Ciężarki do ćwiczeń - przykładowe treningi z hantelkami

Ciężarki do ćwiczeń - przykładowe treningi z hantelkami

Spis treści

Hantelki do ćwiczeń stanowią nieodłączny element treningu fitness, oferując niezliczone korzyści dla ciała i kondycji. Ich wszechstronność i różnorodność zastosowania w ćwiczeniach pozwalają na angażowanie poszczególnych mięśni oraz rozwijanie siły. Poprzez wykonywanie dynamicznych ruchów, ćwiczenia z ciężarkami aktywują zarówno główne grupy mięśniowe, jak i te położone głębiej, przyczyniając się do ich wzmocnienia i ujędrnienia.

Regularny trening z użyciem hantli wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto, pracując z dodatkowym obciążeniem, organizm wykonuje większy wysiłek, co przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej i poprawy kształtu sylwetki . Niezależnie od poziomu zaawansowania, sztangielki są doskonałym narzędziem rozwijającym siłę, wytrzymałość i elastyczność mięśni.

W kolejnej części artykułu przygotowaliśmy przykładowe ćwiczenia do wykonania z hantlami fitness ! Zainspiruj się i rozpocznij swoje treningi razem z nami!

Ciężarki do ćwiczeń - przykładowe treningi

Poniższy zestaw ćwiczeń zawiera: wyjaśnienie prawidłowej techniki wykonania każdego ćwiczenia, zaangażowane w wysiłek mięśnie oraz błędy w wykonaniu, na które należy zwracać uwagę.

1. Prostowanie przedramion za siebie w opadzie tułowia

Rozpoczynamy od pozycji stojącej. Obciążniki łapiemy chwytem neutralnym. Ręce zgięte w stawach łokciowych pod kątem 90 stopni, a łokcie blisko ciała. Sylwetka pochylona do przodu. Wraz z wydechem wykonujemy wyprost przedramion. Następnie bierzemy wdech i wracamy do pozycji wyjściowej.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie trójgłowe ramienia.

Błędy:

 • przeprost w odcinku lędźwiowym,
 • zadzieranie głowy w górę,
 • głowa opuszczona luźno w dół,
 • opadający łokieć w trakcie uginania przedramienia.

2. Uginanie przedramion z hantelkami w chwycie młotkowym

Przyjmujemy pozycję stojącą z ustabilizowaną sylwetką i spiętymi mięśniami brzucha. Łokcie trzymamy możliwie jak najbliżej tułowia. Hantelki w chwycie zamkniętym w pozycji neutralnej, czyli palce dłoni skierowane do siebie. Bierzemy wdech i uginamy łokcie jednocześnie unosząc hantelki w górę. W szczytowym momencie powinny one znajdować się na wysokości barków. Następnie wykonujemy wydech i powolnym ruchem wracamy do pozycji wyjściowej.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie dwugłowe ramion oraz mięśnie ramienno-promieniowe.

Błędy:

 • łokcie daleko od ciała i wysunięte do przodu,
 • barki wysunięte do przodu,
 • brak kontroli w ruchu powrotnym,
 • przeprost w odcinku lędźwiowym.

3. Wyciskanie ciężarków nad głowę stojąc

Przyjmujemy pozycję stojącą. Stopy ustawiamy na szerokość bioder. Unosimy ramiona tak aby hantelki znalazły się na wysokości głowy / barków. Palce dłoni zwrócone do przodu, a łokcie nad nadgarstkami. Wraz z wydechem rozpoczynamy wyciskanie ciężaru nad głowę. Przedramiona skierowane są w górę. Łokcie wysunięte delikatnie przed boczną oś ciała. Unikamy przeprostu w stawach łokciowych w końcowej fazie wyciskania. W szczytowym punkcie zatrzymujemy się na ułamek sekundy, a następnie wracamy do pozycji wyjściowej wraz wdechem.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie naramienne, mięśnie trójgłowe, mięsień czworoboczny.

Błędy:

 • przeprost w stawach łokciowych,
 • przeprost odcinka lędźwiowego,
 • garbienie się i głowa wysunięta do przodu,
 • zbyt szybkie opuszczanie ramion.

4. Wykroki w miejscu z hantelkami

Rozpoczynamy od pozycji stojącej z hantelkami trzymanymi w dłoniach w chwycie neutralnym. Ramiona wzdłuż ciała, łopatki ściągnięte, a brzuch i pośladki napięte. Wraz z wdechem wykonujemy krok jedną nogą w przód. Obniżamy ciężar ciała i nogą wykroczną wykonujemy przysiad. Z wydechem, energicznie wracamy do pozycji wyjściowej, odpychając się nogą wykroczną.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie czworogłowe ud, mięśnie dwugłowe ud oraz mięśnie pośladkowe.

Błędy:

 • utrata stabilizacji w trakcie wykonywania ćwiczenia,
 • odrywanie pięty przedniej stopy od podłoża,
 • kierowanie kolan do środka,
 • przeprost w odcinku lędźwiowym,
 • garbienie się,
 • głowa opuszczona luźno w dół.

5. Wiosłowanie hantelkami w opadzie tułowia

Przyjmujemy pozycję stojącą z hantelkami trzymanymi w dłoniach w chwycie młotkowym. Pochylamy tułów pod kątem około 45 stopni, a ramiona ustawiamy prostopadle do podłoża. Plecy wyprostowane. Wraz z wydechem przyciągamy hantle pionowo w górę w kierunku bioder. Łopatki maksymalnie zbliżamy do siebie. Zatrzymujemy ruch na ułamek sekundy i biorąc wdech, wracamy do pozycji wyjściowej.

Podczas ćwiczenia pracują: mięsień najszerszy grzbietu, mięśnie naramienne, mięśnie dwugłowe ramion, mięsień czworoboczny.

Błędy:

 • prowadzenie łokci daleko od ciała,
 • zaokrąglanie pleców,
 • garbienie się i głowa wysunięta do przodu,
 • przeprost w stawach kolanowych.

6. Zakroki z hantelkami

Rozpoczynamy od pozycji stojącej z hantelkami trzymanymi w dłoniach w chwycie neutralnym. Ramiona wzdłuż ciała. Łopatki są ściągnięte, a brzuch i pośladki napięte. Bierzemy wdech i wykonujemy krok jedną nogą w tył. Uginamy nogi i obniżamy ciężar ciała. W pozycji wykroczno-zakrocznej, kolano nogi zakrocznej powinno znaleźć się tuż nad podłogą. Nie pochylamy się. Wraz z wydechem, energicznie wracamy do pozycji wyjściowej.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie czworogłowe ud, mięśnie kulszowo-goleniowe, mięśnie pośladkowe oraz mięśnie proste brzucha.

Błędy:

 • utrata stabilizacji w trakcie wykonywania ćwiczenia,
 • odrywanie pięty przedniej stopy od podłoża,
 • kierowanie kolan do środka,
 • głowa opuszczona luźno w dół.

7. Odwodzenie ramion na boki z hantelkami

Przyjmujemy pozycję stojącą. Hantelki trzymamy w dłoniach. Ramiona wyprostowane. Palce dłoni skierowane do tułowia, zwrócone do przodu. Stopy w lekkim rozkroku, plecy prosto. Wraz z wydechem wykonujemy wznosy ramion do boku, aż do wysokości barków. Wykonując wdech wracamy do pozycji wyjściowej.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie naramienne oraz mięśnie piersiowe.

Błędy:

 • przeprost odcinka lędźwiowego,
 • kołysanie tułowiem,
 • odchylanie się w tył,
 • zbyt wysokie unoszenie ramion.

8. Przenoszenie hantelek z jednej strony ciała na drugą w siadzie równoważnym

Przyjmujemy pozycję siedzącą z hantlą w dłoniach przed klatką piersiową. Następnie nieznacznie odchylamy tułów do tyłu, łączymy nogi i uginamy je w kolanach. Lekko unosimy stopy, aby dojść do pozycji siadu równoważnego. Plecy wyprostowane, klatka piersiowa wypchnięta do przodu, łopatki ściągnięte, brzuch i pośladki napięte. Pozostając w siadzie równoważnym, skręcamy powoli tułów i przenosimy obciążenie w kierunku prawej strony biodra. Przez ułamek sekundy zatrzymujemy się w maksymalnym napięciu mięśni brzucha. Następnie wykonujemy ruch w stronę przeciwną.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie proste brzucha, mięśnie skośne brzucha, mięśnie biodrowo-lędźwiowe, mięśnie dwugłowe ramienia.

Błędy:

 • zaokrąglone plecy, garbienie się,
 • kołysanie ciała.

9. Podciąganie hantelek pod brodę

Rozpoczynamy od pozycji stojącej. Ciężarki trzymamy w dłoniach przed sobą, a palce skierowane w stronę ciała. Ręce opuszczamy. Napinamy mięśnie pleców, a klatkę piersiową wypychamy do przodu. Wraz z wydechem podciągamy hantelki aż do podbródka. Łokcie staramy się unieść jak najwyżej. Podczas wdechu powoli wracamy do pozycji wyjściowej, ale nie opuszczamy ramion do końca.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie naramienne.

Błędy:

 • prowadzanie dłoni daleko od ciała,
 • nie unoszenie łokci,
 • przeprost w odcinku lędźwiowym.

Hantelki do ćwiczeń w domu

Zestaw hantli to świetna opcja dla tych, którzy chcą ćwiczyć w domu. Oferuje wiele możliwości treningowych, obejmujących różne warianty hantli, takie jak hantle żeliwne, bitumiczne czy winylowe . Dostępność różnych wag, w tym popularnych hantli 2 kg i 4 kg, pozwala dostosować intensywność ćwiczeń do indywidualnych potrzeb. Jeśli zależy Ci na różnorodności treningów, możesz również rozważyć dodatkowe akcesoria, takie jak kettlebell czy regulowane hantle , które możesz zamienić w sztangę. Wszystko to pozwoli Ci cieszyć się kompleksowymi treningami siłowymi i treningami fitness w zaciszu własnego domu, bez konieczności odwiedzania siłowni. Dzięki hantlom do ćwiczeń w domu masz pełną kontrolę nad swoim treningiem, a jednocześnie oszczędzasz czas i pieniądze.

Hantle i ciężarki do ćwiczeń w domu marki Hop-Sport

W ofercie sklepu internetowego Hop-Sport znajdziesz szeroki wybór produktów, takich jak hantelki winylowe, hantle bitumiczne, hantle regulowane, oraz hantle żeliwne . Rozbudowany asortyment hantli i sztangielek pozwoli Ci dostosować wagę i rodzaj przyrządu do różnych ćwiczeń i potrzeb treningowych. Hantle o niewielkiej wadze będą doskonałym wyborem, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningami i chcesz wzmocnić siłę swoich mięśni. Natomiast hantle o większej wadze, sprawdzą się w ćwiczeniach siłowych ukierunkowanych na budowanie masy mięśniowej. W treningu z hantlami ważne jest stopniowe zwiększanie obciążenia, tak, aby stale zapewniać nowe bodźce ćwiczonym mięśniom . Wybierz odpowiednie dla siebie hantle i zadbaj o swoją formę razem z Hop-Sport.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, dzięki hantlom do ćwiczeń można wykonywać szereg różnego rodzaju treningów na wiele partii mięśniowych. Mogą one stanowić uzupełnienie każdego treningu fitness i zapewnić nowe bodźce, co pozwoli zbudować masę mięśniową, a także zgubić zbędne kilogramy.

Chcesz wypróbować ćwiczenia z hantlami ? Przetestuj opracowany przez nas plan treningowy.

Autor: Izabela Pawik