Utworzone

02 Czerw 2022

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Domowy trening fitness / Akcesoria fitness / Piłki gimnastyczne

Podczas porodu kobieta podejmuje wysiłek fizyczny, który można porównać do przebiegnięcia maratonu. Żaden z zawodników startujących na takim dystansie nie wyobraża sobie startu w zawodach bez wcześniejszego przygotowania. Miesiącami pracują nad wytrzymałością i siłą swojego organizmu. To właśnie te zdolności pomogą im ukończyć bieg. Jeśli wkrótce zostaniesz mamą, musisz się do tego przygotować. Naszą propozycją są ćwiczenia z piłką fitness!

ćwiczenia w ciąży

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

Trening w czasie ciąży ma przede wszystkim dać ulgę kobiecie, przygotować ją na poród, a także dalsze macierzyństwo. Z tych powodów działać należy w trzech obszarach:

  • wytrzymałościowym (przygotowując ciało do kolejnych etapów ciąży, a później samego porodu),
  • świadomościowym (uczenie się własnego ciała oraz jego reakcji na czas samego porodu),
  • siłowym (nabieraniu masy mięśniowej potrzebnej do dźwigania dziecka i wykonywania zadań przyszłej mamy). 

Jakie mięśnie trenować w ciąży?

Wraz z upływającymi tygodniami ciąży brzuszek staje się coraz cięższy. Powoduje to u ciężarnej przesunięcie środka ciężkości w przód. Pogłębia się wygięcie kręgosłupa w  odcinku lędźwiowym i szyjnym. Nogi również przyjmują duże obciążenie, gdyż muszą dźwigać dodatkowe kilogramy. Obciążone mięśnie stają się spięte, co powoduje ich ból. Właśnie te, twarde i na pierwszy rzut oka nieruchome miejsca ciała należy rozluźniać podczas treningu.

Z drugiej strony warto wzmocnić osłabione partie ciała. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku ćwiczenia ogólnorozwojowe, które zaangażują ramiona, plecy, nogi i pośladki. Idealnym sprzętem, dzięki któremu można zadbać zarówno o rozluźnienie, jak i wzmocnienie mięśni jest piłka fitness!

Jakie zalety mają ćwiczenia z piłką fitness w ciąży?

Ćwiczenia z piłką fitness to jedna z najbardziej lubianych aktywności u przyszłych mam. Wykonywanie tego typu treningu ma wiele zalet dla przebiegu ciąży i połogu. Równocześnie tego typu trening jest odbierany jako bardzo przyjemny.  Oprócz rozluźnienia i wzmocnienia odpowiednich partii mięśniowych, trening na piłce fitness wpływa na funkcjonowanie innych układów. Ćwiczenia stymulują pracę serca oraz płuc. Tym samym poprawia się cyrkulacja krwi i dostarczanie tlenu do narządów wewnętrznych oraz dziecka. Podczas treningu wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Ich obecność wpływa na poprawę nastroju u ciężarnej.

piłka fitness

Przykładowe ćwiczenia rozluźniające z piłką fitness

Ćwiczenia rozluźniające dla kobiet w ciąży opierają się na pozycjach, które wpłyną na najbardziej spięte partie mięśniowe. Jednym z ćwiczeń dla rozluźnienia odcinka lędźwiowego, bioder oraz nóg są krążenia biodrami w siedzeniu na piłce. 

Odpowiednimi ćwiczeniami dla rozluźnienia odcinka szyjnego kręgosłupa są między innymi: skłony boczne głowy i przyciągnięcie głowy w kierunku mostka. Pozycja wyjściowa do ćwiczeń to siedzenie na piłce. Aby rozluźnić spięte mięśnie pleców można wykonać skłony boczne tułowia. Ćwiczenie to ma dwie wersje wykonania: w staniu, z piłką uniesioną do góry i w siedzeniu na piłce.

Przykładowe ćwiczenia wzmacniające z piłką fitness

Pracując nad wzmocnieniem mięśni w ciąży można wykonywać ćwiczenia, które zaangażują wiele grup mięśniowych. Aby wzmocnić osłabione nogi i ramiona odpowiednim ćwiczeniem będzie między innymi przysiad z uniesieniem piłki w górę. Podobny efekt treningowy przyniosą wykroki z przeniesieniem piłki w przód. 

Osłabione pośladki można zaś wzmocnić np. dzięki unoszeniu bioder w górę w oparciu o piłkę. Przy tym ćwiczeniu dodatkowo kształtowana jest równowaga ciała, ponieważ piłka nie daje stabilnego podłoża. 

Jeśli jesteś w ciąży i masz zielone światło od lekarza do wykonywania ćwiczeń, piłki gimnastyczne Hop-Sport czekają na Ciebie!  Zadbaj o swoje ciało regularnymi treningami i wzmocnij je przed przyjściem dziecka na świat!


Wszelkie proponowane ćwiczenia powinny być wykonywane po wcześniej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Ponadto, sprzęty i akcesoria fitness powinny być używane zgodnie z ich przeznaczeniem. 

Ulubione