Utworzone

06 Maj 2019

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Maty do ćwiczeń / Taśmy i gumy do ćwiczeń / Wałki i rollery fitness

W ostatnich latach ćwiczenie jogi stało się bardzo popularne. Jeśli także chcesz spróbować tej formy ruchu, przeczytaj nasz artykuł. Wyjaśniamy w nim, jakie joga niesie za sobą korzyści oraz w jakich przypadkach należy z niej zrezygnować.

Trening na macie do jogi

Czym jest joga?

Joga to nie tylko ekstremalne ćwiczenia, to element sztuki samodoskonalenia i rozwoju wewnętrznego. To jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej, który łączy w sobie związek pomiędzy ciałem a umysłem. Joga to również forma dyscypliny duchowej, oraz przestrzeganie obowiązujących zasad etycznych. W Europie została spłycona jedynie do zestawu ćwiczeń fizycznych oraz umysłowych, których głównym zadaniem jest poprawa zdrowia.

Istnieje wiele stylów jogi, najpopularniejszymi są Ashtanga, Winyasa, Hatha Joga, Jin Joga, Joga Iyengara. W Polsce najbardziej popularną formą jogi jest metoda B.K.S. Iyengara. W tej formie najważniejszymi kwestiami są skupienie na ciele i odpowiednie ustawienie podczas ćwiczeń. Przy tego rodzaju jodze, używa się pomocniczo pasków, bloków, lin, koców i specjalnych mat do jogi. To wszystko ułatwia uzyskanie odpowiedniej pozycji podczas ćwiczeń. Co ważne, wszystko style mają cechy wspólne. Głównym przesłaniem jogi jest jedność człowieka z innymi ludźmi i całym światem.

Co daje joga?

Ćwiczenie jogi pozwala nam zwiększyć ilość energii, poprawić nastrój, bardzo dobrze wpływa również na lepszy sen. Dzięki gimnastyce ciało jest bardziej sprawne, poprawia się umiejętność utrzymywania równowagi, stabilności oraz koordynacji. Joga daje ukojenie przy bólach kręgosłupa spowodowanych siedzącym trybem życia, a także zmniejsza napięcie i bóle głowy. Joga pomoże w różnych problemach mięśniowo-szkieletowych, ale nie wyleczy problemów ortopedycznych.

Techniki oddechowe z jogi redukują napięcie i niepokój, ułatwiają zasypianie, pomagają w walce ze stresem pourazowym, a także są przydatne przy astmie oraz przy zmniejszeniu bólu podczas zabiegów. Joga wzmacnia mięśnie, rozluźnia je, pomaga wyrównać tętno oraz ciśnienie krwi. Wpływa na poprawienie jakości życia, minimalizując stres, pomaga również w walce z depresją.

Warto pamiętać, że joga to tylko uzupełnienie terapii, nie może zastąpić leków. W przypadku nadciśnienia obniża je w małym stopniu.

Ćwiczenia na macie joga

Przeciwwskazania do uprawiania jogi

Ćwiczenie jogi nie jest wskazane w przypadku:
-  chronicznego bólu pleców,
-  nadwagi,
-  przebytych operacji,
-  poważnych schorzeń - chyba, że mamy zajęcia indywidualne, gdzie trener dobiera treningi pod nasze możliwości,
-  poważnych wad postawy.

Podczas treningów powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży, osoby z jaskrą, nadciśnieniem, czy rwą kulszową. Dzięki zmodyfikowaniu ćwiczeń zminimalizują ryzyko urazów.

mata fitness

Jak ćwiczyć jogę?

Z pewnością pierwsze treningi powinny odbyć się pod okiem instruktora czy trenera. Niezbędne będą wysokiej jakości maty do jogi. Ćwiczenia wykonujemy stopniowo i etapami przechodzimy na następne poziomy trudności. Z pewnością nie wolno od razu wykonywać trudnych pozycji, ponieważ w taki sposób szybko możemy zrobić sobie krzywdę.

Sprawdź maty do jogi w Hop-Sport i wybierz model dla siebie!

Ulubione