Jak trenować na skakance?

Jak trenować na skakance?

Spis treści

Skakanka to przyrząd gimnastyczny, który na pewno znasz z dzieciństwa. To proste urządzenie, które składa się ze sznurka i dwóch uchwytów. Pamiętasz, ile potrafiła przynieść radości? Czas sobie przypomnieć.

Skakanka dedykowana jest zdecydowanie dla wszystkich mających chęci , aby prowadzić aktywny tryb życia. Nieważne czy jesteś dzieckiem, nastolatkiem, czy osobą dorosłą. Na co dzień przyrząd ten wykorzystywany jest również przez profesjonalistów, np. przez zawodników sportów walki, czy w treningu crossfit . Dlaczego skakanka jest tak rozchwytywanym sprzętem? Używanie skakanki niesie ze sobą wiele korzyści. Trening na skakance nie tylko kształtuje sylwetkę i pomaga zgubić kilogramy, ale również poprawia kondycję, przyspiesza metabolizm i może poprawić wyniki w sporcie.

Trening na skakance

Jak trenować na skakance?

Trening na skakance polega na obracaniu jej wokół ciała za pomocą nadgarstków i przedramion . Gdy znajduje się przed nami, musimy wyczuć moment, aby podskoczyć, tak by skakanka przeszła swobodnie pod stopami. Wydaje się to banalnie proste, prawda? Wystarczy znaleźć trochę miejsca i dobrać odpowiednią skakankę dla siebie . Jednak, jeśli dawno nie skakałeś na skakance, to początek może nie należeć do najłatwiejszych, ponieważ skoordynowanie nóg z rękami, może być trudniejsze niż myślałeś. Niestety przez siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej następuje spadek zdolności koordynacyjnych.

Jeśli opanujesz skakanie i poprawisz koordynację, trening nie będzie sprawiał Ci żadnych problemów, a nauka nowych “trików”, na pewno zmotywuje Cię do dalszych treningów. Należy wspomnieć, że 30 minutowy trening na skakance , może spalić nawet 400 kcal!

Jakich efektów możesz się spodziewać?
-  Pomaga zgubić zbędne kilogramy
-  Pozytywnie wpływa na nasz metabolizm - przyspiesza go
-  Poprawia koordynację ruchową
-  Wzmacnia mięśnie, stawy i poprawia postawę ciała
-  Usprawnia krążenie i pozytywnie wpływa na pracę naszego serca- wzmacnia je
-  Podczas treningu uwalniane są endorfiny, przez które następuje poprawa samopoczucia

Jaki rodzaj treningu wykonywać na skakance?

Najlepiej taki, który sprawia Ci najwięcej przyjemności! Może być to trening cardio lub tzw. interwałowy , a też możesz założyć sobie cel w formie ilości powtórzeń np. 200 przeskoków na trening. Jeśli jesteś osobą początkującą, trenuj codziennie przez 10 min i w miarę adaptacji, stopniowo zwiększaj intensywność i czas trwania treningu .

Skakanka Hop-Sport
Skakanka z regulacją długości

Jaką skakankę wybrać?

Na rynku jest mnóstwo rodzajów skakanek i bez problemu znajdziesz coś dla siebie! To, na jaką skakankę się zdecydujesz, zależy oczywiście od twoich preferencji. Decydując się na zakup skakanki, należy zwrócić uwagę z jakich materiałów jest ona wykonana , czy posiada regulację długości , dzięki której idealnie dostosujesz ją do swoich wymiarów - optymalna długość skakanki jest wtedy, gdy stanowi dwukrotność odległości od pach do ziemi. Najłatwiej zmierzyć ją stojąc dokładnie na środku skakanki, naprężając przy tym linkę. Jeśli rączki skakanki znajdują się na wysokości pach, mamy wtedy pewność, że dobraliśmy idealną długość!

Dla lepszego komfortu podczas treningu możesz wybrać skakankę, która posiada profilowane rączki z miękką, antypoślizgową gąbką . Warto również poświęcić uwagę skakankom, posiadającym obrotowe łożyska , które zabezpieczają przed skręcaniem się linki.

Trening na skakance jest bardzo prosty i może stać się twoją ulubioną formą aktywności fizycznej. Ogromną zaletą skakanki, jest jej rozmiar, co pozwala na trenowanie gdziekolwiek tylko chcesz, a w połączeniu z ulubioną muzyką, trening może stać się również świetną zabawą! W sklepie Hop-Sport znajdziesz także zestawy akcesoriów fitness , w których znajduje się skakanka.

Autor: Redakcja Hop-Sport