Maty do ćwiczeń

Sortowane: Domyślne

Podczas ćwiczeń w domowej siłowni większość z nas treningi wykonuje na podłodze. Jej powierzchnia bywa jednak chłodna, nierówna oraz nieprzyjemna w dotyku. W dłuższej perspektywie czasu ćwiczenie na niej skutkuje siniakami, złymi nawykami oraz demotywacją do kolejnych treningów. Aby móc ćwiczyć bezpiecznie i przyjemnie na podłodze w naszym domu lub mieszkaniu, warto zabezpieczyć ją matą do ćwiczeń. Będzie ona stanowiła izolację akustyczną i termiczną, a także pozwoli na wykonywanie pełnowartościowych treningów i rozgrzewek. 

Czy można trenować na podłodze bez maty?

Trening w domowych warunkach przeważnie odbywa się na podłodze. Jeśli jednak nie zabezpieczymy jej należycie, wykonanie poszczególnych ćwiczeń może być trudne lub całkowicie niemożliwe. Głównym zadaniem maty fitness jest izolacja podłoża, zarówno pod względem termicznym, jak i akustyczny. Dzięki niej możemy zapomnieć o zimnych płytkach, głuchych uderzeniach w podłogę podczas kolejnych powtórzeń, a także bólu w czasie rollowania czy rozciągania. Trenowanie bez maty nie jest niemożliwe, jednak wymaga dużo samozaparcia i jest zwyczajnie mało komfortowe. W dłuższej perspektywie możemy w ten sposób wręcz zaszkodzić naszemu ciału.

Jak gruba powinna być mata do ćwiczeń?

Wydawać by się mogło, że im grubsza mata do ćwiczeń, tym większy komfort podczas treningu. Warto jednak pamiętać, że niektóre typy treningów czy konkretne ćwiczenia wymagają twardego podłoża. Przykładem może być rollowanie, w którym chcemy uzyskać odpowiedni nacisk na naszą powięź. Gruba mata lub materac gimnastyczny nie sprawdzi się w takim przypadku dobrze, gdyż nie uzyskamy odpowiedniej siły. Rollowanie tego typu będzie niepełnowartościowe i w żaden sposób nam nie pomoże. Decydując się na zakup maty do ćwiczeń musimy brać pod uwagę przede wszystkim pod uwagę charakter naszej aktywności fizycznej. Na rynku dostępnych jest wiele produktów zróżnicowanych pod kątem parametrów technicznych. Przeważnie większość mat ma grubość od 0,5 do 1,5 cm.

Z czego jest zrobiona mata fitness?

Maty do ćwiczeń to akcesoria, które niemal cały czas mają kontakt z naszym ciałem. Dlatego muszą być zrobione z materiałów wysokiej klasy, które w swoim składzie nie mają toksycznych lub uczulających substancji. Jednocześnie muszą być giętkie, sprężyste, odporne na rozdarcia i uszkodzenia, a także lekkie i wodoodporne. Tego typu parametry zapewniają m.in. maty NBR wykonane z nitylu oraz maty TPE. Więcej informacji o ich właściwościach znajdziesz w jednym z artykułów na naszym blogu – tutaj

Co można robić na macie fitness?

Na macie fitness można trenować praktycznie każdą dyscyplinę sportu oraz realizować dowolną aktywność fizyczną. Sprawdzi się ona równie dobrze przy jodze, pilatesie czy aerobiku, jak i w przypadku treningów siłowych z wolnymi ciężarami lub rozgrzewek z mobilizacja i rozciąganiem. Dużą zaletą mat do ćwiczeń jest fakt, iż większość produktów tego typu jest wodoodpornych. W praktyce oznacza to, że nawet podczas ciężkich treningów z litrami wylanego potu nie grozi nam poślizgnięcie się lub upadek. Odrębną kategorię mat do ćwiczeń stanowią maty puzzle ochronne. Za ich pomocą zabezpieczamy podłogę na czas ćwiczeń np. na maszynach lub większym sprzęcie fitness. Tego typu produkty nadają się również do wyścielania podłogi w czasie zabaw dzieci. 

Najlepsze maty do gimnastyki

W sklepie z artykułami do domowych siłowni Hop-Sport znajdziesz tylko wysokiej klasy maty do ćwiczeń. Oferowane przez nas maty redukują drgania wywołane w czasie treningów, łatwo się czyszczą i mogą być używane podczas dowolnych aktywności fizycznych. W naszym asortymencie znajdziesz m.in. maty fitness z otworami, które dzięki praktycznym otworom mogą być wygodnie przechowywane w pozycji pionowej. Szeroki wybór mat o różnej grubości oraz w zróżnicowanych wariantach kolorystycznych daje możliwość wyboru produktu idealnie dopasowanego do potrzeb sportowców oraz amatorów rekreacji. Jeśli zdecydujesz się na zakup maty fitness, polecamy również dokupienie specjalnego woreczka na przechowywanie. Dzięki niemu będziesz mógł bezpiecznie przechowywać swoją matę do ćwiczeń

Ulubione