Czym różnią się hantle bitumiczne od żeliwnych?

Czym różnią się hantle bitumiczne od żeliwnych?

Spis treści

Hantle bitumiczne i żeliwne spełniają tę samą funkcję. Jednak jest pomiędzy nimi wiele istotnych różnic, które bezpośrednio wpływają na trening siłowy. Jeśli zastanawiasz się, które hantle będą dla Ciebie lepszym wyborem, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Hantle żeliwne

Hantle żeliwne , jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z żeliwa. Żeliwo to bardzo trwały, solidny i ciężki materiał. O bciążenia żeliwne do hantli, są gabarytowo mniejsze od obciążeń bitumicznych , dzięki czemu możemy umieścić na gryfie dużo więcej talerzy wagowych, ponieważ zajmują one mniej miejsca na sztandze, w zestawieniu z obciążeniami bitumicznymi.

Kolejną zaletą hantli żeliwnych jest ich poręczność , pomimo dużej wagi, rozmiary ciężarów żeliwnych nie są duże, przez co treningi stają bardziej komfortowe. Są to idealne obciążenia dla osób, które bardzo często wykonują ćwiczenia z hantlami, czy sztangą.

Wadą hantli żeliwnych jest mniejsze bezpieczeństwo podczas zdejmowania obciążników. Upuszczony talerz nie posiada żadnej amortyzacji. Jeżeli nie ćwiczymy na specjalnej macie, istnieje duże ryzyko uszkodzenia podłogi . Tym, co przemawia na niekorzyść hantli żeliwnych, jest także ich cena. Hantle żeliwne są droższe od bitumicznych , ale za to są trwałe i praktycznie niezniszczalne.

Hantle bitumiczne

Obciążenia w hantlach bitumicznych są wypełnione masą bitumiczną , czyli mieszanką wypełniacza, kruszywa i lepiszcza. Wszystko to, zamknięte jest w powłoce, wykonanej z tworzywa sztucznego. Przez swoją budowę obciążenia bitumiczne są większe niż żeliwne, a same talerze bitumiczne zajmują więcej miejsca na gryfie .

Obciążenia bitumiczne , zwane także obciążeniami kompozytowymi, sprawdzą się u osób początkujących, które dopiero przyzwyczają się do ćwiczeń z hantlami, czy sztangą. Są bardziej bezpieczne w treningu, a upadnięcie obciążnika bitumicznego jest mniej groźne, ponieważ powłoka z tworzywa sztucznego amortyzuje uderzenie , co z kolei minimalizuje ryzyko porysowania podłogi. Za wyborem obciążeń bitumicznych, stoi także ich atrakcyjna cena.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hantli?

Przy wyborze hantli warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. O pierwszym z nim, czyli rodzaju obciążeń już sobie powiedzieliśmy. Ale podejmując decyzję zakupową musimy zwrócić uwagę także na inne części składowe produktu. Pierwszą z nich jest gryf do hantli . Musimy sprawdzić w opisie oferty, czy w zestawie z obciążeniami znajduje się gryf stalowy, a jeśli tak, to czy został wykonany z pełnego odlewu, czy posiada pusty przekrój. Nie bez znaczenia jest także chromowanie, które podnosi trwałość stali i zabezpiecza przed korozją . Dla lepszego chwytu i podniesienia bezpieczeństwa, niektóre gryfy posiadają ryflowanie, czyli specjalne nacięcia , które powodują, że dłoń nie ślizga się na gryfie. Ostatnim elementem jest rodzaj zabezpieczeń ciężaru na gryfie . Najczęściej stosuje się nakrętki na gryf, zwane inaczej zaciskami śrubowymi, które zapobiegają zsunięciu się obciążeń, podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń.

Pozostałe rodzaje hantli

Mówiąc o hantlach bitumicznych i żeliwnych, nie możemy zapominać o hantlach olimpijskich . Hantle olimpijskie składają się z obciążeń olimpijskich , czyli żeliwnych krążków, powleczonych gumową powłoką, zapewniającą amortyzację ciężarku, podczas upuszczenia. Hantle olimpijskie, są świetnym wyborem do domowej siłowni, jednak ich wadą jest dość wysoka cena. W hantli olimpijskiej, w parze z obciążeniami olimpijskimi idzie także gryf olimpijski . Jest to rodzaj gryfu, którego konstrukcja opiera się na obrotowych tulejach, a średnica tego typu gryfu wynosi 50 mm.

Warto także wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju hantli, mianowicie o hantlach z przedłużanym gryfem . Taki rodzaj sprzętu siłowego, daje nam możliwość przedłużenia gryfu i zamiany hantli w sztangę . Pozwala to na rozszerzenie możliwości treningowych i targetowanie innych grup mięśni podczas ćwiczeń. Jest to doskonały kompromis, jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, bądź środków na to, aby zaopatrzyć się osobno w hantle i sztangę, a zależy nam na kompleksowym treningu siłowym.

Hantle Hop-Sport

W ofercie Hop-Sport znajdziesz wysokiej jakości hantle bitumiczne o różnych wagach, w których talerze zostały dodatkowo wzmocnione, poprzez zastosowanie wewnętrznych profili wzmacniających . Taka konstrukcja podnosi odporność ciężarów, w momencie przypadkowego upuszczenia. W naszym sklepie dostępne są też zestawy hantli żeliwnych , w różnych konfiguracjach wagowych, hantle olimpijskie , jak i hantle z przedłużanym gryfem . Przejdź do strony kategorii: hantle , i wybierz produkt, który najlepiej spełni Twoje potrzeby. Udanych treningów !

Autor: Redakcja Hop-Sport