dodatki

Przy zakupie konkretnego modelu zwróćmy również uwagę na funkcjonalne dodatki, takie jak:
Wbudowany komputer treningowy - dobrze jest, gdy rower treningowy ma wbudowany komputer, chociażby z podstawowymi funkcjami. Komputer powinien pokazywać czas trwania treningu, pokonane kilometry, ilość spalonych kalorii oraz prędkość, z którą ćwiczymy. Te parametry pozwolą lepiej kontrolować postępy treningu, co dodatkowo pozytywnie wpływa na motywację do ćwiczeń.
Dodatkowe opcje - Jeśli na rowerek treningowy możemy przeznaczyć nieco więcej pieniędzy, to warto wybrać taki model, który będzie miał ciekawe, dodatkowe opcje takie jak: pomiar pulsu, ustawienie górnej granicy pulsu, dzięki której rower sam dostosowuje trening do naszych możliwości. Kiedy sięgamy górnej granicy, wtedy rowerek automatycznie zmniejsza opór, dostosowując się do naszych możliwości kondycyjnych. Najnowsze modele rowerów oferują także możliwość pomiaru tkanki tłuszczowej, spalonej podczas treningu. Jest to funkcja szczególnie przydatna dla osób, których celem jest zgubienie nadwyżki kilogramów.
-  Regulowane siodełko i kierownica - to niezwykle ważny element, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę. Pozwoli on skutecznie dostosować wysokość siedziska do wzrostu osoby ćwiczącej. Najlepszym rozwiązaniem jest model, który daje nam możliwość regulacji siodełka w pionie i poziomie oraz regulacji kąta nachylenia kierownicy. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu rowerka i zajęciu optymalnej pozycji, ćwiczenia będą dużo bardziej efektywne i komfortowe.
-  Pedały z paskami zabezpieczającymi - rowerki treningowe powinny być przede wszystkim bezpieczne. Podczas intensywnego treningu nie trudno o szybkie zsunięcie nogi z pedałów, co może skutkować urazem. Aby temu zapobiec, warto wybierać antypoślizgowe pedały z paskami, które będą trzymać stopę cały czas na miejscu.
-  Maksymalna waga użytkownika - rowerki stacjonarne pionowe mają zazwyczaj niższą maksymalną wagę użytkownika niż rowerki poziome. Ten drugi model z kolei jest bardziej wytrzymały i mogą na nim ćwiczyć osoby z bardzo dużą nadwagą. Jeżeli chodzi o wartości, to na wybranych modelach rowerów pionowych mogą ćwiczyć osoby z wagą do 120kg, a na rowerkach poziomych wartość ta wynosi nawet 160kg.

Co jeszcze może się przydać?

Miejsce na tablet - niezwykle praktyczna funkcja. W momencie treningu na tablecie możemy włączyć swój ulubiony film, dzięki czemu czas będzie mijał dużo szybciej i przyjemniej.
Łącze bluetooth - dzięki niemu będziemy mogli połączyć rowerek treningowy np. ze swoim smartfonem i zapisywać na nim dotychczasowe osiągnięcia poprzez pobrane aplikacje treningowe.
Port USB - pozwoli nam podłączyć i naładować baterię w telefonie lub tablecie.
Rolki transportowe - bardzo przydatne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba dźwigać masywnego sprzętu, tylko z łatwością przesunąć go w wybrane miejsce.
Nawiew - przydatny szczególnie osobom nastawionym na intensywne treningi, zapewnia przyjemne ochłodzenie, dzięki czemu można łatwiej zmotywować się do dalszego pedałowania.
Uchwyt na bidon - dzięki temu przydatnemu drobiazgowi, nie trzeba zbyt szybko przerywać treningu, żeby sięgnąć po picie. W ćwiczeniach najważniejsze jest równomierna wartość pulsu utrzymywana przez dłuższy czas, a przerwanie treningu nawet na chwilę nie działa na naszą korzyść. Dlatego przy zakupie rowerka treningowego warto zwrócić uwagę na ten mały szczegół.

Zobacz ofertę rowerów stacjonarnych w Hop-Sport i wybierz model odpowiedni do Twoich potrzeb! 

Przejdź do kategorii:

Ulubione