Utworzone

11 Paź 2018

W kategoriach

Poradnik zakupowy / Siłownia / Hantle / Obciążenia

Hantle bitumiczne i żeliwne spełniają tę samą funkcję. Jednak jest pomiędzy nimi wiele różnic. Pewnie zastanawiacie się, które hantle będą lepsze i bardziej wytrzymałe. Sprawdźcie to z nami!

Hantle żeliwne

Hantle żeliwne, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z żeliwa. Żeliwo to bardzo trwały, solidny i ciężki materiał. Obciążenia żeliwne do hantli są gabarytowo mniejsze od obciążeń bitumicznych. Tym sposobem możemy dużo talerzy do hantli, które zajmą mniej miejsca, niż hantle bitumiczne.

Kolejną zaletą hantli żeliwnych jest ich poręczność, pomimo dużej wagi rozmiary obciążeń nie są duże, przez co treningi są bardziej komfortowe. Są to idealne obciążenia dla osób, które bardzo często wykonują ćwiczenia z hantlami, czy sztangą.

Wadą hantli żeliwnych jest mniejsze bezpieczeństwo podczas zdejmowania obciążników. Upuszczony talerz nie ma żadnej amortyzacji. Jeżeli nie ćwiczymy na specjalnej macie, możemy porysować podłogę. Dodatkowo obciążenia żeliwne są droższe od bitumicznych, ale za to są niezniszczalne i trwałe.

Hantle bitumiczne

Obciążenia w hantlach bitumicznych są wypełnione masą bitumiczną, czyli mieszanką wypełniacza, kruszywa i lepiszcza. Wszystko to jest zamknięte w tworzywie sztucznym. Przez swoją budowę hantle bitumiczne są większe niż żeliwne, tym samym zajmują więcej miejsca.

Obciążenia bitumiczne sprawdzą się u osób początkujących, które dopiero przyzwyczają się do ćwiczeń z hantlami, czy sztangą. Są bardziej bezpieczne, ponieważ upadnięcie obciążnika bitumicznego jest mniej groźne. Plastikowa obudowa amortyzuje uderzenie, co minimalizuje ryzyko porysowania podłogi.

Ze względu na materiał użyty przy tworzeniu obciążeń, obciążenia żeliwne są bardziej trwałe, natomiast cena obciążeń bitumicznych jest zdecydowanie niższa. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem hantli bitumicznych lub żeliwnych, zobacz modele dostępne w Hop-Sport i wybierz hantle dla siebie!

Sprawdź ofertę hantli w sklepie Hop-Sport >>

Ulubione