W kategorii produktów: 13
Product filters

Tworząc domową siłownię, warto zadbać o sprzęty do wszystkich typów treningów, zarówno tych wydolnościowych, jak i siłowych. Jednym z najbardziej wszechstronnych sprzętów, pozwalających na różnorodne ćwiczenia są hantle. Nie zajmują one wiele miejsca, pozwalają na asymetryczną pracę mięśniową, a także zapewniają duże możliwości w kontekście progresowania ciężarem. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepsze hantle treningowe dla, które pozwolą Ci zbudować wymarzoną sylwetkę!

Hantle – co to?

Hantle to podstawowe narzędzia treningowe do wzmacniania siły. Składają się z gryfu i obciążenia. Gryf, który ma zazwyczaj długość od 30 do 50 cm, może być wykonany z chromowanej stali lub posiadać specjalną antypoślizgową nakładkę z plastiku, ułatwiającą chwyt. Niektóre modele posiadają ryflowane rękojeści, zapewniając lepsze i bardziej bezpieczne ułożenie w dłoni. Obciążenie w hantlach stanowią talerze o różnych wagach, które nakłada się na gwintowane końcówki i zabezpiecza nakrętkami. 

Hantle – czy warto?

Hantle do ćwiczeń stanowią niezwykle wszechstronny i praktyczny sprzęt do treningu w domowym zaciszu. Pozwalają one na przeprowadzenie zarówno treningu cardio, jak i treningu siłowego, co czyni je idealnym wyborem dla każdego.

Jedną z kluczowych zalet hantli jest łatwość regulacji obciążenia, co pozwala dostosować je do własnych potrzeb i poziomu zaawansowania. Dzięki treningowi z hantlami można wzmocnić kluczowe partie mięśniowe ciała, takie jak bicepsy, ramiona, plecy, klatka piersiowa i nogi.

Dodatkową korzyścią jest kompaktowy rozmiar hantli. Nawet z zamontowanymi talerzami, łatwo przechowasz je w szafie lub pod łóżkiem. Ćwiczenia z hantlami nie wymagają dużo miejsca, co sprawia, że nie musisz aranżować specjalnie wydzielonej przestrzeni na trening. 

Hantle bitumiczne, żeliwne czy olimpijskie?

Istnieją różne rodzaje obciążeń w zestawach hantli, z których najpopularniejsze to:

  • Hantle bitumiczne: Inaczej nazywane hantlami kompozytowymi, chronione są syntetycznym kołnierzem, z wewnętrznym wypełnieniem masą bitumiczną. Ich zaletami są: stosunkowo niska cena i niewielkie ryzyko uszkodzenia podłogi w momencie przypadkowego upuszczenia.
  • Hantle żeliwne: Solidne i wytrzymałe. Ich zaletą jest znacznie mniejszy rozmiar, dzięki czemu możesz umieścić większą liczbę krążków na gryfie, niż ma to miejsce w przypadku obciążeń bitumicznych. 
  • Hantle olimpijskie: Wykonane z żeliwa, pokrytego grubą warstwą gumy, gwarantują wysoką wytrzymałość. Gumowa powłoka eliminuje hałas, który powstaje podczas obijania się o siebie klasycznych, żeliwnych talerzy. Średnica tego typu obciążeń wynosi 51 mm, przez co wymaga łączenia talerzy olimpijskich z gryfem olimpijskim o średnicy 50 mm. 

Oprócz trzech wymienionych rodzajów hantli, na rynku dostępne są również hantle winylowe lub neoprenowe, które stanowią dodatkowe obciążenie w treningach fitness. Tego typu sztangielki charakteryzują się mniejszą wagą (od 0,5 kg do 6 kg) i są dedykowane osobom początkującym. Niezależnie od tego, jakie hantle wybierzesz, każdy wyżej zaproponowany rodzaj ciężarków do ćwiczeń zapewni Ci w pełni skuteczny trening siłowy. W wyborze konkretnego modelu kieruj się swoim stopniem zaawansowania i indywidualnymi preferencjami. W perspektywie długoterminowej, kluczowe znaczenie dla sukcesu w treningu ma regularność i utrzymanie motywacji. Niezależnie od tego, czy są to hantle bitumiczne, żeliwne czy olimpijskie, konsekwencja w ćwiczeniach jest kluczem do osiągnięcia postawionych celów w treningu siłowym.

Hantle czy sztanga?

Wiele osób realizujących treningi siłowe i rozwijających swoją muskulaturę zadaje sobie pytanie, jaki przyrząd lepiej się sprawdzi: sztanga czy hantle? W dużej mierze wybór zależy od indywidualnego zapotrzebowania, możliwości finansowych, a także miejsca, jakim dysponujesz w domowym zaciszu. Hantle przede wszystkim zajmują mniej miejsca i są bardziej kompaktowe, sztanga z kolei wymaga odpowiedniej przestrzeni oraz dodatkowych akcesoriów w postaci stojaków z asekuracją, jeśli ćwiczymy bez asysty.

W kwestiach treningowych hantle pozwalają na pracę asymetryczną. Kolejne powtórzenia np. na bicepsy możemy wykonywać na przemian, angażując w równym stopniu obie ręce. W ten sposób wyrównujemy dysproporcje mięśniowe oraz pracujemy nad stabilizacją. Hantle są również bardziej bezpieczne i mniej kontuzjogenne.

Sztanga zaś pozwala na zastosowanie naprawdę dużego ciężaru, a tym samym umożliwia szybkie budowanie siły. W przypadku obu sprzętów fitness wykonujemy naturalne ruchy, oparte na codziennych czynnościach. Efektywność treningowa jest dzięki temu wyższa niż podczas treningu np. na maszynach. 

W treningu siłowym świetnie sprawdzają się także obciążenia kettlebell. Jedną z charakterystycznych cech kettlebell jest rozkład masy. Ciężar jest skoncentrowany w jednym punkcie, co wymaga większego wysiłku mięśniowego i stabilizacji podczas wykonywania ćwiczeń.

Hantle regulowane

Jeśli wybór pomiędzy hantlami, a sztangą sprawia Ci trudność lub jeśli chcesz poszerzyć swoje opcje treningowe, świetną opcją mogą okazać się hantle regulowane 2w1 z przedłużanym gryfem. Ten rodzaj hantli, posiada dodatkowy uchwyt - łącznik, za pomocą którego możesz przedłużyć gryf. Dzięki temu uzyskujesz możliwość dostosowywania długości gryfu do własnych preferencji i potrzeb treningowych. Hantle regulowane 2w1 z przedłużanym gryfem są wyjątkowo wszechstronne, umożliwiając różnorodne ćwiczenia, zarówno jednorącz jak i oburącz.

Hantle – jak ćwiczyć w domu?

Ćwiczenia z hantlami w domu powinny być wykonywane przede wszystkim w ramach precyzyjnie zaplanowanych planów treningowych. Każdy z nich powinien zawierać:

  • rozgrzewkę (etap mobilizacji i rozciągania mięśni, a także przygotowywania organizmu do wysiłku),
  • trening właściwy (wykonywanie poszczególnych ćwiczeń zgodnie z techniką, zachowaniem czucia mięśniowego oraz w pełnym zakresie ruchu),
  • wyciszenie (powtórne rozciąganie i mobilizację, a także ćwiczenia oddechowe uspokajające organizm).

Doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń z hantlami w domu będzie ławka treningowa. Pozwoli ona zwiększyć zakres ruchu, a także da możliwość zróżnicowania ćwiczeń na poszczególne mięśnie. Za jej pomocą wykonamy wiele wariacji wznosów na barki, a także przeprowadzimy kompleksowy trening pleców. Ważne jednak, aby dobierać obciążenie do własnych możliwości, by uniknąć przetrenowania czy kontuzji. Dla komfortu treningowego w przypadku dużych obciążeń warto stosować maty ochronne na podłogę, a na ręce zakładać specjalne rękawiczki treningowe. 

Hantle i ciężarki Hop-Sport do domowej siłowni

W ofercie sklepu internetowego Hop-Sport znajdziesz wszystkie omawiane wyżej rodzaje hantli w kilku wariantach wagowych. Zestawy hantli 2x 10 kg, 2x 15 kg, 2x 20 kg, 2x 30 kg zapewnią kompleksowy trening domowy na miarę profesjonalnej siłowni. Wszystkie oferowane przez nas produkty zostały wykonane z solidnych materiałów, odpornych na częste i intensywne użytkowanie. Wybierz hantle dostosowane do swoich potrzeb i poziomu zaawansowania treningowego, a dzięki nim będziesz mógł efektywnie rozwijać swoją siłę i pracować nad rozbudową masy mięśniowej jak i kondycji w warunkach domowych.