Utworzone

24 Maj 2022

W kategoriach

Poradnik zakupowy / Sprzęt fitness / Orbitreki

Mało miejsca, duże potrzeby treningowe. Znasz ten stan? A więc pewnie ucieszysz się z faktu, że istnieje wszechstronna i uniwersalna maszyna do trenowania wielu rożnych partii ciała. Orbitrek, bo o nim mowa, zaprojektowano z myślą o możliwości ćwiczenia ogólnorozwojowego w warunkach domowych. Aby móc jednak czerpać z niego maksymalne korzyści, należy dopasować model i typ urządzenia do naszych indywidualnych potrzeb. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej, jak wybrać orbitrek, aby spełnił Twoje oczekiwania. 


orbitrek

Orbitrek - co to jest?

Maszyna eliptyczna, crosstrainer, orbitrek. Tak naprawdę to jedno i to samo urządzenie. Choć puryści językowi twierdzą, iż różnice w budowie wpływają również na nazewnictwo (w maszynach eliptycznych koło zamachowe umieszczono z przodu, w crosstrainerach z tyłu), to dla nas liczą się przede wszystkim możliwości danego sprzętu i jego zastosowanie. Orbitrek w tej materii pozostaje niekwestionowanym mistrzem treningu domowego, gdyż daje ogromne pole do popisu. Pod względem budowy przypomina połączenie rowerku stacjonarnego, bieżni, steppera i wioślarza. Zaprojektowano go z myślą o prawidłowej postawie, dzięki czemu ćwiczenie na nim zmniejsza obciążenie pleców oraz ramion. Użytkownik może sterować w nim siłą oporu w celu zwiększania poziomu zaangażowania poszczególnych partii mięśniowych. Orbitrek nadaje się przede wszystkim do modelowania sylwetki, a także pracy nad wydolnością i kondycją całego organizmu.

Który orbitrek jest lepszy, czyli jaki rodzaj wybrać?

Jeśli chcesz wzbogacić swoją domową siłownię bądź po prostu szukasz urządzenia, które pomoże zastąpić Ci pracę innych, wybór orbitreka to najlepsze, co możesz zrobić. W decyzji o kupnie konkretnego modelu pomoże Ci krótka charakterystyka głównych typów tego urządzenia. Na rynku dostępne są modele zróżnicowane pod względem budowy, a także możliwości, jakie dają w trakcie użytkowania. Można wyróżnić trzy najważniejsze rodzaje orbitreków:

  • mechaniczne,
  • magnetyczne,
  • elektromagnetyczne. 

To, na który się zdecydujesz, zależy od Twoich osobistych upodobań, ale również zasobności portfela. Pamiętaj jednak, że na stronie sklepu internetowego Hop-Sport znajdziesz najlepsze orbitreki na rynku!

Orbitrek mechaniczny

Główne różnice wpływające na podział orbitreków wynikają z budowy ich hamulców. Konstrukcja mechaniczna jest obecnie przestarzała i nie daje maksymalnych efektów treningowych. Orbitrek mechaniczny posiada mechanizm przypominający ten samochodowy. Przez to zarówno koło zamachowe, jak i hamulec zużywają się bardzo szybko, co przekłada się na ich głośną pracę. Orbitrek mechaniczny bardzo często nie posiada interaktywnego panelu ani możliwości regulowania m.in. oporu. Komfort ćwiczenia na nim pozostawia wiele do życzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, iż tego typu urządzenia są relatywnie tanie, a komponenty, z jakich je wykonano (zwłaszcza rama) dość wytrzymałe. Decydując się na orbitrek mechaniczny musisz mieć na względzie, iż w końcu będziesz zmuszony do zakupu bardziej zaawansowanej maszyny do ćwiczeń.

Orbitrek magnetyczny

Maszyny, jakimi są orbitreki magnetyczne, wyparły mechaniczne konstrukcje głównie ze względu na zalety ich systemu regulacji oporu oraz hamulców. Koło zamachowe w ich przypadku regulowane jest za pomocą magnesów (sterowanie ręczne lub z poziomu panelu sterującego). Orbitreki magnetyczne są przez to bardziej ciche i dają o wiele większe możliwości treningowe. Da się w ich przypadku regulować opór bez zatrzymywania całej maszyny oraz implementować rozwiązania w postaci programów treningowych. Ich żywotność jest niezwykle wysoka i pozwala na wieloletnie ćwiczenie w komfortowych warunkach.

orbitrek magnetyczny
orbitrek elektromagnetyczny

Orbitrek elektromagnetyczny

Ewolucyjnym rozwinięciem orbitreku magnetycznego jest orbitrek elektromagnetyczny wykorzystujący w działaniu elektromagnes. Hamowanie nie odbywa się z udziałem ruchomych części, co sprawia, iż urządzenie jest praktycznie nieawaryjne. Opór regulowany jest natężeniem prądu biegnącego przez elektromagnes, a wszelkie zmiany w treningu odbywają się z poziomu panelu sterującego. Orbitrek elektromagnetyczny daje w ten sposób niesamowity komfort użytkowania, duża płynność w zmieniani kolejnych programów treningowych, a także jest niezwykle cichy w działaniu

Który orbitrek wybrać? Zwróć uwagę na parametry!

Zdecydowanie najlepszymi maszynami eliptycznymi są urządzenia z mechanizmem magnetycznym i elektromagnetycznym. Są ciche, wytrzymałe i dają duże możliwości w planowaniu i wdrażaniu kolejnych programów treningowych. Decydując się na konkretny model orbitreka, warto jednak zwrócić uwagę na inne jego parametry, które mają wpływ na wydajność i komfort naszych ćwiczeń. Do najważniejszych z nich należy:

  • waga i umiejscowienie koła zamachowego,
  • regulacja oporu,
  • waga i gabaryty,
  • dodatkowe funkcje.

Waga i umiejscowienie koła zamachowego

Napęd orbitreków oparty jest o działanie koła zamachowego, które daje nam opór w trakcie ćwiczeń. Od jego wagi zależy stopień trudności treningu. Na rynku dostępne są maszyny z kołami zamachowymi w przedziale od 10 do 30 kg. Pomiędzy tymi skrajnymi wartościami sytuuje się większość popularnych urządzeń. Oprócz wagi, liczy się również umiejscowienie koła zamachowego w konstrukcji orbitreka. W modelach tylnonapędowych koło zamachowe umieszczone jest niemal między naszymi nogami, w przednionapędowych – z tyłu urządzenia. Technologia tylnego napędu jest mniej skomplikowana, a co za tym idzie – mniej awaryjna. Ponadto, daje ona możliwość większego obciążenia, co ma znaczenie w przypadku osób o znacznej wadze, które chcą trenować na orbitreku.  Technologia przedniego napędu jest znacznie większa, głośniejsza, ale daje możliwość ćwiczenia osobom wysokim oraz sprawia, że podczas ćwiczeń nasz krok jest długi i bardziej naturalny. 

koło zamachowe orbitreka
pokrętło regulacji orbitreka

Regulacja oporu

Najlepiej, jeżeli orbitrek posiada wygodny i przejrzysty panel do sterowania oporem. W starych konstrukcjach odbywało się to ręcznie oraz mogło nastąpić tylko i wyłącznie po zejściu z maszyny. Nowoczesne orbitreki dają możliwość sterowania za pomocą panelu dotykowego czy dedykowanej aplikacji do ćwiczeń. Trenowanie w ten sposób zajmuje mniej czasu i pozwala na niezwykle płynne przechodzenie między kolejnymi programami. 

Waga i gabaryty

Jeśli zależy Ci na orbitreku, który możesz szybko złożyć i przenieść, zastanów się nad maszyną z tylnym napędem. Daje ona mobilność niezbędną w niedużych mieszkaniach np. kawalerkach. Jeśli jednak stawiasz przede wszystkim na trwałość i jak najlepsze odwzorowanie naturalnego biegu – kup orbitrek z przednim napędemNiezależnie od rodzaju zwróć uwagę na nośność urządzenia, od której uzależniona jest maksymalna waga osoby ćwiczącej.

Dodatkowe funkcje

Producenci orbitreków dodają do swoich urządzeń wiele dodatkowych funkcji, które wynoszą trening na nowy poziom. Oprócz programów treningowych wgranych do panelu sterującego umieszczają na maszynach czujniki do pomiaru czasu, dystansu, prędkości, a także pulsu i spalonych kalorii. Ponadto, w orbitrekach interaktywnych istnieje możliwość łączenia się z innymi urządzeniami i aplikacjami za pomocą Bluetooth. W ten sposób możesz monitorować, zapisywać i analizować swoje wyniki z sesji treningowych w celu lepszego planowania kolejnych ćwiczeń. 

Ulubione