Czym różni się gryf olimpijski od gryfu standardowego?

Czym różni się gryf olimpijski od gryfu standardowego?

Spis treści

Trening siłowy nie może odbyć się bez obciążeń, które stymulują nasze mięśnie. Aby móc je dźwigać, niezbędny będzie gryf - przyrząd, na którym umieścimy ciężary w postaci talerzy. Przyjmuje on przeważnie formę prostego pręta z gwintowanymi końcówkami, na które zakłada się obciążenie. Gryfy z dodatkowym obciążeniem fachowo nazywane są sztangami . Ćwiczenia z gryfami stanowią fundament treningu siłowego oraz przygotowania do innych rodzajów wysiłku.

Chcąc rozpocząć treningi z gryfami stoimy przed wyborem odpowiedniego sprzętu. Istnieje kilka rodzajów gryfów, a każdy z nich jest przeznaczony do nieco innych ćwiczeń. Wyróżniamy między innymi: gryf olimpijski oraz gryf prosty .

Czym różnią się między sobą te oba rodzaje gryfów? Który powinnienem wybrać dla siebie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest gryf olimpijski i jakie ma cechy charakterystyczne?

Dla profesjonalistów i osób poważnie myślących o sportach siłowych stworzono gryfy olimpijskie . Cechą charakterystyczną gryfów olimpijskich jest większa średnica , niż w przypadku gryfów standardowych, wynosząca 50 mm. Zakończenia gryfów olimpijskich opierają się na obrotowych łożyskach , które umożliwiają swobodne obracanie się części na obciążenia, zapewniając większą płynność treningu i znikome ryzyko kontuzji. W tej rodzinie gryfów, napotkamy zarówno na gryfy olimpijskie proste, gryfy olimpijskie lekko łamane , jak i gryfy mocno łamane.

Pod względem rozmiaru, gryfy olimpijskie dzielą się na dwie grupy :

 • gryf olimpijski męski,
 • gryf olimpijski damski.

Różnica między nimi leży w rozmiarze oraz wadze. Są to wymagania narzucone przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów.

Gryf olimpijski męski ma długość 220 cm i waży 20 kg . Biorąc pod uwagę fakt, że standardowe gryfy zaczynają się już 120 cm długości, różnica jest znacząca.

Gryf olimpijski damski ma natomiast długość 210 cm i waży 15 kg . Jest to niewielka różnica od wersji dedykowanej mężczyznom, lecz podyktowana jest ona inną budową anatomiczną mężczyzn i kobiet. Oba gryfy olimpijskie mogą mieć udźwig sięgający nawet do 680 kg.

Gryf prosty - wady i zalety w porównaniu do gryfu olimpijskiego

Gryf prosty to standardowa wersja gryfu. Ma on różne długości, od bardzo krótkich do tych, które dorównują gryfom olimpijskim. Co za tym idzie poszczególne modele różnią się między sobą także wagą. Z tego względu gryfy proste lepiej sprawdzają się u osób początkujących , które dopiero uczą się techniki ćwiczeń. Mogą one wybrać lżejszy gryf, a z mniejszym ciężarem łatwiej jest opanować prawidłowe wzorce ruchowe.

Gryfy olimpijskie natomiast dedykowane są osobom zaawansowanym lub średniozaawansowanym . Powinny z nimi ćwiczyć osoby, które doskonale opanowały już wykonywane ćwiczenia. Ponadto gryfy olimpijskie, ze względu na rotacyjne zakończenie, w mniejszym stopniu obciążają nadgarstki. Pozostałe zalety gryfów olimpijskich prostych to:

 • większa wytrzymałość – gryf jest narażony na znacznie większą eksploatację i więcej upadków,
 • pokrycie chromem technicznym – zapewnia on bardzo wysoką ochronę przed ścieralnością, jest odporny na działanie potu, daje dodatkową wytrzymałość oraz znaczną twardość powierzchni,
 • lepsza chwytność powierzchni – zapewnia większą pewność, że sztanga nie wyślizgnie się z rąk.

Ćwiczenia z użyciem gryfu olimpijskiego

Znamy już różnice pomiędzy gryfem olimpijskim, a gryfem prostym. Teraz nadszedł czas na przeanalizowanie jakie ćwiczenia można wykonywać z ich użyciem.

Różnica pomiędzy ćwiczeniami, które wykonamy z gryfem prostym, a z gryfem olimpijskim nie jest zbyt duża. Na obu rodzajach gryfów możemy ćwiczyć w podobny sposób. Największa różnica w ćwiczeniach jest widoczna gdy porównamy gryf prosty krótki z gryfem olimpijskim. Są one bowiem dedykowane nieco innym ćwiczeniom.

Gryf olimpijski jest odpowiedni przede wszystkim do treningu górnych partii ciała, takich jak ramiona, klatka piersiowa oraz plecy . Najpopularniejsze ćwiczenia na górne partie z gryfem olimpijskim to:

 • wyciskanie leżąc,
 • wyciskanie stojąc,
 • wiosłowanie,
 • podrzuty i zarzuty.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać gryf olimpijski również podczas treningu dolnych partii mięśniowych takich jak nogi oraz pośladki . Wśród najczęściej wykonywanych ćwiczeń na dolne partie ciała z gryfem olimpijskim są:

 • martwy ciąg,
 • ćwiczenia, w których gryf zarzucony jest na kark, np. wykroki lub przysiady.

Ćwiczenia z użyciem standardowego gryfu prostego

Osoby początkujące mogą uczyć się techniki powyższych ćwiczeń używając klasycznego gryfu prostego. Dzięki temu, że gryf prosty dostępny jest w lżejszych wersjach, łatwiej można zapanować nad ciężarem . Aby wejść na wyższe obciążenia treningowe najważniejsze są podstawy. Tylko zachowując prawidłową technikę ćwiczeń można cieszyć się oczekiwanymi efektami i brakiem kontuzji.

Oprócz tego, gryf prosty dostępny jest także w wersji krótkiej. Wykorzystamy go innego rodzaju ćwiczeń, przede wszystkim górnych partii ciała. Z gryfem prostym możemy trenować barki, biceps oraz triceps . Wykonamy z nim takie ćwiczenia jak:

 • uginanie przedramion podchwytem i nachwytem,
 • wyciskanie gryfu mocno łamanego zza karku nad głowę,
 • wyciskanie wąsko leżąc,
 • podciąganie gryfu pod brodę.

Gryfy standardowe dostępne są w zestawach składających się z modeli o różnej długości i w kombinacjach z gryfami łamanymi. Zaopatrzenie się w taki zestaw gryfów otwiera możliwość wykonywania jeszcze szerszej gamy ćwiczeń ze sztangą.

Różnice w technice i stabilizacji podczas korzystania z gryfu olimpijskiego i prostego

W tym momencie wielu osobom może przyjść do głowy pytanie: czy odczujemy dużą różnicę w korzystaniu z gryfu olimpijskiego i z gryfu prostego podczas ćwiczeń? I chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie, to jednak na pewnym etapie zaawansowania różnica będzie diametralna.

Gryf olimpijski ma większą wytrzymałość . Podnosząc duże ciężary możemy czuć się pewniej. Tego typu gryf jest bardziej odporny na wzmożoną eksploatację i upuszczenia . Pokryta chromem powierzchnia zapewnia wysoką ochronę przed ścieralnością i działaniem potu, a także wzmacnia konstrukcję gryfu. Obrotowe tuleje zapewniają większy komfort podczas intensywnych treningów, ograniczając nacisk na nadgarstki.

Wszystko to wpływa na zachowanie prawidłowej techniki i stabilizacji podczas ćwiczeń. Trenując na dużych ciężarach bardzo ważne jest to aby czuć się pewnie i bezpiecznie podczas używania sprzętu treningowego.

Jak wybrać odpowiedni gryf do swoich potrzeb treningowych?

Kupując gryf do domowej siłowni musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa aspekty – nasz poziom zaawansowania oraz to jakie ćwiczenia mamy zamiar wykonywać. W pierwszym przypadku warto szczerze odpowiedzieć sobie pytanie: na jakim etapie zaawansowania jesteśmy w treningach i czy dany rodzaj gryfu będzie dla nas odpowiedni? Pamiętajmy, że gryf olimpijski polecany jest osobom zaawansowanym lub średniozaawansowanym, a gryf prosty osobom znajdującym się na początku swojej treningowej drogi .

Drugi aspekt to rodzaj ćwiczeń, które chcemy wykonywać. Jeżeli planujemy wykonywanie ćwiczeń wielostawowych wtedy najlepszym wyborem będzie gryf długi: olimpijski lub prosty. Jeżeli natomiast chcemy pracować nad barkami, bicepsami i tricepsami, wtedy lepiej wybrać gryf prosty krótki . W przypadku domowych siłowni o znacznych metrażach możemy pokusić się o kupno kompletu gryfów różnego rodzaju.

Niezależnie od tego na jaki gryf się zdecydujemy, warto wybierać produkty wytrzymałe oraz posiadające dodatkowe udogodnienia takie jak ryflowanie części chwytnych, czy gwintowane końce . Dzięki nim będziemy mogli ćwiczyć bezpiecznie, bez asekuracji, jednocześnie efektywnie stymulując mięśnie.

Gryfy Hop-Sport

W sklepie Hop-Sport znajdziesz zarówno gryfy standardowe, jak i olimpijskie o różnych długościach. W ofercie posiadamy gryfy proste, gryfy lekko łamane oraz gryfy mocno łamane. Najbardziej wymagający użytkownicy, poszukujący sztang specjalistycznych, znajdą w naszej ofercie także gryf do martwego ciągu , znany także pod nazwą trex bar.

Wszystkie nasze gryfy, zostały wykonane z wysokiej jakości stali z pełnego odlewu z chromowanym wykończeniem . W komplecie z gryfem otrzymasz także zaciski na gryf , które zabezpieczą ciężary na sztandze.

Jeżeli zależy Ci na kompleksowym treningu siłowym, w który zaangażujesz różne partie mięśni, dobrym pomysłem będzie zakup zestawu gryfów . Takie rozwiązanie pozwoli Ci urozmaicać sesje treningowe poprzez dostarczenie zróżnicowanych bodźców mięśniom.

Podsumowanie

Niewątpliwą zaletą przeprowadzania treningów z gryfami, czy to prostymi, czy olimpijskimi jest fakt, że do dyspozycji mamy niezliczoną ilość ćwiczeń, które możemy wykonać. Wzorce ruchowe z kolei bardzo szybko zostają zakodowane przez nasze ciało.

Kolejnym atutem trenowania z gryfem jest możliwość niemal nieograniczonej rozbudowy obciążenia . Wraz z naszym rozwojem i wzrostem siły możemy w prosty sposób progresować treningi.

Zastanawiasz się nad wyborem gryfu do ćwiczeń? Zajrzyj do pełnej oferty sklepu Hop-Sport !

Jeśli chcesz poprawić wygląd swojej sylwetki, zwiększać siłę lub zbudować masę, koniecznie wybierz odpowiedni gryf dla siebie i rozpocznij ćwiczenia już dzisiaj!

Autor: Izabela Pawik