Piłka do pilatesu - 9 najlepszych ćwiczeń

Piłka do pilatesu - 9 najlepszych ćwiczeń

Spis treści

W ostatnich czasach bardzo dużą popularnością cieszą się joga i pilates. Jednym z przyborów im dedykowanym jest piłka do pilatesu . Piłki pilatesowe to niedużych rozmiarów akcesoria, idealnie leżące w dłoni. Występują w kształcie elipsy lub małej kuli. Ich waga jest zróżnicowana, na rynku znajdziemy piłki do pilatesu ważące od 1 kg do 4 kg. Wymiarami nie przekraczają z kolei 25 cm.

W pilatesie, piłka często jest używana jako element wspierający w różnych ćwiczeniach. Jej elastyczność pozwala na wykonywanie ruchów w sposób kontrolowany i precyzyjny .

Niska waga i wymiary sprawiają, że ten rodzaj piłki znakomicie sprawdza się również do wykonywania innego rodzaju ćwiczeń, w których skupiamy się przede wszystkim na przyjęciu określonej pozycji i kontroli pracy mięśni. Piłki pilatesowe sprawdzają się w treningach rozciągających, wzmacniających, relaksujących oraz znajdują zastosowanie w rehabilitacji.

Używanie do treningów piłek pilatesowych powoduje, że rośnie intensywność ćwiczeń . Dużo więcej mięśni rozwija się i pracuje, niż miałoby to miejsce podczas zwykłego treningu. Za pomocą tego rodzaju piłek fitness możliwe jest wyćwiczenie całego ciała.

W kolejnej części artykułu przedstawiamy propozycje ćwiczeń, które można wykonać z użyciem piłki do pilatesu.

Treningi z piłką do pilatesu

1. Plank na dłoniach opartych o piłkę

Rozpoczynamy od pozycji klęku podpartego z dłońmi ułożonymi na piłce. Prostujemy nogi i przechodzimy do podporu przodem. Utrzymujemy pozycję. Zachowujemy przy tym napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak, aby tułów znajdował się w jednej linii.

Podczas ćwiczenia pracują : mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne brzucha, mięśnie core, mięśnie grzbietu oraz mięśnie pośladkowe.

Błędy:

 • zadzieranie głowy w górę,
 • głowa opuszczona luźno w dół,
 • zapadnięte barki,
 • opuszczone biodra.

4. Przysiad z piłką w oparciu o ścianę

Stojąc, umieszczamy piłkę pilates między plecami a ścianą lub drzwiami. Następnie wykonujemy przysiady.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie ud, pośladków, mięśnie core.

Błędy:

 • Za duża odległość między stopami a ścianą, co może utrudniać stabilność.
 • Brak utrzymania prawidłowej postawy pleców, co może prowadzić do niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

5. Pompki na piłce

Rozpoczynamy od pozycji klęku podpartego z kolanami ułożonymi na piłce. Pochylamy ciało i przechodzimy do podporu przodem  w oparciu o kolana. Stopy krzyżujemy w górze. Utrzymujemy napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak, aby tułów znajdował się w jednej linii. Uginamy ramiona i opuszczamy ciało w dół, w kierunku ziemi. Zatrzymujemy się, a następnie wracamy w górę, prostując ramiona.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie piersiowe większe, mięśnie piersiowe mniejsze, mięśnie trójgłowe ramienia oraz mięśnie naramienne przednie.

Błędy:

 • zadzieranie głowy w górę,
 • głowa opuszczona luźno w dół,
 • opuszczone biodra,
 • przeprost odcinka lędźwiowego,
 • nieprawidłowe ustawienie dłoni.

6. Plank na dłoniach ze stopami opartymi o piłkę

Rozpoczynamy od pozycji klęku podpartego ze stopami ułożonymi na piłce. Ramiona rozstawiamy na szerokość barków. Prostujemy nogi i przechodzimy do podporu przodem. Utrzymujemy pozycję. Zachowujemy przy tym napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak, aby tułów znajdował się w jednej linii.

Podczas ćwiczenia pracują : mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne brzucha, mięśnie core, mięśnie grzbietu oraz mięśnie pośladkowe.

Błędy:

 • zadzieranie głowy w górę,
 • głowa opuszczona luźno w dół,
 • zapadnięte barki,
 • opuszczone biodra.

3. Rotacje tułowia z piłką gimnastyczną

Siedząc z piłką w dłoniach, unosimy nogi do góry i uginamy kolana. Następnie wykonujemy rotacje tułowia w lewo i prawo, trzymając piłkę przed sobą.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie skośne brzucha.

Błędy:

 • Zbyt szybkie lub niewłaściwe wykonanie rotacji, co może prowadzić do napięć w plecach.
 • Nieutrzymanie stabilności piłki i utrata równowagi.

2. Unoszenie nóg z piłką

Przyjmujemy pozycję leżenia na plecach z piłką umieszczoną między kostkami. Unosimy nogi w górę, utrzymując piłkę.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie brzucha (szczególnie mięśnie proste brzucha) oraz dolna część pleców.

Błędy:

 • Niekontrolowane unoszenie nóg, co może obciążać kręgosłup.
 • Rozpoczęcie ćwiczenia zbyt dużą wagą piłki, co może prowadzić do utraty równowagi.

7. Brzuszki na piłce do pilatesu

Rozpoczynamy od pozycji siadu prostego. Plecy opieramy o piłkę w odcinku lędźwiowym, kolana uginamy, a stopy rozstawiamy na szerokość bioder. Dłonie układamy w okolicach skroni. Kręgosłup w pozycji neutralnej. Wykonujemy spięcie brzucha wraz z wydechem. Następnie biorąc wdech wracamy do pozycji wyjściowej.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie proste brzucha, mięśnie dolnej części pleców.

Błędy:

 • Nadmiernie napinanie szyi lub barków podczas skurczu brzucha.
 • Niekontrolowany ruch piłki lub utrata równowagi.

8. Mosty (wznosy bioder) ze stopami opartymi o piłkę do ćwiczeń

Rozpoczynamy od pozycji leżenia na plecach. Nogi są ugięte w kolanach, stopy ułożone na piłce. Ręce spoczywają na ziemi lub na biodrach. Unosimy biodra w górę do pełnego wyprostu. Utrzymujemy przy tym napięte mięśnie brzucha. Zatrzymujemy ruch na ułamek sekundy i obniżamy biodra w dół.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie pośladkowe, mięśnie czworogłowe ud oraz mięśnie dwugłowe ud.

Błędy:

 • przeprost odcinka lędźwiowego,
 • kierowanie kolan do środka przy podnoszeniu i opuszczaniu bioder.

9. Deska bokiem z dłonią opartą na piłce

Ustawiamy się w podporze bokiem na dłoni opartej o piłkę. Nogi wyprostowane, bark ustawiony nad łokciem. Stopy ułożone jedna na drugiej. Utrzymujemy pozycję. Zachowujemy przy tym napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak, aby tułów znajdował się w jednej linii.

Podczas ćwiczenia pracują : mięsień prosty brzucha, mięśnie skośne brzucha, mięśnie core, mięśnie grzbietu oraz mięśnie pośladkowe.

Błędy:

 • nie utrzymywanie ciała w jednej linii,
 • kołysanie biodrami,
 • zaokrąglony odcinek piersiowy,
 • opadające biodro.

Podsumowanie

Piłka do pilatesu jest nie tylko skutecznym narzędziem treningowym, ale także pomaga poprawić postawę ciała, zwiększyć rozciągnięcie i wzmacniać mięśnie głębokie. Jej elastyczność i wszechstronność pozwalają na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, które przynoszą korzyści dla całego ciała. Bywa także wykorzystywana, jako narzędzie rehabilitacyjne, rekomendowane przez fizjoterapeutów.

Podczas wykonywania ćwiczeń z piłką do pilatesu, ważne jest zachowanie odpowiedniej techniki i kontroli nad ruchami . Upewnij się, że rozumiesz, jak wykonywać każde ćwiczenie poprawnie, aby uniknąć kontuzji i uzyskać maksymalne korzyści dla swojego ciała. Zachęcamy do włączenia piłki do pilatesu do swojego treningu, aby cieszyć się zdrowszym ciałem i lepszą kondycją.

Aby poznać pełną ofertę piłek do ćwiczeń w naszym sklepie, odwiedź stronę kategorii piłki gimnastyczne i zacznij ćwiczenia z piłką już dzisiaj!

Autor: Izabela Pawik