Trening na trenażerze eliptycznym a odchudzanie

Trening na trenażerze eliptycznym a odchudzanie

Spis treści

Trening na trenażerze eliptycznym łączy w sobie korzyści zarówno wysiłku wytrzymałościowego, jak i siłowego . Z jednej strony wzmacnia mięśnie, a z drugiej zwiększa wydolność i usprawnia pracę układu krążenia. Podczas ćwiczeń wykonywane są naturalne, anatomiczne ruchy. Dzięki temu stawy i kręgosłup nie są narażone na przeciążenia. Ć wicząc na trenażerze eliptycznym modelujemy najważniejsze grupy mięśniowe całego ciała . W pracę zaangażowane są nogi, pośladki, mięśnie brzucha, barki, ramiona oraz plecy. Orbitrek to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wyrzeźbić ciało i jednocześnie powalczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Orbitrek - na co zwrócić uwagę?

Przed rozpoczęciem treningów warto dokładnie poznać wszystkie funkcje swojego trenażera . Jeśli odpowiednio dobierzemy model do siebie, spełni on nasze wszystkie wymagania. Podstawowe funkcje, z których korzystamy podczas treningu to ustawienie siły oporu maszyny oraz pomiary: czasu trwania wysiłku, pokonanego dystansu, prędkości, ilości spalonych kalorii oraz pulsu . Bardziej zaawansowane trenażery posiadają programy sterowane pracą serca, programy WATT, możliwość sprawdzenia wydolność swojego organizmu i zmierzenia poziomu tkanki tłuszczowej.

ćwiczenie na orbitreku

Ile czasu ćwiczyć na orbitreku?

Długość treningu na trenażerze eliptycznym zależy przede wszystkim od naszego stopnia zaawansowania, celów oraz czasu, którym dysponujemy . Dla osób początkujących, w pierwszym tygodniu treningowym, wystarczające będzie nawet 15-20 minut na jednej jednostce treningowej. Taki trening wykonany 3-4 razy w tygodniu już przyniesie pierwsze efekty. W miarę rosnącej sprawności fizycznej długość treningu oraz jego częstotliwość można zwiększyć.

Jakie obciążenie na orbitreku?

Orbitreki umożliwiają nam ćwiczenie na stałym poziomie obciążenia lub wybranie programu zmieniającego opór . Obciążenie zawsze należy dopasować do swoich możliwości. Początkowo dobrze sprawdzi się metoda ćwiczeń na stałym poziomie oporu lub kilkunastosekundowe fazy na wyższym oporze przeplatane kilkuminutowymi fazami na niskim oporze . Warto pamiętać, że sami mamy wpływ również na prędkość naszych ruchów. W ramach wprowadzenia dodatkowego bodźca treningowego możemy ruchy szybkie i mocne przeplatać spokojniejszymi.

Interwały na orbitreku

Wszelkie zmiany w oporze oraz prędkości ruchu podczas treningu to właśnie interwały . Są one przyjacielem każdego, kto chce pozbyć się zbędnych kilogramów. Dlaczego jest to taka dobra metoda spalania tkanki tłuszczowej? Interwały mają bardzo wysoką intensywność, a organizm długo się po nich regeneruje. Sprawia to, że tkanka tłuszczowa spalana jest nawet kilkanaście godzin po zakończeniu wysiłku.  Dodatkowym atutem treningu interwałowego jest to, że można ograniczyć czas jego trwania. Na interwał wystarczy przeznaczyć 25 minut, 3-4 razy w tygodniu. Dla porównania, aby odnieść podobne efekty wykonując treningi cardio, należy ćwiczyć minimum 30 - 40  min codziennie. Trening interwałowy wykonuje się na znacznie wyższym tętnie niż trening cardio. W fazie intensywnej przewyższa ono 75% maksymalnego tętna. W treningu cardio tętno utrzymuje się na stałym poziomie – 60 – 70 % maksymalnego tętna.

trenażer eliptyczny

Lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem?

Według badań najlepszą porą na trening są godziny między 9.00 a 12.00 rano . Jednak należy pamiętać, że wybór pory dnia, w której będziemy ćwiczyć, zależy tak naprawdę tylko od nas. Jedni znajdują więcej siły i energii do działania rano, inni wieczorem. Jeden organizm będzie lepiej funkcjonował na czczo, a inny potrzebuje paliwa do ćwiczeń w postaci posiłku przed treningiem. Najważniejsze to odnaleźć model treningowy, który będzie odpowiadał nam i sprawi, że ćwiczenia będą przyjemnością.

orbitrek

Ćwiczenia na rozgrzewkę i regeneracja

Przed treningiem bardzo ważna jest prawidłowa rozgrzewka . W tym celu można wykorzystać sam trenażer eliptyczny i ćwiczyć na nim przez 5 min w spokojnym tempie. Przed wejściem na maszynę warto również rozgrzać się w miejscu, wykonując np. krążenia ramion, bioder, wymachy nóg, skłony, podskoki. Po zakończeniu treningu trzeba pamiętać, aby wyciszyć organizm . Na finiszu ponownie dobrze jest przez kilka minut spokojnie ćwiczyć na maszynie. Po zejściu z niej można wykonać stretching.

Autor: Redakcja Hop-Sport