Hip dips — czym są i jak się ich pozbyć za pomocą ćwiczeń?

Hip dips — czym są i jak się ich pozbyć za pomocą ćwiczeń?

Spis treści

Estetyka ciała i zdrowy styl życia wciąż zyskują na znaczeniu, co sprawia, ze coraz więcej osób zwraca uwagę na różnorodne aspekty swojej sylwetki. Jednym z często poruszanych tematów w kontekście kształtu ciała są tzw. hip dips — wklęsłości w okolicy bioder, które mogą być źródłem kompleksów dla wielu osób.

Czym właściwie są hip dips i dlaczego się pojawiają? Czy można się ich całkowicie pozbyć za pomocą odpowiednich ćwiczeń? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, zrozumiemy jego przyczyny oraz przedstawimy skuteczne ćwiczenia, które pomogą w modelowaniu tej partii ciała. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę i poczuć się pewnie we własnym ciele!

Czym są hip dips?

Hip dips, znane również jako violin hips — skrzypcowe biodra, to naturalne wcięcia po bokach bioder, które pojawiają się między kością biodrową a górną częścią uda. To anatomiczna cecha, która jest często mylnie uważana za defekt lub oznakę nadwagi, jednak w rzeczywistości hip dips są zupełnie normalnym elementem budowy ciała wielu osób. Kształt bioder i wcięć jest wynikiem struktury kostnej oraz rozłożenia tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Hip dips są bardziej widoczne u osób o wyższej gęstości kości biodrowej i mniejszej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy bioder.

Wcięcia te są szczególnie widoczne z profilu, co może prowadzić do niezadowolenia z wyglądu własnego ciała, zwłaszcza w społeczeństwie, które promuje gładkie i zaokrąglone linie kobiecej sylwetki. Warto jednak podkreślić, że hip dips są naturalnym elementem ciała i nie świadczą o żadnych problemach zdrowotnych. Istnieje wiele czynników, które wpływają na widoczność hip dips, takich jak genetyka, budowa miednicy, poziom aktywności fizycznej, dieta oraz styl życia.

Blog Image

Jak pozbyć się hip dips?

Chociaż hip dips są naturalną cechą anatomiczną, wiele osób poszukuje sposobów na zmniejszenie ich widoczności. Ważne jest jednak zrozumienie, że całkowite pozbycie się ich jest niemożliwe bez ingerencji chirurgicznej, ponieważ wynikają one z budowy kości. Niemniej jednak istnieją metody, które mogą pomóc w redukcji ich widoczności i poprawie ogólnego wyglądu bioder. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Ćwiczenia fizyczne

Regularne ćwiczenia mogą pomóc w wypełnieniu obszarów wokół hip dips poprzez rozwijanie mięśni pośladków i bioder. Wyćwiczone i rozbudowane mięśnie pośladów i bioder w znacznym stopniu zmniejszają widoczność „skrzypców” i pozytywnie wpływają na wygląd sylwetki. 

Zabiegi medycyny estetycznej

Dla osób, które pragną bardziej spektakularnych efektów, dostępne są różne zabiegi medycyny estetycznej. Warto jednak podkreślić, że są one bardziej inwazyjne i dość kosztowne. Najpopularniejsze metody to:

Liposukcja

Procedura polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic bioder, co może wygładzić kontury ciała. Liposukcja może być połączona z transferem tłuszczu, aby wypełnić obszary hip dips.

Kwas hialuronowy

Wstrzykiwanie kompleksu kwasu hialuronowego w obszar hip dips może zwiększyć objętość i wyrównać kontur bioder. Jest to mniej inwazyjna metoda, ale wymaga regularnych zabiegów, aby utrzymać stałe efekty.

Sculptra

To wypełniacz, który stymuluje produkcję kolagenu, poprawiając objętość i elastyczność skóry. Efekty są widoczne i mogą utrzymywać się przez kilka lat.

Ćwiczenia na hip dips, które wykonasz w domu!

Regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może znacząco poprawić wygląd bioder i zmniejszyć widoczność hip dips. Poniżej przedstawiamy kompleksowy plan treningowy, który możesz wykonywać w domu bez potrzeby korzystania ze specjalistycznego sprzętu:

ćwiczenia na hip dips - modelka wykonująca przysiady z taśmą oporową niebieską marki Hop-Sport

Rozgrzewka (5-10 minut):

 • Skakanie na skakance
 • Pajacyki
 • Marsz w miejscu z wysokim unoszeniem kolan

Ćwiczenia główne:

 • Clamshells: Połóż się na boku, kolana zgięte pod kątem 90 stopni. Unieś górne kolano, utrzymując stopy razem. Powtórz 3 serie po 15 powtórzeń na każdą stronę.
 • Fire Hydrants: Zacznij na czworakach. Unieś jedno kolano w bok, utrzymując kąty proste w kolanie i biodrze. Powtórz 3 serie po 15 powtórzeń na każdą stronę.
 • Side Leg Raises: Połóż się na boku, jedną ręką podpierając głowę. Zacznij odwodzić górną nogę jak najwyżej, a następnie powoli opuszczaj. Powtórz 3 serie po 15 powtórzeń na każdą stronę.
 • Glute Bridges (mosty): Połóż się na plecach, stopy płasko na podłodze, kolana zgięte. Unieś biodra w górę, napinając pośladki, a następnie powoli opuść. Powtórz 3 serie po 20 powtórzeń.
 • Squats (przysiady): Stań w lekkim rozkroku, stopy na szerokość bioder. Zginając kolana, obniżaj biodra jak najniżej, utrzymując prostą postawę. Powtórz 3 serie po 20 powtórzeń.
 • Lunges (wykroki): Stań prosto, nogi razem. Wykonaj krok do przodu jedną nogą, zginając kolano pod kątem prostym. Drugim kolanem zejdź jak najniżej w stronę ziemi. Powtórz 3 serie po 15 powtórzeń na każdą stronę.

Schłodzenie (5-10 minut): 

 • Delikatne rozciąganie wszystkich mięśni, które były angażowane podczas ćwiczeń.
 • Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.

Do ćwiczeń możesz użyć ciężarów lub gum oporowych. 

Podsumowanie

Wcięcia w biodrach, mimo że są naturalnym elementem budowy ciała, mogą być źródłem niezadowolenia dla wielu osób. Chociaż całkowite ich wyeliminowanie jest niemożliwe bez interwencji chirurgicznej, istnieje wiele skutecznych metod, aby zredukować ich widoczność. Regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pośladkowe i biodra mogą znacząco poprawić wygląd sylwetki, a zabiegi medycyny estetycznej oferują bardziej spektakularne rozwiązania dla tych, którzy pragną szybkich efektów.

Najważniejsze jest jednak zaakceptowanie swojego ciała i zrozumienie, że hip dips są naturalne i nie stanowią problemu zdrowotnego. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i pozytywne podejście do własnego wyglądu mogą przynieść znacznie więcej korzyści niż dążenie do nierealistycznych standardów piękna.

Autor: Izabela Pawik