Jaki orbitrek wybrać - przednio czy tylnonapędowy?

Jaki orbitrek wybrać - przednio czy tylnonapędowy?

Spis treści

Jaki orbitrek wybrać - przednio czy tylnonapędowy? To jedno z pytań które padają najczęściej w kontaktach z Biurem Obsługi Klienta sklepu Hop-Sport. Postaramy się wyjaśnić pokrótce różnice między orbitrekami z tylnym i przednim napędem.

Orbitrek Hop-Sport

Czym jest orbitrek?

Orbitrek to nowoczesne urządzenie do ćwiczeń znane też pod nazwą rowera eliptycznego, trenażera eliptycznego lub cross-trainer ’a. Łączy zalety steppera, bieżni i rowera stacjonarnego - w jednym, niezbyt dużym urządzeniu, na którym można ćwiczyć bez wychodzenia z domu. Spalanie kalorii na orbitreku jest dużo bardziej efektywne niż na bieżni, czy rowerku stacjonarnym. Podczas treningu pracuje całe ciało, a ruchy podobne są do tych wykonywanych w trakcie jazdy na nartach. Najważniejszymi parametrami, które pomogą w dobraniu odpowiedniego orbitreka są: wzrost i waga użytkownika, jego staż treningowy, stan zdrowia (np. problemy z kręgosłupem, stawami kolanowymi czy biodrowymi). :

Różnice

W orbitrekach do użytku domowego, komfort pracy najbardziej zbliżony do maszyny komercyjnej może zapewnić napęd przedni . Obudowa w takim orbitreku znajduje się przed stopami użytkownika , dzięki czemu odległość między stopami jest niewielka (kilka centymetrów). Gdy stopy stoją blisko siebie, ruch nie wymaga przerzucania ciężaru ciała z nogi na nogę, bujania tułowiem itd. Innymi słowy - trening na orbitreku z napędem z przodu jest wygodny . Jednocześnie orbitrek z napędem z przodu jest większy i cięższy, niż ten tylnonapędowy , na początku użytkowania  może być też głośniejszy.

Napęd tylny w maszynach domowych jest mniej komfortowy , bo obudowa z mechanizmem zamachowym znajduje się między nogami użytkownika , przez co stopy są oddalone od siebie bardziej, niż przy napędzie z przodu. Większy rozstaw stóp może powodować bujanie tułowiem w trakcie treningu, a maszyna może być przez to mniej stabilna. Dzieje się tak jednak głównie przy bardzo intensywnych treningach. Orbitreki z napędem tylnym są za to mniejsze, lżejsze i mniej awaryjne .

orbitrek do użytku domowego

Werdykt?

Trudno o jednoznacznego zwycięzcę. Jeśli potrzebujesz sprzętu do regularnego i umiarkowanego treningu, lepszy będzie orbitrek z napędem tylnym. A jeśli jesteś zainteresowany intensywnym treningiem interwałowym - lepszy okaże się orbitrek z napędem przednim.

Autor: Redakcja Hop-Sport