Planując rozpoczęcie domowych treningów siłowych, pierwszym sprzętem, który przychodzi nam do głowy, są hantle. Hantle do ćwiczeń doskonale sprawdzają się w treningu górnych partii ciała, a przede wszystkim w rozbudowie bicepsów i tricepsów. Powodem, dla którego tak wiele osób wykorzystuje hantle w domowych ćwiczeniach siłowych, jest nie tylko ich skuteczność, ale też wygoda użytkowania i niewielki rozmiar.
Hantle — idealne do ćwiczeń w domu i w siłowni!
Hantle cieszą się popularnością nie tylko w domowych ćwiczeniach, ale także wśród użytkowników siłowni, którzy chętnie wprowadzają je do swoich sesji treningowych. Profesjonalne hantle, które spotykamy w siłowniach, nieco różnią się od hantli przeznaczonych do użytku domowego. W domu częściej stawiamy na hantle regulowane, które możemy dostosować do swoich możliwości i rodzaju wykonywanego ćwiczenia. Trenując w domu, zdecydowanie częściej sięgamy po hantle bitumiczne, z kolei hantle żeliwne i gumowane są najczęściej spotykane w siłowniach i klubach fitness. Czym różnią się między sobą te rodzaje hantli? Jakie są ich wady i zalety?
Rodzaje hantli
Hantle treningowe najczęściej rozróżniamy ze względu na materiał wykonania. Hantle do ćwiczeń występujące na rynku dzielimy na cztery główne grupy.
Hantle bitumiczne
Inaczej nazywane hantlami kompozytowymi. Hantle bitumiczne wypełnione są masą bitumiczną, będącą mieszanką kruszywa, lepiszcza i wypełniacza. Obudowę hantli bitumicznych stanowi materiał z tworzywa sztucznego. Ten typ hantli jest chętnie wybieraną opcją do treningów domowych z uwagi na niskie prawdopodobieństwo uszkodzenia podłogi w przypadku nagłego upuszczenia ciężarka. Wadą hantli bitumicznych jest ich duży rozmiar, ponieważ masa bitumiczna jest stosunkowo lekka. Niektóre ćwiczenia z hantlami bitumicznymi o wysokiej kategorii wagowej mogą więc być kłopotliwe do wykonania.
Hantle żeliwne
Hantle żeliwne, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z żeliwa, a ich zaletą jest wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia. Talerze wagowe hantli żeliwnych są też dużo cieńsze od bitumicznych, przez co oferują wysoki komfort ćwiczeń. Do wad hantli żeliwnych należy zaliczyć cenę, która przewyższa kwotę, którą wydalibyśmy na bitumika, oraz wysokie ryzyko uszkodzenia podłogi. Jednak nie jest to problem, któremu nie da się zaradzić. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć podłogę np. za pomocą mat ochronnych puzzle, aby ćwiczyć bez obaw o uszkodzenie parkietu lub płytek.
Hantle gumowane
Tym, co odróżnia hantle gumowane (nazywane tez hantlami olimpijskimi) od poprzednich dwóch rodzajów hantli do ćwiczeń, jest gryf olimpijski o średnicy 50 mm. Obciążenia są wykonane z żeliwa pokrytego gumą. Hantle gumowane skierowane są do profesjonalistów, a ich cena przewyższa zarówno kwotę bitumika, jak i hantli żeliwnych.
Ciężarki do ćwiczeń
Oprócz trzech wymienionych wyżej rodzajów hantli, na rynku dostępne są również hantle winylowe lub neoprenowe, które stanowią dodatkowe obciążenie w treningach fitness. Tego typu ciężarki do ćwiczeń w domu charakteryzują się niską wagą (od 0,5 kg do 6 kg) i są dedykowane osobom początkującym. Ciężarki do ćwiczeń doceniają szczególnie kobiety, które z ich pomocą podnoszą intensywność treningów kardio.
Hantle do ćwiczeń w domu — jakie będą najlepsze?
Decydując się na zakup hantli do ćwiczeń w domu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim nasze możliwości i cele treningowe. Jeśli zależy nam na intensywnych treningach i rozbudowie masy mięśniowej odpowiednią opcją będą hantle regulowane żeliwne lub bitumiczne. Jeśli natomiast naszym celem jest włączenie dodatkowego obciążenia do treningów fitness, wyszczuplenie ciała i ujędrnienie sylwetki, lepszym wyborem będą ciężarki do ćwiczeń. Musimy też zastanowić się, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na nasz zestaw hantli. Inwestycja w hantle żeliwne wiąże się z większym wydatkiem, ale nie musimy obawiać się ich zużycia lub uszkodzenia. Koniecznym będzie jednak zabezpieczenie podłogi na wypadek upuszczenia hantli. Hantle bitumiczne to opcja budżetowa, która w zupełności zaspokoi potrzeby osób początkujących lub średniozaawansowanych. A gdzie kupić hantle? Oferta sklepów internetowych jest bardzo szeroka, jednak warto wybierać sprawdzone marki takie jak Hop-Sport, które gwarantują wysoką jakość swoich produktów, co przekłada na bezpieczeństwo ich użytkowania.
Hantle regulowane vs hantle stałe — które wybrać?
Zaletą hantli regulowanych, jest możliwość dostosowania ich wagi do danego ćwiczenia, oraz możliwość progresowania kolejnych treningów. Regulowane hantle składają się z gryfu, oraz zestawu obciążeń, które zakłada się na gryf, a następnie blokuje zaciskami, zapobiegając przed przesuwaniem się talerzy wagowych. Hantle stałe posiadają zwartą budowę i określoną wagę. Które hantle do ćwiczeń są lepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli wykonujesz różne ćwiczenia z hantlami i pracujesz nad rozbudową masy mięśniowej prawdopodobnie lepiej sprawdzi się hantla regulowana. Jeśli natomiast włączasz hantle do dynamicznych ćwiczeń aerobowych, wygodniejsza będzie hantla stała. W tym przypadku warto także rozważyć zakup zestawu ciężarków do ćwiczeń, np. w komplecie z wygodnym stojakiem.
Jaki ciężar hantli wybrać na początek?
Początkowo warto wybrać lżejsze hantle, aby skupić się na technice ćwiczeń, a z czasem zwiększać wagę, gdy mięśnie przyzwyczają się już do wysiłku. Odpowiednia progresja pozwala uniknąć przeciążenia i kontuzji. Najlżejsze ciężary (od 0,5 kg do 2 kg) będą odpowiednie dla osób całkowicie początkujących, oraz tych trenujących fitness. Średnie ciężary (3-5 kg) sprawdzą się dla tych z podstawowym poziomem kondycji, oraz pozwolą na opanowanie poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Cięższe hantle sprawdzą się dla osób bardziej zaawansowanych i doświadczonych w treningach z ciężarem.
W wyborze hantli należy wziąć także pod uwagę typ wykonywanych ćwiczeń, przykładowo do ćwiczeń na ramiona wystarczą mniejsze obciążenia, podczas gdy do przysiadów z hantlami można użyć większych ciężarów. Dla osób, które dobrze opanują technikę i pragną progresji, rekomendowane są hantle o większej wadze, a także program treningowy zawierający różnorodne ćwiczenia z naciskiem na kontrolę ruchu i stabilizację ciała.
Hantle, ciężarki fitness i sztangi — kompleksowy trening siłowy w domu
Hantle to najbardziej podstawowy, ale nie jedyny element wyposażenia domowej siłowni, jeśli chcemy ćwiczyć siłowo i pracować nad rozbudową górnych partii ciała. Innym sprzętem do ćwiczeń mięśni pleców, ramion, rąk i barków jest sztanga do ćwiczeń. Sztanga pozwala na założenie większej liczby obciążeń na gryf, przez co jest przeznaczona do bardziej intensywnych treningów. W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz zestawy hantli żeliwnych 2w1 z przedłużanym gryfem, dzięki czemu przeprowadzisz oba rodzaje treningów: zarówno z hantlami jak i ze sztangą z wykorzystaniem tylko jednego sprzętu. To doskonała opcja dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić maksimum miejsca w domu, nie rezygnując z różnych form aktywności. W Hop-Sport znajdziesz także hantle bitumiczne, żeliwne i olimpijskie, tak aby sprostać wymaganiom każdego klienta!