Aerial joga - hit czy chwilowa moda? Jakie przynosi korzyści?

Aerial joga - hit czy chwilowa moda? Jakie przynosi korzyści?

Spis treści

W świecie fitnessu i zdrowego stylu życia pojawiają się coraz to nowsze i bardziej kreatywne formy ćwiczeń. Jedną z nich jest aerial joga , która zdobywa coraz większą popularność.

Czy jest to tylko chwilowa moda, której nie warto poświęcać uwagi, czy może aktywność, która zrewolucjonizuje fit środowisko? W tym artykule postaramy się podejść kompleksowo do tego tematu i rozwiać wszelkie wątpliwości. Dowiesz się m.in. czym jest aerial joga, jakie korzyści niesie ze sobą praktykowanie tej formy ćwiczeń, jak zacząć, gdzie trenować i czy jest to aktywność, która sprawdzi się dla każdego? Zaczynajmy!

Co to jest aerial joga i czym różni się od tradycyjnej jogi?

Aerial yoga , zwana jest również jogą na szarfach lub jogą w hamakach . Jest to forma ćwiczeń, która wywodzi się z tradycyjnej praktyki jogi, ale dodaje do niej elementy akrobatyki i gimnastyki. Głównym narzędziem używanym w aerial jodze są specjalne, mocne tkaniny lub szarfy w formie chusty, które zawieszone są pod sufitem. Ćwiczący wykorzystują te szarfy do wykonywania różnego rodzaju pozycji, w tym odwróconych i akrobacyjnych.

Podstawową różnicą między tradycyjną jogą a aerial jogą jest wykorzystanie szarf . W tradycyjnej jodze ćwiczenia tzw. asany wykonywane są na macie do ćwiczeń , w pozycjach leżących, siedzących i stojących. Natomiast w aerial jodze, część ćwiczeń odbywa się w powietrzu, co nadaje zupełnie nowy wymiar praktykowaniu tej formy aktywności.

Co daje aerial joga?

Joga w powietrzu jest wymagająca, ale przynosi wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

 • Poprawa elastyczności ciała  i siły mięśniowej – ćwiczenia na szarfach wymagają od organizmu większej siły i elastyczności niż tradycyjna joga. Dzięki temu, praktykujący aerial jogę mogą doświadczyć znacznego wzrostu siły mięśniowej i zakresu ruchu .
 • Redukcja stresu - podczas praktykowania aerial jogi, uczestnicy spędzają czas w zawieszeniu w powietrzu. Ten stan medytacyjny pomaga w redukcji stresu i poprawia ogólne samopoczucie. Ćwiczenia te pozwalają na rozluźnienie ciała i umysłu.
 • Wzmacnianie mięśni głębokich - aerial joga angażuje mięśnie, do których tradycyjne ćwiczenia nie są w stanie dotrzeć. Wspomaga to wzmocnienie mięśni głębokich , co może przeciwdziałać bólom pleców i poprawić postawę.
 • Rozciąganie kręgosłupa - joga na szarfach pozwala na odciążenie kręgosłupa i rozciągnięcie go w sposób, który jest trudny do osiągnięcia w innych formach aktywności fizycznej. To może pomóc w łagodzeniu bólu tej części ciała.
 • Poprawa równowagi i koordynacji - praktykowanie aerial jogi wymaga dużej kontroli nad ciałem. To pomaga w poprawie równowagi i koordynacji, co może znacznie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie.
 • Rozwijanie świadomość ciała - aerial joga uczy skupienia uwagi na ciele i oddechu . Pomaga w zrozumieniu własnego ciała i jego potrzeb, co może prowadzić do lepszego zrozumienia samego siebie.
aerial joga pozycja pigeon

Jak zacząć ćwiczyć aerial jogę?

Zanim zaczniesz praktykować aerial jogę, ważne jest podjęcie kilku kroków:

 • Krok I - znajdź instruktora - aerial joga jest formą aktywności wymagającą odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia. Znalezienie doświadczonego instruktora jest kluczowe, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność treningu.
 • Krok II - wyposaż się w niezbędny sprzęt - aby ćwiczyć aerial jogę, potrzebujesz dostępu do szarf lub tkanin, które są specjalnie przystosowane do tego rodzaju zajęć. Zazwyczaj są one dostępne w miejscu, gdzie odbywają się zajęcia.
 • Krok III - zacznij od podstaw - jeśli jesteś początkującym, zacznij od prostych pozycji i stopniowo rozwijaj swoje umiejętności. Aerial joga to wymagająca forma aktywności , więc nie ma potrzeby przesadzać na początek, aby nie doprowadzić do urazu lub kontuzji.
 • Krok IV - bądź cierpliwy - aerial joga wymaga czasu, aby ją opanować. Nie zniechęcaj się na początku, jeśli nie jesteś w stanie wykonać skomplikowanych akrobacji. Praktyka czyni mistrza, więc cierpliwość jest kluczowa.
aerial joga - podstawowe pozycje

Gdzie ćwiczyć aerial jogę? Jak wyglądają zajęcia?

Chcesz zacząć praktykować aerial jogę ale nie wiesz gdzie można ją trenować i jak wyglądają jednostki treningowe? Propozycje takich zajęć znajdziesz w różnych miejscach, takich jak studia jogi, centra fitness, czy specjalnie przystosowane sale treningowe . Najbardziej powszechne są zajęcia grupowe. Ćwiczenia w grupie pozwalają na zdobycie wsparcia od innych uczestników, co może być dodatkowym źródłem motywacji.

Typowe zajęcia aerial jogi obejmują rozgrzewkę, praktykę różnych pozycji, akrobacje, odwrócenia, a także czas na relaksację i medytację. Podczas zajęć wykorzystywane są specjalne zawieszone szarfy lub tkaniny. Instruktor prowadzi uczestników przez różne pozycje i sekwencje ćwiczeń, które wykonywane są w zawieszeniu. Prowadzący zazwyczaj dbają o to, aby uczestnicy byli bezpieczni i dostosowują poziom trudności do umiejętności grupy.

Oprócz zajęć grupowych z instruktorem istnieje też możliwość odbywania zajęć indywidualnych . Jest to dobra opcja dla osób lubiących samotne treningi i chcących aby instruktor poświęcił im całą swoją uwagę.

Czy każdy może ćwiczyć air jogę?

Aerial joga jest formą aktywności, która może być dostosowana do różnych poziomów umiejętności. Niemniej jednak, istnieją pewne ograniczenia i przeciwwskazania , które warto wziąć pod uwagę planując przystąpienie do treningów.  Są to:

 • Problemy zdrowotne: osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak c horoby kręgosłupa, choroby serca, problemy z ciśnieniem krwi , czy inne schorzenia, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem aerial jogi.
 • Ciąża: kobiety w ciąży powinny unikać aktywności na szarfach bez konsultacji z lekarzem i doświadczonym instruktorem. Istnieją specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, które mogą zastąpić aerial jogę w tym ważnym czasie.
 • Niewystarczająca siła lub elastyczność: początkujący powinni zacząć od prostszych pozycji jogi i stopniowo rozwijać swoje umiejętności. Brak odpowiedniej siły i elastyczności przy treningach aerial jogi może prowadzić do kontuzji.
 • Zbyt duża masa ciała: zbyt duża masa ciała może utrudniać praktykowanie aerial jogi.

Jak przygotować się do ćwiczeń z jogi na szarfach?

Zastanawiasz się jak przygotować się do zajęć z jogi na szarfach? Przygotowanie do ćwiczeń aerial jogi obejmuje kilka kroków:

 1. Odpowiednie ubranie: wybierz wygodne, przylegające ubrania, które nie będą utrudniać ruchów. Ważne jest, aby nie nosić biżuterii ani innych ostro zakończonych przedmiotów.
 2. Zjedz lekki posiłek: przed zajęciami z aerial jogi zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku około 1-2 godziny przed treningiem. Unikaj ciężkich posiłków, które mogą sprawić, że będziesz się źle czuć podczas zawieszenia w powietrzu.
 3. Przygotuj się na relaksację: zajęcia aerial jogi często kończą się sesją medytacyjną. Przygotuj się mentalnie na chwilę relaksu i skupienia.
 4. Zadbaj o higienę osobistą: z racji tego, że będziesz pracować blisko innych osób i zawisać na szarfach, warto zadbać o higienę osobistą. Pamiętaj o czystości ubrań i ciała.
modelka ćwicząca aerial jogę

Podsumowanie

Aerial joga to fascynująca forma aktywności, która łączy w sobie elementy tradycyjnej jogi, akrobatyki i medytacji. Korzyści płynące z praktykowania aerial jogi są liczne, w tym poprawa siły, elastyczności, redukcja stresu, rozwijanie świadomości ciała i wiele innych . Jest to forma aktywności, która może być dostosowana do różnych poziomów umiejętności, ale warto zacząć od podstaw i skonsultować się z doświadczonym instruktorem.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki można stwierdzić, że joga na szarfach to zupełny hit. Rozwija się ona w błyskawicznym tempie i ma coraz więcej zwolenników. Czy moda na nią może przeminąć? Nie jest to wykluczone, ale nawet jeśli tak się stanie, z pewnością będzie to fascynujące doświadczenie dla osób ją ćwiczących.

Autor: Izabela Pawik