Rower stacjonarny czy bieganie?

Rower stacjonarny czy bieganie?

Spis treści

Rower czy bieganie - co jest lepsze? Ten dylemat stoi przed wieloma osobami na początku przygody ze sportem. Sprawdź z nami zalety obu form treningu i wybierz ten, który będzie lepiej dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań!

Odchudzanie - rower czy bieganie?

Jeżeli chodzi o odchudzanie, to podczas biegania spalimy więcej kalorii, niż podczas treningu na rowerze stacjonarnym , czy terenowym. Już pół godziny biegu w tempie około 8 km/h pozwoli nam spalić około 330 kcal . Natomiast podczas pół godzinnej jazdy na rowerze z prędkością około 17 km/h spalimy 252 kcal.

Jazda na rowerze czy bieganie - co jest lepsze dla stawów?

Jeśli mamy problemy ze stawami , bezpieczniejsza dla nas będzie jazda na rowerze . Podczas biegania w terenie mocno obciążamy staw kolanowy oraz skokowo-goleniowy . Natomiast w czasie przejażdżki rowerowej nacisk na stawy jest zdecydowanie mniejszy. Dlatego ryzyko wystąpienia kontuzji na rowerze jest minimalne. Podczas biegu pracują wszystkie mięśnie ciała, natomiast podczas jazdy na rowerze mięśnie rąk, barków oraz klatki piersiowej są angażowane do pracy w mniejszym stopniu .

jazda na rowerze w terenie

Rower stacjonarny na każdą pogodę

Rowerek stacjonarny to doskonała opcja treningowa dostępna niezależnie od warunków pogodowych. Zapewnia możliwość aktywności w domu o dowolnej porze dnia , eliminując wpływ zbyt intensywnego słońca, deszczu, mrozu czy innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu prostemu i przyjemnemu sprzętowi fitness możemy skutecznie pracować nad utratą kilogramów i kształtowaniem atrakcyjnej sylwetki bez wychodzenia z domu.

Tętno pod kontrolą

Ćwicząc na rowerku stacjonarnym mamy dostęp do pulsometru . Oczywiście, możemy również nabyć pulsometr do biegania, ale na rowerze stacjonarnym łatwiej utrzymamy stałe tempo oraz prędkość. Treningi w strefie tętna charakteryzują się kontrolowaniem intensywności wysiłku na podstawie pulsacji serca. Obejmują różne zakresy tętna, co umożliwia dostosowanie treningu do określonych celów, takich jak poprawa kondycji, spalanie kalorii, czy zwiększenie wydolności .

Ćwiczenia na rowerku gwarancją bezpieczeństwa

Szczególnie, jeśli chodzi o ćwiczenia na rowerku poziomym . Jest to jedno z bardziej bezpiecznych urządzeń do ćwiczeń cardio . Jednym z głównych atutów rowerka poziomego jest jego łagodny wpływ na stawy , co eliminuje ryzyko przeciążeń czy urazów. Jest więc idealnym wyborem dla osób starszych, otyłych lub tych, którzy przechodzą rehabilitację po kontuzjach. Dzięki temu, że ćwiczenia wykonywane są w pozycji leżącej, minimalizuje się obciążenie kręgosłupa, co jest korzystne dla osób z różnymi problemami zdrowotnymi. Rowerek leżący to także doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą skutecznie zwalczać nadwagę, ponieważ umożliwia spalanie kalorii i poprawę wydolności organizmu. Warto podkreślić, że regularne korzystanie z tego urządzenia może przynieść korzyści nie tylko dla kondycji fizycznej, ale również dla ogólnego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Bieganie w terenie czy bieżnia?

Osoby, które nie lubią jeździć na rowerze i wolą biegać, ale zaczynają doskwierać ich kolana, mogą ćwiczyć na bieżni treningowej . Uzyskamy na niej takie same efekty jak podczas biegania w terenie, jednak trening na bieżni jest bezpieczniejszy , ponieważ bieżnie wyposażone są w specjalnie zaprojektowane amortyzatory. Dzięki zastosowanym amortyzatorom bieżnie skutecznie absorbują siłę uderzenia podczas każdego kroku, co przekłada się na zmniejszone obciążenie stawów, zwłaszcza kolan. To szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z przewlekłymi dolegliwościami lub starają się unikać kontuzji. Dodatkowo, bieżnia treningowa umożliwia kontrolę różnych parametrów treningu , takich jak prędkość, nachylenie, czy czas, co pozwala dostosować intensywność treningu do indywidualnych preferencji i potrzeb.

Zobacz bieżnie treningowe w ofercie Hop-Sport!

Trening na rowerze vs bieganie - podsumowanie

Podsumowując, dla kogoś, kto chce spalić jak najwięcej kalorii i pozbyć się tkanki tłuszczowej w szybszym czasie, nie ma problemów ze stawami oraz nie ma za sobą żadnych kontuzji, świetnym wyborem będzie bieganie w terenie . Dla osoby, która chce biegać, ale ważna jest dla niej ochrona stawów i nie chce być ograniczona warunkami pogodowymi , dobrym wyjściem będzie bieżnia treningowa .

Natomiast, jeśli dla kogoś najważniejsze jest bezpieczeństwo podczas treningów , kontrolowanie swojego organizmu podczas ćwiczeń i skuteczne zminimalizowanie ryzyka kontuzji, dobrym rozwiązaniem będzie rower stacjonarny pionowy lub poziomy.

Co więc wybrać? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie . Weź pod uwagę ilość wolnego czasu na treningi, to jak szybko chcesz osiągnąć założony cel, a także, w jakiej kondycji są Twoje stawy . Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi ułatwimy Ci podjęcie decyzji.

Autor: Redakcja Hop-Sport