Jak wybrać orbitrek?

Jak wybrać orbitrek?

Spis treści

Masz niewiele miejsca, ale duże zapotrzebowanie treningowe? Orbitrek to świetne rozwiązanie. Ta wszechstronna maszyna zapewnia kompleksowy trening wielu partii ciała w domowym zaciszu. Wybierając odpowiedni model orbitreka, możesz maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak dokładnie dobrać orbitrek do swoich potrzeb treningowych .

Orbitrek - co to jest?

Maszyna eliptyczna, crosstrainer i orbitrek to trzy różne nazwy, ale w rzeczywistości oznaczają to samo urządzenie. Chociaż istnieją pewne różnice w budowie, takie jak umieszczenie koła zamachowego z przodu w maszynach eliptycznych i z tyłu w crosstrainerach , to przede wszystkim liczy się ich wszechstronne zastosowanie i możliwości treningowe.

Orbitrek to prawdziwy lider w dziedzinie treningu domowego, oferujący szeroki zakres ćwiczeń. Jego budowa przypomina połączenie rowerka stacjonarnego, bieżni, steppera i wioślarza . Zaprojektowano go z myślą o zachowaniu prawidłowej postawy, co redukuje obciążenie pleców i ramion. Użytkownik ma kontrolę nad siłą oporu, co pozwala zwiększać zaangażowanie różnych grup mięśniowych.

Orbitrek to idealny sprzęt do modelowania sylwetki oraz poprawy ogólnej wydolności i kondycji organizmu.

Który orbitrek jest lepszy, czyli jaki rodzaj wybrać?

Jeśli planujesz uzupełnić swoją domową siłownię lub poszukujesz jednego urządzenia, które będzie w stanie zapewnić Ci kompleksowy trening całego ciała, wybór orbitreka jest jednym z najlepszych kroków, które możesz podjąć . Przed dokonaniem wyboru warto poznać krótką charakterystykę głównych typów tego urządzenia, ponieważ na rynku dostępne są różnorodne modele o zróżnicowanej budowie i możliwościach użytkowania.

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje orbitreków :

  • mechaniczne,
  • magnetyczne
  • elektromagnetyczne.

Wybór między nimi zależy od Twoich osobistych preferencji oraz budżetu. Bez względu na to, na który rodzaj sprzętu się zdecydujesz, warto nadmienić, że sklep internetowy Hop-Sport oferuje szeroką gamę najlepszych orbitreków dostępnych na rynku.

Orbitrek mechaniczny

Główne różnice wpływające na podział orbitreków wynikają z budowy ich hamulców. Konstrukcja mechaniczna jest obecnie przestarzała i nie daje maksymalnych efektów treningowych . Orbitrek mechaniczny posiada mechanizm przypominający ten samochodowy. Przez to zarówno koło zamachowe, jak i hamulec zużywają się bardzo szybko, co przekłada się na ich głośną pracę. Orbitrek mechaniczny bardzo często nie posiada interaktywnego panelu ani możliwości regulowania oporu. Komfort ćwiczenia na nim pozostawia wiele do życzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, iż tego typu urządzenia są relatywnie tanie, a komponenty, z jakich je wykonano (zwłaszcza rama) dość wytrzymałe . Decydując się na orbitrek mechaniczny musisz mieć na względzie to, że w miarę progresowania treningu, w końcu będziesz zmuszony do zakupu bardziej zaawansowanej maszyny do ćwiczeń.

Orbitrek magnetyczny

Maszyny, jakimi są orbitreki magnetyczne, wyparły mechaniczne konstrukcje głównie ze względu na zalety ich systemu regulacji oporu oraz hamulców . Koło zamachowe w ich przypadku regulowane jest za pomocą magnesów (sterowanie ręczne lub z poziomu panelu sterującego). Orbitreki magnetyczne są przez to bardziej ciche i dają o wiele większe możliwości treningowe . Da się w ich przypadku regulować opór bez zatrzymywania całej maszyny oraz implementować rozwiązania w postaci programów treningowych. Ich żywotność jest niezwykle wysoka i pozwala na wieloletnie ćwiczenie w komfortowych warunkach.

Orbitrek elektromagnetyczny

Ewolucyjnym rozwinięciem orbitreku magnetycznego jest orbitrek elektromagnetyczny wykorzystujący w działaniu elektromagnes . Hamowanie nie odbywa się z udziałem ruchomych części, co sprawia, iż urządzenie jest praktycznie nieawaryjne. Opór regulowany jest natężeniem prądu biegnącego przez elektromagnes, a wszelkie zmiany w treningu odbywają się z poziomu panelu sterującego. Orbitrek elektromagnetyczny zapewnia w ten sposób niesamowity komfort użytkowania, dużą płynność pracy, a także jest on niezwykle cichy w działaniu.

Który orbitrek wybrać? Zwróć uwagę na najważniejsze parametry!

Zdecydowanie najlepszymi maszynami eliptycznymi są urządzenia z mechanizmem magnetycznym i elektromagnetycznym . Są ciche, wytrzymałe i dają duże możliwości w planowaniu i wdrażaniu kolejnych programów treningowych. Decydując się na konkretny model orbitreka, warto jednak zwrócić uwagę na inne jego parametry, które mają wpływ na wydajność i komfort naszych ćwiczeń . Do najważniejszych z nich należy:

  • waga i umiejscowienie koła zamachowego,
  • regulacja oporu,
  • waga i gabaryty,
  • dodatkowe funkcje.

Waga i umiejscowienie koła zamachowego

Napęd orbitreków oparty jest o działanie koła zamachowego , które generuje opór w trakcie ćwiczeń. Od jego wagi w dużej mierze zależy płynność pracy urządzenia i hałas jaki generuje maszyna. Na rynku dostępne są orbitreki do domu z kołami zamachowymi w przedziale od 7 do 30 kg. Pomiędzy tymi skrajnymi wartościami sytuuje się większość popularnych urządzeń. Oprócz wagi, l iczy się również umiejscowienie koła zamachowego w konstrukcji orbitreka . W modelach tylnonapędowych koło zamachowe umieszczone jest między naszymi nogami, w przednionapędowych – z przodu urządzenia. Technologia tylnego napędu jest mniej skomplikowana, a co za tym idzie – mniej awaryjna . Ponadto, daje ona możliwość większego udźwigu, co ma znaczenie w przypadku osób z nadwagą, które chcą trenować na orbitreku. Orbitrek przednionapędowy cechuje nieco głośniejsza praca, ale z racji tego, że koło zamachowe nie znajduje się między naszymi nogami, stopy znajdują się bliżej siebie. Technologia przedniego napędu sprawia, że podczas ćwiczeń wykonujemy dłuższe i bardziej naturalne kroki . Sprzęt do ćwiczeń z przednim napędem polecany jest szczególnie osobom wysokim, oraz tym, zmagającym się z problemami ze stawami.

zbliżenie na koło zamachowe w orbitreku Hop-Sport
pokrętło regulacji oporu w orbitreku Hop-Sport

Regulacja oporu

Regulacja oporu zależy od typu sprzętu fitness, jaki posiadamy. W orbitrekach magnetycznych z manualną regulacją oporu , intensywność ćwiczeń jest dostosowywana za pomocą wygodnego pokrętła umieszczonego na kolumnie bezpośrednio pod wyświetlaczem lub z boku. W orbitrekach z napędem elektromagnetycznym, regulacja oporu odbywa się z poziomu komputera treningowego , który w tym przypadku nie tylko wyświetla najważniejsze parametry, ale też często oferuje szereg programów treningowych, dzięki którym ćwiczenia na orbitreku są bardzo zróżnicowane, co z kolei pozwala na lepsze dopasowanie sesji treningowej do indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są również orbitreki domowe z mechanicznym systemem oporu , jednak nie są one polecane. Ćwiczenie na tego typu sprzęcie jest dość uciążliwe, a każdorazowa zmiana obciążenia wiąże się z zejściem ze sprzętu i dokręceniem lub odkręceniem śruby.

Waga sprzętu i gabaryty

Wybierając orbitrek do ćwiczeń w domu, ważną kwestią jest dokładne sprawdzenie wagi i gabarytów urządzenia, zwłaszcza jeśli nie mamy wydzielonej przestrzeni treningowej i planujemy postawić nasz sprzęt cardio w salonie lub sypialni. Dość nieoczywistym, a bardzo ważnym parametrem jest wysokość platform od podłoża , zwłaszcza jeśli jesteśmy wysokiego wzrostu, a do tego mamy niski sufit. Kolejną ważną kwestią jest wyposażenie maszyny w rolki transportowe . Dzięki rolkom możemy bezproblemowo przestawić sprzęt po zakończonych ćwiczeniach, nie angażując w to dużego wysiłku, oraz niwelując ryzyko zarysowania podłogi. W niewielkich mieszkaniach i kawalerkach świetnie sprawdzi się składany orbitrek.

Dodatkowe funkcje

Wybierając domowy orbitrek, warto rzucić okiem na dodatkowe funkcje jakie posiada. Dobry orbitrek powinien być wyposażony w sensory pulsu, umieszone na uchwytach, tak by na bieżąco monitorować pracę serca podczas wykonywania aktywności fizycznej. Ponadto, w orbitrekach z funkcją Bluetooth istnieje możliwość łączenia się z innymi urządzeniami i aplikacjami treningowymi takimi jak np. Kinomap, FitShow czy iConsole+ Training. W ten sposób możesz monitorować, zapisywać i analizować swoje wyniki z sesji treningowych w celu lepszego planowania kolejnych ćwiczeń. Najlepsze orbitreki do domu posiadają regulację długości kroku, poprzez regulację platform. Dobrym wyborem będą także sprzęty posiadające udogodnienia takie jak podstawka na urządzenie mobilne (zwłaszcza w kontekście korzystania z aplikacji treningowych), uchwyt na butelkę czy stópki poziomujące, dzięki którym możemy w łatwy sposób wyeliminować drobne nierówności podłoża.

Ile kosztuje dobry orbitrek do domu?

Cena dobrego orbitreka do domu może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak marka, model, jakość wykonania oraz dostępne funkcje. W związku z tym trudno podać dokładną cenę, ale można się spodziewać, że przedział cenowy orbitreków waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Na ogół warto zainwestować w orbitrek średniej lub wyższej klasy, który zapewni solidność konstrukcji, płynność ruchu i dodatkowe funkcje treningowe . Dla wielu osób orbitrek stanowi długoterminową inwestycję w zdrowie i kondycję fizyczną. Raczej nie warto inwestować w orbitreki mechaniczne , ponieważ ich funkcjonalność jest mocno ograniczona. Duże lepszą inwestycją będzie orbitrek z magnetycznym systemem oporu lub model elektromagnetyczny, jeśli stawiamy na maksymalny komfort podczas treningu. Sporym ryzykiem jest także zakup orbitreka używanego , zwłaszcza niszowej marki. W takim przypadku ewentualna naprawa lub kupno części zamiennych może być bardzo problematyczna.

Ostateczna cena będzie również zależała od indywidualnych preferencji i budżetu. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i dostępne opcje na rynku , a także przeczytać ranking i recenzje produktów, aby dokonać świadomego wyboru.

Podsumowanie

Wybierając orbitrek do domu musimy mieć na względzie kilka aspektów, takich jak typ urządzenia, to czy, wolimy postawić na manualną konfigurację oporu, czy sterowanie oporem z poziomu komputera, które wymaga podłączenia urządzenia do prądu. Kolejno powinniśmy zwrócić uwagę na poszczególne parametry i dokładnie przeanalizować dane techniczne, tak, aby dopasować sprzęt nie tylko do danej przestrzeni, ale także m.in. do naszego wzrostu i wagi. Jeśli kupujemy urządzenie, które ma nam pomóc w utracie kilogramów i zwiększeniu ilości spalonych kalorii, warto zainwestować w sprzęt z rozbudowanymi funkcjami pomiarowymi i dostępem do aplikacji treningowych , dla większego zróżnicowania codziennej aktywności. To czy wybierzemy orbitrek z przednim czy tylnym napędem będzie miało przełożenie na komfort treningu cardio. Orbitrek składany sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, a rolki transportowe to must have jeśli chcemy przesuwać sprzęt do innego pomieszczenia po zakończonym treningu. Świadoma i dobrze przemyślana decyzja zaowocuje efektywnymi treningami i przybliży nas do osiągnięcia celów treningowych.

Szeroki wybór orbitreków w ofercie Hop-Sport pozwoli Ci wybrać sprzęt najbardziej dopasowany do Ciebie i Twoich potrzeb. Odwiedź naszą stronę kategorii orbitreki , wybierz swój model i już dziś zacznij swoją podróż do świata fitnessu.

Autor: Redakcja Hop-Sport