Jak dobrać rękawice bokserskie - poradnik

Jak dobrać rękawice bokserskie - poradnik

Spis treści

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich to jedna z najważniejszych decyzji, przed którą staje każdy entuzjasta boksu, niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem, czy też szlifuje technikę jako zaawansowany zawodnik. Rękawice do treningu nie tylko chronią dłonie i nadgarstki przed urazami, ale także wpływają na jakość i efektywność treningu. Z tego względu ważne jest, aby dokonać przemyślanego wyboru, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom, celom treningowym oraz stylowi walki.

Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze sportami walki? Nie wiesz, jakie powinieneś wybrać rękawice i jak dobrać rozmiar? W tym artykule pomożemy Ci w tej decyzji.

Jaki rozmiar rękawic bokserskich wybrać?

Rozmiary rękawic bokserskich dzielimy na kilka grup oznakowanych symbolem oz, oznaczającym uncje, czyli wagę. Dobieramy je pod konkretnego zawodnika, biorąc pod uwagę, kto będzie ich używał, oraz jakie zadania/treningi będzie wykonywał. Dobór rękawic dostosowanych do indywidualnych potrzeb pozwala na maksymalizację efektów treningowych przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka urazów.

Oznaczenia rękawic bokserskich

Oznaczenia bokserskich rękawic odgrywają ważną rolę w doborze odpowiedniego sprzętu do treningu bokserskiego. Te oznaczenia, wyrażone w uncjach (oz), odnoszą się bezpośrednio do wagi rękawic. Niższe – oznaczają lżejsze modele, wyższe – cięższe. Waga nie tylko wpływa na wielkość rękawic bokserskich i grubość ochronnego wypełnienia, ale także na ogólną konstrukcję rękawicy, w tym na jej zdolność amortyzacji i poziom ochrony, jaki oferuje użytkownikowi. Oto kluczowe informacje dotyczące oznaczeń rękawic bokserskich:

 • 4 oz - 6 oz - Są to rękawice przyrządowe, przeznaczone dla dzieci do treningu technicznego i treningu na przyrządach (tarcze, worki bokserskie, gruszki). 
 • 8 oz - Rękawice 8 oz są zazwyczaj używane w profesjonalnych walkach bokserskich przez zawodników w niższych kategoriach wagowych. Oferują one mniejszą ochronę i są zaprojektowane tak, by maksymalizować szybkość i precyzję ciosów.
 • 10 oz - Rękawice w rozmiarze 10 oz są popularne w zawodowych walkach dla większości kategorii wagowych. Są to rękawice zapewniające dobrą równowagę między ochroną a możliwością zadawania precyzyjnych ciosów.
 • 12 oz - Uznawane za standardowe rękawice treningowe, idealne do pracy na worku oraz do lekkich sparingów. Zapewniają większą ochronę niż rękawice 10 oz, co czyni je dobrym wyborem dla początkujących i amatorów.
 • 14 oz - Rękawice 14 oz są często wybierane przez osoby trenujące boks rekreacyjnie oraz przez zawodników do intensywniejszych sparingów. Oferują one zwiększoną ochronę zarówno dla użytkownika, jak i partnera treningowego.
 • 16 oz i więcej - Są to ciężkie rękawice treningowe, zalecane głównie do sparingów. Zapewniają one maksymalną ochronę przed urazami, co jest szczególnie ważne podczas wymiany ciosów z partnerem.

Rękawice lżejsze (4 oz-10 oz) są preferowane w sytuacjach, gdzie kluczowa jest szybkość i precyzja, natomiast cięższe rękawice (12 oz-16 oz i więcej) wybierane są ze względu na bezpieczeństwo i ochronę podczas treningów o większej intensywności.

model prezentujący rękawice bokserskie 10 oz marki Hop-SportRękawice bokserskie 10oz czy 12oz?

Wśród wszystkich rozmiarów rękawic bokserskich największą popularnością wśród kupujących, cieszą się modele 10 oz oraz 12 oz. Poniżej prezentujemy podsumowanie, które może ułatwić wybór rodzaju rękawic do boksu i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Rękawice bokserskie 10 oz oprócz tego, że często stosuje się je w profesjonalnych walkach bokserskich, są także popularne w treningu na szybkość i technikę. Lepiej sprawdzą się tam, gdzie ważniejsza jest precyzja ciosu niż jego siła.

Zalety:

 • Lepsza precyzja: lżejsza waga rękawic pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne zadawanie ciosów.
 • Większy komfort: dla osób o mniejszych dłoniach lub preferujących lżejszy sprzęt, rękawice 10 oz mogą oferować większy komfort użytkowania.
 • Rozwój techniki: używanie lżejszych rękawic skupia uwagę na technice ciosów zamiast na sile.

Rękawice bokserskie 12 oz uważa się za uniwersalne modele treningowe, idealne zarówno do pracy na worku, jak i do lekkich sparingów. Są to rękawice rekomendowane jako pierwsze rękawice bokserskie oraz dla osób trenujących rekreacyjnie.

Zalety:

 • Wszechstronność: dobre dla szerokiego zakresu aktywności treningowych, od techniki po trening siłowy.
 • Większa ochrona: zapewniają lepszą ochronę dla dłoni i nadgarstków, dzięki czemu są bezpieczniejsze dla początkujących.
 • Adaptacja do treningu: cięższe niż rękawice 10 oz, pomagają w adaptacji mięśni do wyższych obciążeń, co może wpłynąć korzystne przy przechodzeniu na lżejsze modele w przyszłości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze rękawic bokserskich?

Dobranie rękawic bokserskich do siebie to nie tylko kwestia rozmiaru. Istnieje szereg innych ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić maksymalną wygodę, ochronę i efektywność treningu. Oto kluczowe elementy, na które jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając rękawice bokserskie:

 • Materiał wykonania
 • Waga rękawic
 • Rodzaj zapięcia (rękawice wiązane, rękawice zapinane na rzepy)
 • Wentylacja
 • Wewnętrzna wyściółka
 • Dopasowanie do celu treningowego
 • Opinie i rekomendacje

Materiał wykonania

Materiał, z którego wykonane są rękawice bokserskie, przekłada się na ich trwałość, komfort użytkowania oraz ogólną wydajność. Istnieją dwa główne typy materiałów używanych do produkcji rękawic bokserskich: skóra naturalna i skóra syntetyczna. Na rynku dostępne są także modele mieszane. Każdy z materiałów posiada swoje specyficzne właściwości, zalety i wady, które wpływają na doświadczenie użytkownika.

Rękawice wykonane ze skóry naturalnej są cenione za ich wyjątkową trwałość i zdolność do lepszego dopasowania się do kształtu dłoni. Skóra naturalna jest materiałem bardzo wytrzymałym, co oznacza, że taka para rękawic może przetrwać lata intensywnego eksploatowania, zachowując przy tym swoją formę i funkcjonalność. Dodatkowo skóra naturalna oferuje świetną wentylację, co pomaga w redukcji potu i zapobiega przegrzewaniu się dłoni podczas treningu.

Zalety rękawic ze skóry naturalnej:

 • Wyjątkowa trwałość i wytrzymałość.
 • Lepsza wentylacja w porównaniu do materiałów syntetycznych.
 • Z biegiem czasu dopasowują się do kształtu dłoni i mają pozytywny wpływ na komfort użytkowania.

Wady rękawic ze skóry naturalnej:

 • Wyższa cena w porównaniu do rękawic wykonanych ze skóry syntetycznej.
 • Wymagają regularnej konserwacji, aby zachować swoje właściwości.

Rękawice ze skóry syntetycznej, takiej jak poliuretan lub winyl, są bardziej dostępne cenowo i stanowią popularny wybór wśród początkujących i osób trenujących rekreacyjnie. Skóra syntetyczna jest łatwiejsza w utrzymaniu niż skóra naturalna i często oferuje szerszą gamę kolorów i wzorów. Minusem jest to, że w przeciwieństwie do rękawic skórzanych, tego typu modele mogą być mniej trwałe i oferować nieco gorszą wentylację.

Zalety:

 • Niższa cena, co czyni je dostępnymi dla szerszego grona użytkowników.
 • Duża łatwość w czyszczeniu i utrzymaniu.
 • Szeroka gama dostępnych wzorów i kolorów.

Wady:

 • Mniejsza trwałość i wytrzymałość w porównaniu do skóry naturalnej.
 • Nieco gorsza wentylacja, co może prowadzić do szybszego przegrzewania się dłoni.

rękawice bokserskie 12oz HS-BG12 marki Hop-SportWaga rękawic bokserskich

Waga rękawic bokserskich jest ściśle powiązana z oznaczeniami oz. Rękawice o wadze 4 oz-10 oz są lżejsze, a 12 oz-16 oz i więcej – cięższe. Wokół wyboru wagi rękawic urosło wiele mitów, których warto być świadomym przed zakupem.

Pierwszym mitem, który chcielibyśmy obalić, jest stwierdzenie, że wagę rękawic dopasowujemy do masy swojego ciała. Nie jest to prawda. W przypadku rękawic, wagę dobieramy do konkretnego zastosowania, celów i rodzaju treningu.

Mit numer dwa mówi, że lepiej cały czas trenować w cięższych rękawicach, bo tak wyrobi się wytrzymałość i siłę ciosu. Treningi w cięższych rękawicach faktycznie mogą wpływać na poprawienie wytrzymałości mięśni, jednak na siłę zadawanego ciosu wpływa znacznie więcej czynników, a jednym z najistotniejszych jest technika. Cięższe rękawice o wiele szybciej meczą ręce, a to z kolei nie służy treningowi poprawnej techniki. Może także wyrabiać złe nawyki.

Według mitu numer trzy, rękawice 10 i 12 oz nadają się również do mocnych sparingów. Dla dzieci, kobiet o drobnych dłoniach lub osób początkujących faktycznie mogą się sprawdzić, jednak w przypadku osób dorosłych i postawnych, do sparingów muszą być stosowane rękawice o większej wadze. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa obu sparingpartnerom.

Rękawice bokserskie Hop-Sport

Zastanawiasz się jaki model rękawic bokserskich wybrać? Przedstawiamy dwie propozycje ze sklepu internetowego Hop-Sport, które warto wziąć pod uwagę. Oprócz boksu, możesz użyć je także w treningu muay thai.

Rękawice do boksu 10 oz marki Hop-Sport zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o domowym treningu na przyrządach: workach, tarczach lub gruszkach. Zrobione są z 7 warstw materiałów o zróżnicowanych właściwościach. Dzięki temu pozwalają na wykonanie efektywnego treningu bokserskiego, jednocześnie gwarantując maksymalną ochronę dłoni i nadgarstków. Szeroki rzep na rękawicach zapewnia pewny chwyt i łatwe zdejmowanie. Przeszycia z oddychającej membrany odpowiadają z kolei za skuteczną wentylację i podnoszą higienę treningów.

Rękawice do boksu 12 oz marki Hop-Sport doskonale sprawdzą się zarówno w domowych treningach na przyrządach, jak i sparingach w szkołach lub klubach bokserskich. Podobnie jak rozmiar 10 oz, wykonane są z 7 warstw materiałów gwarantujących efektywność ćwiczeń i wysoką ochronę. Dodatkowy komfort użytkowania zapewniają szerokie rzepy i przeszycia z oddychającej membrany.

Podsumowanie

Czy Ty też stoisz przed pytaniem jaki rodzaj rękawic wybrać? Zakup rękawic bokserskich dla początkujących, jak i zaawansowanych to ważna decyzja, która może wpłynąć na komfort treningu i ochronę dłoni. Kluczowe aspekty, takie jak: kto będzie używać rękawic, rozmiar wybranego modelu, rodzaj rękawic, waga, materiał wykonania oraz typ zapięcia, powinny być dokładnie przemyślane.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na lżejsze modele do precyzyjnego treningu, czy cięższe do intensywnych sparingów, upewnij się, że są one wygodne, oferują odpowiednią ochronę i są dostosowane do Twojego stylu treningowego. Pamiętaj, że inwestycja w profesjonalne rękawice i owijki bokserskie to inwestycja w Twój rozwój w sporcie. Wybierz rękawice bokserskie Hop-Sport i przekonaj się, jak precyzyjne mogą być Twoje ciosy!

Autor: Izabela Pawik