Idealna mata do jogi - co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Idealna mata do jogi - co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Spis treści

Praktyka jogi niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Dodaje energii, poprawia nastrój, podnosi sprawność fizyczną, a także zapewnia lepsze samopoczucie! Korzyści, które oferuje powodują, że budzi ogromne zainteresowanie. Szacuje się, że na świecie jogę praktykuje już około 300 milionów osób , a liczba ta wciąż rośnie. Czy Ty też jesteś w gronie osób ćwiczących jogę? A może dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z treningami?

Niezależnie od tego na jakim etapie się znajdujesz z pewnością wiesz, że do ćwiczeń jogi konieczne się pewne podstawowe akcesoria treningowe . Zupełnie niezbędnym, bez którego trening prawdopodobnie się nie uda jest mata do ćwiczeń . To właśnie na niej wykonujemy wszystkie pozycje jogi, tzw. asany . Wygoda, którą zapewnia przekłada się na zadowolenie z ćwiczeń, a nawet rezultaty jakie uzyskujemy.

W poniższym artykule pomagamy w wyborze funkcjonalnej maty do ćwiczeń jogi . Podpowiadamy jaka mata będzie odpowiednia i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Dlaczego odpowiednia mata do jogi jest ważna i jak wpływa na trening?

Niemal każdy zdaje sobie sprawę, że ćwiczenia jogi wykonujemy na macie . Jednak mało kto zastanawia się dlaczego. Czy nie wystarczyłby kawałek podłogi? Jeżeli chcemy podejść do treningów odpowiedzialnie, ćwiczyć w sposób prawidłowy i osiągać zamierzone efekty, to wspomniany kawałek podłogi okazuje się niewystarczający. Ćwiczenie w taki sposób naraża na kontuzje i nie zapewnia stabilnej postawy ciała.

Część pozycji wykonywanych na podłodze jest niekomfortowa, a przez to ograniczony zostaje zakres ruchu.  To sprawia, że nie wykorzystujemy całego potencjału swojego ciała. Ćwicząc na dobrej macie do jogi wykonywanie asan staje się bardziej komfortowe, a dzięki temu możemy osiągnąć lepsze rezultaty treningowe .

Mata zapewnia także antypoślizgową powierzchnię . Chroni to przed przesuwaniem się dłoni oraz stóp. Wykonywanie, na przykład, pozycji stojących staje się dużo bezpieczniejsze, ponieważ nasze ciało nie ślizga się na podłożu.

Oprócz tego, mata do ćwiczeń ma działanie amortyzujące . Oznacza to, że odciąża punkty podparcia w poszczególnych pozycjach. Zapewnia tym samym ochronę dla stawów i niweluje ich nadmierne obciążanie.

Dodatkowo mata do jogi posiada jeszcze jedną ważną funkcję. Nie jest ona już związana z naszym ciałem, a bardziej ze sferą psychiczną. Dzięki macie tworzymy swoją własną przestrzeń do ćwiczeń . Jest to bardzo ważne w przypadku ćwiczeń grupowych w szkole jogi, ale również w domu. Rozkładanie maty przypomina pewnego rodzaju rytuał, który wprowadza w stan wyciszenia oraz koncentracji. Wykorzystywana na co dzień domowa przestrzeń, dzięki macie zmamienia się w naszą prywatną strefę praktyki jogi.

Grubość maty do jogi - jak wpływa na komfort i amortyzację?

Na rynku można znaleźć różne grubości mat dedykowanych jodze. Najczęściej oscylują one w przedziale od 1 mm do 8 mm grubości. Zasada jest prosta – im większa grubość maty, tym lepsza amortyzacja dla stawów i kości . Jednak nie każda grubość maty sprawdzi się u każdego. Na dobór odpowiedniej maty składa się rodzaj jogi, którą praktykujemy oraz to w jaki sposób i gdzie będziemy jej używać.

Bardzo cienkie maty w przedziale 1-2 mm grubości są najczęściej używane się ich w podróży. W takich warunkach sprawdzają się najlepiej ponieważ z jednej strony dają poczucie stabilności oraz zapewniają właściwości antypoślizgowe, a z drugiej, ważą mniej i zajmują znacznie mniej miejsca. Ten rodzaj mat nie jest polecany w codziennej praktyce, aczkolwiek ma on również grono swoich zwolenników.

Maty w przedziale 3-4 mm to modele średniej grubości . Zapewniają dobrą amortyzację i są polecane do spokojniejszej praktyki jogi. Maty 3 mm są odpowiednie dla osób, które wolą ćwiczyć na twardszej powierzchni, a 4 mm dla osób preferujących nieco łagodniejsze warunki.

Maty w przedziale 5-8 mm to najgrubsze maty dedykowane jodze . Zapewniają wysoką amortyzację. Dają bardzo dobrą izolację i najbardziej chronią stawy. Jeżeli wykonujemy intensywne i dynamiczne treningi jogi to wybór powinien paść właśnie na ten rodzaj mat do jogi .

Materiał maty do jogi - czy ma znaczenie?

Najlepsze maty do jogi najczęściej wykonane są z takich materiałów jak: PVC, PU, lub TPE. Oprócz tego możemy spotkać się także z matami wykonanymi z kauczuku, naturalnego korka czy juty. Materiał wykonania wpływa przede wszystkim na amortyzację i działanie antypoślizgowe.

Maty z materiału PVC charakteryzuje wysoka trwałość . Są one praktycznie nie do zniszczenia. Nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu przez bardzo długi czas nie dają po sobie znaku zużycia. Oprócz tego są bardzo proste w pielęgnacji. Można je nawet prać w pralce . Antypoślizgowość mat PVC, w zależności od modelu, można określić na dobrą lub bardzo dobrą.

Maty PU mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Poliuretan jest bardzo przyjemny w dotyku, a przy tym zapewnia bardzo dużą antypoślizgowość . Na macie możemy czuć się pewnie. Ręce i stopy nie będą się ślizgać - zarówno podczas spokojnej praktyki, jak i podczas intensywnych treningów, podczas których się pocimy. Materiał PU jest natomiast dość delikatny. O matę z PU warto więc starannie dbać i unikać zarysowań. Pielęgnacja powinna odbywać się przy jak najmniejszym użyciu chemii.

TPE czyli pianka termoplastyczna to materiał zbliżony do kauczuku. Maty TPE charakteryzuje wysoka odporność na wilgoć i uszkodzenia, a także odkształcenia . Jeśli intensywnie eksploatujemy matę i potrzebujemy bardzo dobrej trwałości przyboru, model z TPE sprawdzi się znakomicie. Podobnie jak maty z PU, modele z pianki termoplastycznej również są mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych, a przy ich czyszczeniu należy unikać środków chemicznych.

Porady i wskazówki przy zakupie maty do jogi dla początkujących

Wybierając matę do ćwiczeń jogi należy zwrócić uwagę również na inne cechy. Jedne z najważniejszych to:

  • rozmiar wybranego modelu oraz dopasowanie do parametrów ciała (wzrost/masa),
  • sposób składania maty i możliwość jej transportu,
  • oznaczenia na matach, które pomagają zachować właściwą pozycję ciała.

Rozmiar wybranego modelu maty powinien być dopasowany indywidualnie do osoby ćwiczącej . Ważne jest, aby móc na niej wygodnie się położyć. Standardowe wymiary mat do ćwiczeń wynoszą od 173 do 183 cm wysokości i mają około 61 cm szerokości. Taki rozmiar zapewnia komfort użytkowania zarówno dla niższych, jak i wyższych osób.

Na możliwość składania maty do ćwiczeń i jej transportu wpływa grubość oraz materiał wykonania . Znaczenie ma również to ile waży wybrany model. Najpopularniejsze są maty zwijane w rulon, który można zabezpieczyć dodatkowymi taśmami.

Inną ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając matę do jogi, są oznaczenia pomagające przybrać właściwą pozycję ciała . Tego rodzaju maty szczególnie dobrze sprawdzą się dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem jogi. Specjalne oznaczenia, tzw. alignment lines pomagają w prawidłowym wykonywaniu poszczególnych asan i odpowiednim ułożeniu dłoni i stóp na macie.

Maty do jogi Hop-Sport

W ofercie Hop-Sport znajdziesz maty do ćwiczeń o różnej grubości, występujące w wielu wariantach kolorystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje mata do jogi wykonana z materiału PU o grubości 0,5 mm. Zapewnia ona bardzo dobrą amortyzację ruchów oraz zapobiega ślizganiu się ciała , co gwarantuje, że podczas ćwiczeń możesz czuć się pewnie. Jest ona odpowiednia zarówno do spokojnych, jak i dynamicznych treningów jogi. Ten model maty, oprócz świetnej przyczepności, został także wyposażony w innowacyjny system zwany alignment lines , który pomaga w praktykowaniu asan , poprzez oznaczenia, które wskazują na właściwe ułożenie dłoni i stóp na macie. Dzięki tym ułatwieniom trening staje się jeszcze bardziej komfortowy. Dodatkowo mata jest przyjemna w dotyku i pozwala na treningi zarówno w domu, jak i w terenie.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej maty do praktyki jogi jest bardzo ważny. Stanowi podstawę udanego treningu, czy to w domu, w plenerze, czy też na sali fitness. Dzięki niej zapewnimy sobie stabilną postawę, amortyzację oraz ochronę stawów . Izolujemy się także od zimnego podłoża i zmniejszamy ryzyko pojawienia się kontuzji. Dzięki wykorzystaniu maty do jogi, nasz trening staje się bardziej komfortowy, a my w 100% możemy skupić się na ćwiczeniach.

Ale jaka mata do jogi jest najlepsza? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Najlepsza mata do ćwiczeń jogi to ta dopasowana do nas . Musi współgrać z rodzajem wykonywanej przez nas praktyki, miejscem treningów, a także z parametrami naszego ciała. Jeśli zamierzamy często zabierać ze sobą matę poza dom, zwróćmy uwagę na praktyczne dodatki takie jak: pokrowiec albo zabezpieczające taśmy, ułatwiające transport.

Wiesz już, który rodzaj maty do jogi będzie dla Ciebie najlepszy? Koniecznie sprawdź ofertę mat do ćwiczeń Hop-Sport i rozpocznij treningi razem z nami!

Autor: Izabela Pawik