Utworzone

26 Luty 2019

W kategoriach

Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Sprzęt fitness / Bieżnie / Rowery stacjonarne

Rower czy bieganie - co jest lepsze? Ten dylemat ma wiele osób, które chcą popracować nad swoją formą i sylwetką, ale nie wiedzą, co wybrać. Sprawdźcie z nami zalety każdej z tych form treningu i wybierz to, co jest lepsze dla Ciebie!

Odchudzanie - rower czy bieganie?

Jeżeli chodzi o odchudzanie, to podczas biegania spalimy więcej kalorii, niż podczas treningu na rowerze stacjonarnym, czy terenowym. Już pół godziny biegu w tempie około 8 km/h pozwoli nam spalić około 330 kcal. Natomiast podczas pół godzinnej jazdy na rowerze z prędkością około 17 km/h spalimy 252 kcal.

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze czy bieganie - co jest lepsze dla stawów?

Jeśli mamy problemy ze stawami, bezpieczniejsza dla nas będzie jazda na rowerze. Podczas biegania w terenie mocno obciążamy staw kolanowy oraz skokowo-goleniowy. Natomiast w czasie przejażdżki rowerowej nacisk na stawy jest zdecydowanie mniejszy. Dlatego ryzyko wystąpienia kontuzji na rowerze jest minimalne. Podczas biegu pracują wszystkie mięśnie ciała, natomiast podczas jazdy na rowerze mięśnie rąk, barków oraz klatki piersiowej są angażowane do pracy w mniejszym stopniu.

Rower stacjonarny na każdą pogodę

Dzięki rowerkowi stacjonarnemu możemy ćwiczyć, kiedy tylko chcemy. W tym przypadku nie przeszkadza nam zbyt duże słońce, wiatr, deszcz, burza, czy chłód i mróz. Poza tym, na rowerku możemy ćwiczyć o każdej porze dnia bez wychodzenia z domu. To prosty i przyjemny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i uzyskanie ładnej sylwetki. Zobacz rowery stacjonarne w ofercie Hop-Sport!

trening na rowerku stacjonarnym

Tętno pod kontrolą

Ćwicząc na rowerku stacjonarnym mamy dostęp do pulsometru. Oczywiście, możemy również nabyć pulsometr do biegania, ale na rowerze stacjonarnym łatwiej utrzymamy stałe tempo oraz prędkość.

trening cardio na rowerze

Ćwiczenia na rowerku gwarancją bezpieczeństwa

Szczególnie, jeśli chodzi o ćwiczenia na rowerku poziomym. Jest to najbardziej bezpieczne urządzenie do ćwiczeń cardio. Jest bezpieczny dla stawów. Idealny dla osób starszych, a także bardzo przydatny przy rehabilitacji po kontuzjach. Świetny w walce z otyłością.

Bieganie w terenie czy bieżnia?

Osoby, które nie lubią jeździć na rowerze i wolą biegać, lecz zaczynają pobolewać ich kolana, mogą ćwiczyć na bieżni treningowej. Uzyskamy na niej takie same efekty jak podczas biegania. Jednak bieżnie są bezpieczniejsze, ponieważ zostały wyposażone w specjalnie zaprojektowane amortyzatory, dzięki czemu stawy podczas treningu są odciążone i nie odczuwają zbyt dużego obciążenia. 

Zobacz bieżnie treningowe w ofercie Hop-Sport!

Indywidualny wybór

Podsumowując, dla kogoś, kto chce spalić jak najwięcej kalorii w szybszym czasie, nie ma problemów ze stawami oraz nie ma za sobą żadnych kontuzji, świetnym wyborem będzie bieganie w terenie. Dla osoby, która chce biegać, ale ważna jest dla niej ochrona stawów i nie chce być ograniczona warunkami pogodowymi, dobrym wyjściem będzie bieżnia treningowa.

Natomiast, jeśli dla kogoś najważniejsze jest bezpieczeństwo podczas treningów, kontrolowanie swojego organizmu podczas ćwiczeń i skuteczne zminimalizowanie ryzyka kontuzji, dobrym rozwiązaniem będzie rower stacjonarny pionowy lub poziomy.

Co więc wybrać? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. Weź pod uwagę ilość wolnego czasu na treningi, jak szybko chcesz osiągnąć założony cel, a także, w jakiej kondycji są Twoje stawy. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi ułatwimy Ci odpowiedź na to pytanie. 

Trening na bieżni
Ulubione