10 powodów, dla których orbitrek zyskuje popularność

10 powodów, dla których orbitrek zyskuje popularność

Spis treści

Orbitrek to niezwykle popularna m aszyna fitness na użytek domowy, która każdego roku zyskuje coraz większą popularność. Jej zwolennicy wyliczają liczne zalety tego sprzętu – począwszy od niskiej ceny, aż po wysoki poziom bezpieczeństwa. Zebraliśmy 10 najważniejszych z nich, aby każdy mógł pokochać orbitreka i sprawić sobie jednego.

Niska cena

Niewątpliwym atutem orbitreka jest relatywnie niska cena , można go bowiem kupić już za niecałe 800 złotych . To bardzo niewiele jak na wielofunkcyjne urządzenie do ćwiczenia wielu partii mięśniowych. Oczywiście istnieją droższe modele, jednak ich cena jest adekwatna do ilości dodatków, jakie posiadają. Orbitreki z górnej półki posiadają m.in. podwójne prowadnice, wejście USB na dodatkowe sprzęty mobilne oraz słuchawki, a do zakupu dołączane są maty amortyzujące i pasy telemetryczne.

Dla porównania, jeśli chcielibyśmy zakupić inny popularny s przęt do ćwiczeń w domu , musielibyśmy przeznaczyć na niego o wiele większy budżet. Ceny takich urządzeń, jak bieżnia czy wioślarz, zaczynają się od ponad 1000 złotych. Orbitrek jest więc jedną z tańszych i bardziej wydajnych maszyn fitness na użytek domowy.

Duża dostępność

Ilość o rbitreków dostępnych na rynku sprzedażowym sprzętów fitness robi wrażenie. Dzięki temu mamy możliwość wybrania modelu idealnie dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb. W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz ponad 15 różnych urządzeń, zróżnicowanych pod kątem parametrów technicznych oraz dodatków funkcjonalnych.

Jeśli zależy nam na cichym, solidnym urządzeniu zawierającym podstawowe funkcje, dobrym wyborem będzie model magnetyczny HS-2050C Cosmo . Jeśli z kolei chcesz, aby orbitrek zawierał zaawansowaną technologię i był wykonany z materiałów najwyższej jakości, wybierz model elektryczno-magnetyczny HS-300CF Spectre lub HS-100C Galax y .

Wszechstronność treningu

Kolejną zaletą orbitreka jest ogrom możliwości treningowych . Można na nim wykonywać zarówno powolne treningi cardio , jak i intensywne treningi HIIT .

Cardio charakteryzuje się umiarkowaną intensywnością i jednostajnym tempem ćwiczeń. Tętno utrzymywane jest na poziomie 50-80% tętna maksymalnego. Jest to trening stosunkowo łatwy w wykonaniu, ale trwa dłużej. Energia w trakcie jego wykonywania pobierana jest w większości z przemian wolnych kwasów tłuszczowych. Tłuszcz spalany jest głównie w trakcie wysiłku.

Treningi HIIT, czyli interwały to wysiłek krótszy, ale znacznie bardziej wymagający.  Tempo szybkie przeplatane jest z umiarkowanym. Tętno podczas treningu utrzymuje się na wysokim poziomie, równym lub wyższym  80% tętna maksymalnego. Energia w trakcie ćwiczeń pobierana jest głównie z glikogenu. Ogromną zaletą tego typu treningów jest to, że  znacznie przyspieszają metabolizm po wysiłku. Tłuszcz spalany jest nawet do 48 godzin po ćwiczeniach.

Efektywne spalanie kalorii

Treningi na orbitreku to doskonałe narzędzie w okresie redukcji masy ciała. Interwały oraz jednostki HIIT w bardzo szybki sposób pozwalają na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej.

Podczas wykonywania tego typu ćwiczeń skupiamy się na tym, aby pracowało całe ciało i jednocześnie utrzymujemy tętno w przedziale 70-80% tętna maksymalnego. W ten sposób uda nam się spalić jak najwięcej kalorii w jednej jednostce treningowej.

Dodatkowo swoją redukcję z pomocą orbitreka możemy wspomóc odpowiednią dietą . Efekty takiego działania są zachwycające! Wystarczy, że poznamy swoje zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie wprowadzimy deficyt kaloryczny. Następnie musimy już tylko komponować posiłki w taki sposób, aby były zbilansowane pod względem makroskładników oraz były spożywane regularnie. Szczególnie ważne jest dostarczanie naszemu organizmowi białka , czyli materiału budulcowego dla mięśni. Oprócz tego nie należy zapomnieć o  węglowodanach, które dodają nam energii do ćwiczeń, a także tłuszczach, umożliwiających wchłanianie witamin.

Modelowanie sylwetki

Za pomocą orbitreka można kapitalnie modelować sylwetkę. Trening na tym urządzeniu fitness łączy w sobie korzyści zarówno wysiłku wytrzymałościowego, jak i siłowego. Z jednej strony wzmacnia mięśnie , a z drugiej zwiększa wydolność i usprawnia pracę układu krążenia . Podczas ćwiczeń wykonywane są naturalne, anatomiczne ruchy. Dzięki temu stawy i kręgosłup nie są narażone na przeciążenia . Wykonywane na orbitreku ruchy przypominają pracę narciarza biegowego.

Orbitrek składa się z ruchomych drążków połączonych platformami do ułożenia stóp. Obecność dwóch rodzajów ruchomych elementów sprawia, że w ćwiczenia możemy zaangażować  zarówno dolne, jak i górne partie mięśniowe. Ćwicząc na orbitreku modelujemy więc najważniejsze grupy mięśniowe całego ciała . Dzięki treningom poprawi się wygląd naszych:

  • nóg,
  • pośladków,
  • mięśni brzucha,
  • barków,
  • ramion,
  • pleców.

Orbitrek to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wyrzeźbić ciało i jednocześnie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dzięki ćwiczeniom na nim nasze mięśnie staną się silniejsze i bardziej rozbudowane, a tym samym widoczne.

Wzmacnianie kości

Korzystając regularnie z orbitreka wspomagamy nasz układ szkieletowy. W trakcie ćwiczeń wzmacniamy bowiem zarówno kości, jak i stawy. Dzieje się tak dlatego, że z każdym ruchem pokonujemy opór urządzenia.

Istnieją badania, w których udowodniono, że regularne ćwiczenia z pomocą orbitreka zapobiegają utracie gęstości kości , która jest naturalnym zjawiskiem, towarzyszącym starzeniu się. Zdaniem lekarzy, z każdym rokiem tracimy przeciętnie około 1% gęstości kości. Ćwiczenia ograniczają to zjawisko i zmniejszą ryzyko zachorowania na osteoporozę w podeszłym wieku.

Duże możliwości regulacyjne

Orbitrek i to jedne z niewielu maszyn fitness, które mają tak duże możliwości regulacyjne. Możemy sterować zarówno stopniem oporu i obciążenia, jak i wybierać specjalistyczne programy treningowe , dzięki którym pracować będą różne mięśnie w naszym ciele. W tańszych modelach system regulacji opiera się na pokrętle ręcznym, w droższych odpowiada za niego mechanizm magnetyczny. W ten sposób możemy z łatwością dopasowywać poziom treningu do stopnia swojej codziennej aktywności. Modulując opór oraz zmieniając prędkość ćwiczeń na przestrzeni pojedynczej jednostki treningowej, wprowadzamy tzw. interwały, które są niezwykle pomocne przy spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Liczne grono fanów orbitrek zdobył również przez wysoki poziom bezpieczeństwa. Maszyny fitness tego typu mają budowę, która wymusza wykonywanie ruchów bez odrywania stóp od platform. Sprawia to, iż stawy nie są narażone na obciążenia, a tym samym nie grożą nam kontuzje .

Urządzenia z oferty Hop Sport zostały zaprojektowane z myślą o dodatkowych zabezpieczeniach dla ćwiczących . Wykonane są z trwałych, metalowych komponentów, odpornych na zużycie i użytkowanie. Orbitreki Hop-Sport są również niezwykle stabilne, dzięki stopkom poziomującym, a do wielu zaawansowanych modeli dołączane są specjalne maty puzzle ochronne , zapewniające dodatkową amortyzację oraz izolację. Co więcej, urządzenia z naszej oferty wyposażone są w platformy pokryte powłoką antypoślizgową , która zapobiega ześlizgnięciu się nóg z maszyny w trakcie ćwiczenia.

Możliwość trenowania w domu

Orbitrek jest jednym z najchętniej wybieranych sprzętów na użytek domowy. Osoby tworzące siłownie w swoich czterech kątach, decydują się na zakup tej maszyny głównie ze względu na fakt, iż treningi można wykonywać niezależne od pogody . Ponadto, obecność orbitreka w domu wyklucza wizyty w publicznych siłowniach i klubach fitness.

Sprzęt fitness tego typu nie zajmuje wiele miejsca oraz posiada specjalne rolki transportowe , które umożliwiają przeniesienie go do dowolnego pomieszczenia . Co więcej, na korzyść orbitreka przemawia również fakt, iż jest maszyną niezwykle cichą w pracy. Nowoczesne urządzenia wyposażone w magnetyczny system oporu oraz matę amortyzującą nie są uciążliwe ani dla innych domowników, ani sąsiadów. Dzięki temu na orbitreku można ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy.

Jeśli tworzysz domową siłownię z prawdziwego zdarzenia, koniecznie przemyśl zakup również innych sprzętów i akcesoriów. W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz zarówno inne maszyny fitness (m.in. wioślarze , rowery treningowe , platformy wibracyjne , steppery i bieżnie ), jak i akcesoria treningowe (w tym hantle , kettlebell , ławki treningowe , poręcze do ćwiczeń i drążk i ) .

Potencjał rehabilitacyjny

Wzrost popularności orbitrek i odnotowały również przez fakt, że bardzo często wykorzystuje się je w procesie rehabilitacji. Oprócz ogólnego wzmocnienia ciała i rozwoju mięśni, pomagają również skoordynować ruchy kończyn.

Proces rehabilitacji dzieli się na trzy kluczowe etapy. Podczas pierwszego z nich rehabilitacja ma na celu uśmierzenie odczuwanego bólu. W drugim etapie z kolei eliminowana jest przyczyna i podejmowane jest leczenie zaburzonych funkcji. W ostatnim etapie rehabilitacji odbywają się sesje treningowe mające utrwalić prawidłowe i płynne ruchy. To właśnie w tym momencie stosuje się treningi z orbitrekiem.

Treningi na orbitrek u podczas rehabilitacji zawsze muszą być konsultowane z lekarzem lub fizjoterapeutą . Powinny one opierać się na prostych ćwiczeniach z użyciem niskiego obciążenia. Bardzo ważne jest również to, aby odpowiednio dopasować konstrukcję maszyny do kontuzji lub choroby, która nas dotknęła.

Autor: Redakcja Hop-Sport