Co to jest deload i jak poprawnie go przeprowadzić?

Co to jest deload i jak poprawnie go przeprowadzić?

Spis treści

Deload, nazywany również roztrenowaniem, to termin znany głównie w środowisku osób trenujących na siłowni, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Jest to okres planowanego zmniejszenia intensywności, objętości lub częstotliwości treningów. Proces ten odgrywa kluczową rolę dla zapobiegania przetrenowaniu, poprawy wyników sportowych i zdrowia ogólnego.

Zastanawiasz się, czym jest deload i czy Tobie też jest potrzebny? W poniższym artykule pomożemy Ci odpowiedzieć na to pytanie oraz podpowiemy, jak poprawnie go przeprowadzić.

Co to jest deload?

Deload, czyli okres obciążenia zmniejszonego to strategiczny element planu treningowego, który polega na świadomym zmniejszeniu intensywności, objętości, a czasami także częstotliwości treningów. Nie jest to okres całkowitej przerwy od treningu, a jedynie celowe działanie mające na celu umożliwienie organizmowi odpoczynku i regenerację układu nerwowego oraz mięśniowego po bardzo intensywnych treningach. Wykonywany jest raz na kilka miesięcy. Jego kluczowym założeniem jest prewencja przed przetrenowaniem oraz optymalizacja długoterminowego postępu w treningu.

Okres deloadu zapewnia czas na regenerację i naprawę mikrouszkodzeń w tkankach mięśniowych, które są naturalnym efektem okresu budowania masy mięśniowej. Dodatkowo wspomaga on regenerację układu nerwowego, przeciążonego po ciągłych, wymagających treningach. Deload przyczynia się także do odbudowy zasobów energetycznych i może pomóc w złagodzeniu mentalnego zmęczenia związanego z rutyną aktywności fizycznej.

model ćwiczący na ławce treningowej HS-2050HB marki Hop-SportJakie korzyści przynosi deload?

Deload jest kluczowym narzędziem w procesie zapobiegania przetrenowaniu, które może prowadzić do spadku formy, urazów, zmęczenia czy nawet wypalenia treningowego. Przez umożliwienie odpoczynku, wspiera ciągły postęp i pomaga w utrzymaniu wysokiej motywacji. Warto uświadomić sobie, że nawet jeśli podczas przerwy zrobimy krok w tył, to tylko po to, by po powrocie zrobić dwa kroki do przodu.

Korzyści, jakie osiągniemy, robiąc deload:

 • Poprawa wyników sportowych: okresy regeneracji są kluczowe dla progresji, gdyż mięśnie rosną i regenerują się podczas odpoczynku.
 • Lepsza regeneracja: luźniejszy okres pozwala na pełną naprawę i odbudowę uszkodzonych tkanek, dzięki czemu możliwa jest lepsza regeneracja nie tylko mięśni, ale też stawów i układu nerwowego.
 • Zmniejszenie ryzyka kontuzji: wprowadzenie tymczasowo łatwiejszych treningów zmniejsza obciążenie na stawy, ścięgna i więzadła, redukując ryzyko urazów.

Jak poprawnie przeprowadzić deload?

Deload może być zastosowany na kilka sposobów, zależnie od indywidualnych potrzeb, dyscypliny sportowej i planu treningowego. Podczas jego trwania następuje zmniejszenie jednego lub kilku elementów treningowych:

 • Intensywność treningowa: zmniejszenie ciężarów używanych podczas treningów siłowych, lub obniżenie tempa i mocy w treningach wytrzymałościowych.
 • Objętość treningowa: redukcja liczby serii, zmniejszenie powtórzeń w każdej serii lub ograniczenie czasu trwania treningu.
 • Częstotliwość treningowa: zmniejszenie liczby dni treningowych w tygodniu.

Przykładowo, w treningu siłowym, jeśli zwykle wykonujesz wyciskanie sztangi w 4 seriach po 10 powtórzeń z ciężarem 100 kg, podczas tygodnia deloadu możesz wykonywać 2 serie po 10 powtórzeń z ciężarem 60-70 kg. W treningach wytrzymałościowych, zamiast biegać 10 km w szybkim tempie, możesz wykonać łatwiejszy bieg na dystansie 5 km lub skorzystać z treningu o niskiej intensywności, jak joga czy pływanie.

Ile powinien trwać deload? 

Czas trwania całkowitej przerwy w deloadzie może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak intensywność i rodzaj aktywności, indywidualna reakcja organizmu na obciążenie, a także cel treningowy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile dokładnie powinny trwać deloady, jednak istnieją pewne ogólne wytyczne, które mogą pomóc w zaplanowaniu tego okresu.

Najczęściej rekomendowany okres trwania roztrenowania to 1 tydzień. Taki czas jest wystarczający dla większości osób, aby umożliwić ciału odpoczynek i regenerację, nie tracąc przy tym znacząco formy treningowej.

Dla osób trenujących bardzo intensywnie, zwłaszcza na wysokim poziomie, czasami zalecane jest przedłużenie okresu roztrenowania do 14 dni. Dłuższy okres deloadu może być również korzystny w przypadkach, gdy objawy przetrenowania są już zauważalne, a organizm potrzebuje więcej czasu na pełną regenerację.

Warto pamiętać, że deload nie ma sztywnych zasad, a stanowi narzędzie, które można i należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Niektóre osoby mogą czuć się zregenerowane już po kilku dniach lżejszych treningów, podczas gdy inne potrzebują długiego czasu regeneracji. Oznaki, na które warto zwracać uwagę przy ocenie, czy przedłużyć roztrenowanie, to między innymi:

 • utrzymujące się poczucie zmęczenia,
 • brak poprawy w ogólnym samopoczuciu,
 • nadal obecne drobne urazy lub uczucie dyskomfortu.

Jak często stosować deload?

Częstotliwość stosowania deloadu zależy od wielu czynników, w tym intensywności treningu, zaawansowania, celów treningowych i ogólnego stanu zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, deload można stosować co 4-8 tygodni w zależności od indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu. Jeśli czujesz się przemęczony lub zauważasz spadek wydajności treningowej, może to być sygnał, że warto zrobić deload.

model ćwiczący z kamizelką obciążeniową 10 kg marki Hop-SportCzy deload jest konieczny? Czy każdy powinien wprowadzić deload do swojego planu treningowego?

Okres przerwy treningowej, jako strategia zarządzania obciążeniem, nie jest konieczny dla każdego. Wyróżniamy grupy osób, które stanowczo powinny stosować deload, oraz takie, dla których okres roztrenowania jest mniej istotny.

Z okresu strategicznego roztrenowania powinni korzystać przede wszystkim zaawansowani sportowcy i osoby trenujące bardzo intensywnie. U tej grupy, regularny okres niższego obciążenia w treningach pomaga w zapobieganiu przetrenowaniu i urazom, a także w utrzymaniu progresu oraz zdrowia fizycznego i psychicznego.

Kolejną grupą, dla której roztrenowanie odgrywa ważną rolę, są osoby odczuwające objawy przetrenowania, takie jak chroniczne zmęczenie, spadek motywacji podczas wykonywanych ćwiczeń, problemy ze snem, czy też spadek wyników treningowych. Deload stanowi w tym przypadku czas na regenerację i wyjście z tego stanu.

Roztrenowanie warto zrobić także w przypadku sportowców planujących długoterminowy rozwój. W kontekście dłuższej perspektywy czasu, okresy deloadu mogą pomóc w ciągłej poprawie wyników i uniknięciu stagnacji.

Kto nie powinien wykonywać przerw ze zmniejszeniem obciążenia?

Przede wszystkim nie jest to polecane początkującym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem oraz tym, którzy trenują rekreacyjnie. Osoby początkujące nie pracują jeszcze z dużymi obciążeniami, więc mogą nie potrzebować formalnego czasu na deload. W ich przypadku naturalne adaptacje organizmu do treningu są na tyle szybkie, że ryzyko wystąpienia kontuzji i przetrenowania jest minimalne.

Osoby trenujące rekreacyjnie ćwiczą zazwyczaj z umiarkowanym obciążeniem, przez co nie doprowadzają organizmu do stanu przetrenowania. Nie ma więc konieczności wykonywania roztrenowania u tych osób. Warto jednak słuchać swojego ciała i w razie potrzeby, zmniejszyć intensywność treningów.

Nie wiesz, czy skorzystać z okresu deloadu? Wprowadzenie go do planu treningowego powinno być oparte na kilku kryteriach:

 • Intensywność i częstotliwość treningów: jeśli trenujesz ciężko i często, zejście z obciążenia jest prawdopodobnie konieczne.
 • Odczuwalne objawy: słuchaj swojego ciała – jeśli odczuwasz przewlekłe zmęczenie, bóle, czy spadek formy, to znak, że warto rozważyć lżejszy okres.
 • Twoje cele: jeśli Twoim celem jest ciągły rozwój i poprawa wyników, deload może w tym pomóc poprzez zapobieganie przestojom i kontuzjom.

Deload a dieta

Podczas okresu roztrenowania nie ma potrzeby drastycznej zmiany diety, jednak warto zwrócić uwagę na dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych wspierających regenerację:

 • Białko: jest niezbędne dla procesu naprawy i regeneracji tkanki mięśniowej. Nawet w trakcie deloadu, należy utrzymać wysokie spożycie białka, dostosowane do indywidualnych potrzeb.
 • Węglowodany: choć zapotrzebowanie na węglowodany może być nieco niższe w porównaniu do okresów intensywnych treningów, nadal są one ważne dla uzupełnienia glikogenu mięśniowego i wsparcia procesów regeneracyjnych.
 • Tłuszcze: zdrowe tłuszcze są istotne dla utrzymania ogólnego zdrowia i wspierania regeneracji. Wartościowe źródła tłuszczy to na przykład ryby bogate w omega-3, awokado, orzechy i oliwa z oliwek.
 • Witaminy i minerały: mikroelementy, takie jak magnez, potas, żelazo oraz witaminy, zwłaszcza z grupy B, witamina C i D, odgrywają ważną rolę w regeneracji, utrzymaniu zdrowia i funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Deload to okres, w którym ze względu na zmniejszoną aktywność fizyczną można nieco obniżyć spożycie kalorii. Wyjątek stanowi zrobienie deloadu podczas redukcji. Wtedy podaż kalorii powinna zostać zachowana.

Deload — podsumowanie

Roztrenowanie to ważny element planu treningowego, umożliwiający organizmowi odpoczynek i regenerację. Na pewnym poziomie zaawansowania deload jest konieczny. Prawidłowo przeprowadzony deload zazwyczaj trwa 1 tydzień, co pozwala uniknąć przetrenowania, kontuzji oraz wspiera dalszy rozwój fizyczny.

Nie każdy musi stosować formalne okresy roztrenowania, ale każdy powinien słuchać sygnałów wysyłanych przez swoje ciało i w razie potrzeby pozwolić sobie na lżejszy tydzień lub zmniejszoną ilość serii. Teorie, które mówią, że po okresie przerwy trudno jest np. wrócić do ciężarów, które powinno się dźwigać, nie mają nic wspólnego z prawdą. Przestrzegając zasad, deload może stać się wartościowym narzędziem w osiąganiu celów treningowych.

Autor: Izabela Pawik