Dysk do balansowania - ćwiczenia

Dysk do balansowania - ćwiczenia

Spis treści

Dysk do balansowania to wszechstronne narzędzie fitness, które nie tylko wzmacnia mięśnie, ale także poprawia równowagę i koordynację. Jest to płaski dysk o średnicy około 35-40 centymetrów, zazwyczaj wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub drewna. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozornym akcesorium, to jego znaczenie dla treningu i poprawy zdrowia jest bardzo duże.

Dysk do balansowania jest wykorzystywany w różnych dziedzinach, w tym w fitnessie, rehabilitacji, treningu sportowym oraz pilatesie . To narzędzie oferuje wiele korzyści, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Poniżej przedstawiamy jakie ćwiczenia można wykonać z pomocą dysku do balansowania.

Dysk do balansowania – ćwiczenia

Poniższy zestaw ćwiczeń zawiera: wyjaśnienie prawidłowej techniki wykonania każdego ćwiczenia, zaangażowane w trening mięśnie oraz błędy w wykonaniu ćwiczeń, na które należy uważać.

1. Przysiady na dysku do balansowania

Rozpocznij od pozycji stojącej, stopy ustawione równolegle na dysku do balansowania. Kieruj kolana na zewnątrz, utrzymując równocześnie wyprostowane plecy. Napięte mięśnie brzucha oraz pośladków są kluczowe w trakcie ćwiczenia. Wraz z wdechem wykonaj przysiad, opuszczając biodra. Z wydechem wróć do pozycji początkowej, podnosząc się z przysiadu i przywracając stabilność.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie czworogłowe ud, grupa mięśni kulszowo-goleniowych oraz mięśnie pośladkowe.

Błędy:

 • utrata stabilizacji w trakcie wykonywania ćwiczenia.
 • kierowanie kolan do środka
 • odrywanie pięt od podłoża.

2. Pompki damskie z kolanami opartymi na dysku do balansowania

Rozpoczynamy od pozycji klęku podpartego z kolanami ułożonymi na dysku. Ramiona powinny być rozstawione delikatnie szerzej niż barki. Pochylamy ciało i przechodzimy do podporu przodem  w oparciu o kolana. Stopy krzyżujemy w górze. Utrzymujemy napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak aby tułów znajdował się w jednej linii. Biorąc wdech, uginamy ramiona i opuszczamy ciało w dół, w kierunku ziemi. Zatrzymujemy się i wraz z wydechem wracamy w górę, prostując ramiona.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie piersiowe większe, mięśnie piersiowe mniejsze, mięśnie trójgłowe ramienia oraz mięśnie naramienne przednie.

Błędy:

 • zadzieranie głowy w górę,
 • głowa opuszczona luźno w dół,
 • opuszczone biodra,
 • przeprost odcinka lędźwiowego,
 • nieprawidłowe ustawienie dłoni.

3. Plank na dłoniach ze stopami opartymi o dysk do balansowania

Rozpoczynamy od pozycji klęku podpartego ze stopami ułożonymi na dysku. Ramiona rozstawiamy na szerokość barków. Prostujemy nogi i przechodzimy do podporu przodem. Utrzymujemy pozycję. Zachowujemy przy tym napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak aby tułów znajdował się w jednej linii.

Podczas ćwiczenia pracują : mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne brzucha, mięśnie core, mięśnie grzbietu oraz mięśnie pośladkowe.

Błędy:

 • zadzieranie głowy w górę,
 • głowa opuszczona luźno w dół,
 • zapadnięte barki,
 • opuszczone biodra.

4. Plank na dłoniach opartych o dysk do balansowania

Rozpoczynamy od pozycji klęku podpartego z dłońmi ułożonymi na dysku. Prostujemy nogi i przechodzimy do podporu przodem. Utrzymujemy pozycję. Zachowujemy przy tym napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak aby tułów znajdował się w jednej linii.

Podczas ćwiczenia pracują : mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne brzucha, mięśnie core, mięśnie grzbietu oraz mięśnie pośladkowe.

Błędy:

 • zadzieranie głowy w górę,
 • głowa opuszczona luźno w dół,
 • zapadnięte barki,
 • opuszczone biodra.

5. Deska bokiem z dłonią opartą na dysku do balansowania

Ustawiamy się w podporze bokiem na dłoni opartej o dysk. Nogi wyprostowane, bark ustawiony nad łokciem. Stopy ułożone jedna na drugiej. Utrzymujemy pozycję. Zachowujemy przy tym napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak aby tułów znajdował się w jednej linii.

Podczas ćwiczenia pracują : mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne brzucha, mięśnie core, mięśnie grzbietu oraz mięśnie pośladkowe.

Błędy:

 • nie utrzymywanie ciała w jednej linii,
 • kołysanie biodrami,
 • zaokrąglony odcinek piersiowy,
 • opadające biodro.

6. Deska bokiem ze stopami opartymi o dysk do balansowania

Ustawiamy się w podporze bokiem ze stopami opartymi o platformę do balansowania . Stopy ułożone jedna na drugiej. Nogi wyprostowane, bark ustawiony nad łokciem. Utrzymujemy pozycję. Zachowujemy przy tym napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak aby tułów znajdował się w jednej linii.

Podczas ćwiczenia pracują : mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne brzucha, mięśnie głębokie, mięśnie grzbietu oraz mięśnie pośladkowe.

Błędy:

 • nie utrzymywanie ciała w jednej linii,
 • kołysanie biodrami,
 • zaokrąglony odcinek piersiowy,
 • opadające biodro.

7. Wypad w bok z nogą na dysku do balansowania

Rozpoczynamy od pozycji stojącej z nogami na dysku. Stopy ustawiamy równolegle do siebie, a kolana kierujemy na zewnątrz. Plecy są wyprostowane. Mięśnie brzucha oraz pośladków napięte. Wraz z wdechem wykonujemy wypad nogą zewnętrzną (wykroczną) w bok, ustawiając ją na ziemi i uginając ją do przysiadu. Nogę wewnętrzną (zakroczną) zostawiamy wyprostowaną w stawie kolanowym. Wykonując wydech wracamy do pozycji początkowej.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie czworogłowe ud, grupa mięśni kulszowo-goleniowych oraz mięśnie pośladkowe.

Błędy:

 • utrata stabilizacji w trakcie wykonywania ćwiczenia,
 • kierowanie kolan do środka,
 • odrywanie pięt od podłoża.

8. Wypychanie nogi w górę w klęku podpartym z kolanem na dysku do balansowania

Rozpoczynamy od pozycji klęku podpartego z jednym kolanem opartym na dysku. Dłonie ułożone są na ziemi, prostopadle do tułowia. Ramiona równolegle do siebie rozstawione na szerokość barków. Plecy wyprostowane, a pracująca noga ugięta w kolanie. Wzrok skierowany przed siebie. Bierzemy wdech i rozpoczynamy unoszenie pracującej nogi. Druga noga pozostaje na dysku do balansowania . Ruch zatrzymujemy, gdy udo znajdzie się w jednej linii z plecami i będzie ustawione równolegle do podłoża. Utrzymujemy pozycję przez ułamek sekundy, a następnie powoli opuszczamy nogę wraz z wydechem.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie pośladkowe, mięsień dwugłowy uda, mięsień półścięgnisty oraz mięsień półbłoniasty.

Błędy:

 • zbyt wysokie unoszenie nogi – przeprost odcinka lędźwiowego,
 • opuszczone łopatki,
 • kołysanie biodrami.

9. Mosty (wznosy bioder) ze stopami opartymi o dysk do balansowania

Rozpoczynamy od pozycji leżenia na plecach. Nogi ugięte są w kolanach, rozstawione na boki, na szerokość bioder. Stopy ułożone na dysku. Ręce spoczywają na ziemi lub na biodrach. Wraz z wydechem unosimy biodra w górę do pełnego wyprostu. Utrzymujemy przy tym napięte mięśnie brzucha. Zatrzymujemy ruch na ułamek sekundy i wraz z wydechem obniżamy biodra w dół.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie pośladkowe, mięśnie czworogłowe ud oraz mięśnie dwugłowe ud.

Błędy:

 • przeprost odcinka lędźwiowego,
 • kierowanie kolan do środka przy podnoszeniu i opuszczaniu bioder.

Podsumowanie

Dysk do balansowania to prosty sprzęt gimnastyczny, który może pomóc we wzmacnianiu mięśni, poprawie postawy ciała, równowagi i koordynacji oraz zwiększeniu elastyczności. Dodając do swojego treningu ćwiczenia na dysku, możesz cieszyć się lepszą kondycją fizyczną i poprawą ogólnego samopoczucia. Ćwiczenia z dyskiem do balansowania , znajdują zastosowanie w treningach ruchowych wspomagających kręgosłup, są nieocenione w powracaniu do sprawności po przebytych kontuzjach czy w szerokopojętej fizjoterapii. Platforma do balansowania w postaci dysku to prosty przyrząd, który wymusza utrzymanie równowagi, trenuje mięśnie głębokie i poprawia czucie głębokie .

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w kontekście efektywnych treningów, jest zachowanie poprawnej techniki ćwiczeń i dostosowanie ich poziomu trudności do własnych możliwości. Wypróbuj opracowany przez nas zestaw ćwiczeń i bądź aktywny razem z Hop-Sport ! Odwiedź stronę kategorii platformy do balansowania i wybierz model, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.

Autor: Izabela Pawik