Trekking w Polsce - 10 najpiękniejszych szlaków turystycznych

Trekking w Polsce - 10 najpiękniejszych szlaków turystycznych

Spis treści

Trekking to forma aktywności, która umożliwia nam połączenie kontaktu z przyrodą, zdrowego stylu życia i przyjemności z odkrywania nowych miejsc. Polska, ze swoimi malowniczymi krajobrazami, górami, jeziorami, parkami krajobrazowymi i lasami, jest doskonałym miejscem do uprawiania tego rodzaju aktywności.

Chcesz poznać najpiękniejsze trasy piesze w Polsce? W tym artykule przyjrzymy się dziesięciu najciekawszym szlakom pieszym, które zapewnią niezapomniane wrażenia związane z trekkingiem.

Ile jest szlaków turystycznych w Polsce?

Polska, bogata w urozmaiconą przyrodę i malownicze tereny, przyciąga turystów z całego świata, a sieć szlaków turystycznych stanowi doskonałą infrastrukturę do ich eksploracji. Liczba szlaków turystycznych w Polsce jest naprawdę imponująca i może zaskoczyć niejednego miłośnika trekkingu. Według Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w 2020 roku istniało w Polsce aż około 35000 kilometrów szlaków turystycznych, co stawia nasz kraj w czołówce Europy pod względem dostępności tras pieszych.

Ta pokaźna sieć szlaków zapewnia szeroki wybór tras dla turystów o różnych poziomach zaawansowania, od górskich wędrówek po plenerowe spacery, każdy znajdzie coś dla siebie. Szlaki turystyczne charakteryzują różnorodne krajobrazy, takie jak pasma górskie, lasy, jeziora czy też polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. To sprawia, że trekking w Polsce jest niezwykle atrakcyjny.

W dzisiejszych czasach popularność trekkingu i turystyki pieszej w Polsce ciągle rośnie, a to oznacza, że nasza sieć szlaków turystycznych jest wciąż rozwijana i dostępna dla coraz większej liczby miłośników natury i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. To naprawdę obiecująca perspektywa dla wszystkich, którzy pragną odkrywać uroki polskiej przyrody na "własnych nogach".

Co oznacza dany kolor szlaku w górach?

Wybierając się na wędrówkę w góry, warto zapoznać się ze znaczeniem kolorów, którymi oznaczone są szlaki. Stanowią one ważną informację dla wędrowców o charakterze i stopniu trudności danej trasy. Oto kilka podstawowych informacji na ten temat:

 • Kolorem czerwonym oznaczone są główne szlaki turystyczne. To najważniejsze trasy, które prowadzą przez najbardziej atrakcyjne i charakterystyczne miejsca danego regionu. Na przykład w Tatrach czerwony szlak wiedzie na wszystkim znane Rysy. Główne szlaki górskie w Polsce i nie tylko, są zazwyczaj dobrze oznakowane, utrzymane w dobrym stanie i często odwiedzane przez turystów. Z reguły oznaczane tak są szlaki średniodystansowe w Polsce.
 • Żółte znaki wskazują na krótszy szlak turystyczny, dojściowy lub łącznikowy. Te trasy prowadzą przez mniej znane lub mniej popularne obszary. Mogą łączyć ze sobą inne szlaki lub miejsca.
 • Niebieskie znaki wskazują na trasę dalekobieżną. Tego rodzaju trasy są projektowane tak, aby turysta mógł przebyć znaczną odległość, eksplorując po drodze różne krajobrazy, przełęcze, doliny i szczyty. Tak oznaczane są szlaki długodystansowe w Polsce.
 • Zielone znaki oznaczają krótki szlak. Są one często szybsze do przejścia niż główne szlaki, dlatego wybiera się je w przypadku krótszych wędrówek.
 • Barwa czarna, owiana mitem najtrudniejszej trasy, oznacza zupełnie coś innego. Kolor czarny szlaku informuje o krótkim szlaku dojściowym.

O czym warto pamiętać idąc w góry?

Przed rozpoczęciem trekkingu, niezależnie od wybranego szlaku, warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, których należy przestrzegać. Wybierając się na trekking pamiętaj o:

 • Mapie i nawigacji - zawsze zabieraj ze sobą aktualną mapę szlaku oraz nawigację, np. w telefonie. Pamiętaj, aby działała ona także, jeśli stracisz połączenie z Internetem. To pomoże Ci pozostać na szlaku, bez ryzyka zabłądzenia.
 • Wygodnej odzieży – ubieraj się odpowiednio do warunków pogodowych i zawsze miej ze sobą zapasową odzież. Idąc w góry, pamiętaj, że pogoda szybko się zmienia, zabierz ze sobą ciepłe nakrycie wierzchnie.
 • Pomocnym sprzęcie – aby wędrówka stała się przyjemniejsza możesz zabrać ze sobą kije trekkingowe, które odciążą kończyny dolne oraz kręgosłup podczas wycieczki.
 • Odpowiednie przygotowanie – sprawdź również warunki pogodowe i dostępność wody na trasie. W razie potrzeby przygotuj prowiant.
 • Bezpieczeństwo – jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, zacznij od łatwiejszych szlaków. Możesz również skorzystać z usług przewodnika górskiego.
 • Zabieraniu śmieci ze sobą – nie zostawiaj śmieci na szlaku. Szanuj przyrodę i pozostaw ją taką, jak ją zastałeś.

10 najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce

Znamy już wszystkie najważniejsze zasady trekkingu. Czas poznać dziesięć najpiękniejszych szlaków pieszych w Polsce:

 1. Szlak na Rysy — to najbardziej znany szlak w Polsce, prowadzący na najwyższy szczyt Tatr – Rysy. Widoki zapierają dech w piersiach, a trasa dostępna jest tylko dla bardziej doświadczonych turystów.
 2. Szlak Orlich Gniazd — to malownicza trasa prowadząca przez zamki i ruiny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Elementem tej trasy jest Ojcowski Park Narodowy.
 3. Bieszczadzki Szlak Wołosaty — wędrowanie tym szlakiem umożliwia poznanie piękna Bieszczad, od dzikich gór po urocze wioski.
 4. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich — to raj dla miłośników wodnych widoków i rekreacji, prowadzący przez urocze mazurskie jeziora.
 5. Szlak Wielkiej Pętli Sudetów — ten długi szlak oferuje wspaniałe widoki na Sudety i jest wyzwaniem dla piechurów. Jest to główny szlak sudecki.
 6. Szlak im. Jana Pawła II — to szlak pielgrzymkowy prowadzący z Krakowa do Częstochowy, związany z postacią św. Jana Pawła II.
 7. Szlak Kopernikowski — prowadzi przez miejsca związane z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika na Warmii.
 8. Szlak przez Babią Górę — Babią Górę uważa się za najpiękniejszy szczyt Beskidów. Szlak prowadzi przez unikalne i malownicze miejsca. Jest to główny szlak beskidzki.
 9. Szlak na Równicę — to krótka, ale intensywna trasa prowadząca na Równicę w Górach Sowich, skąd rozciąga się przepiękna panorama.
 10. Szlak Doliny Białego Dunajca — ta trasa w Tatrach Zachodnich oferuje piękne widoki na górskie krajobrazy i bieg rzeki Biały Dunajec.

Podsumowanie

Trekking w Polsce to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i zbliżenie się do natury. Polska, ze swoim bogactwem przyrodniczym i różnorodnością krajobrazów, oferuje wiele malowniczych szlaków turystycznych. 

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym piechurem, czy początkującym turystą, zawsze znajdziesz coś dla siebie w polskich górach, lasach czy na pojezierzach. Szykując się na pieszą wędrówkę, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu, poszanowaniu przyrody i bezpieczeństwie. Dzięki temu Twoja wyprawa z pewnością będzie udana. Do zobaczenia na szlaku!

Autor: Izabela Pawik