Joga – czy dla każdego?

Joga – czy dla każdego?

Spis treści

W ostatnich latach ćwiczenie jogi stało się bardzo popularne. Jeśli także chcesz spróbować tej formy ruchu, przeczytaj nasz artykuł. Wyjaśniamy w nim, jakie joga niesie za sobą korzyści oraz w jakich przypadkach należy z niej zrezygnować.

Trening na macie do jogi

Czym jest joga?

Joga to nie tylko ekstremalne ćwiczenia, to element sztuki samodoskonalenia i rozwoju wewnętrznego . To jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej, który łączy w sobie związek pomiędzy ciałem a umysłem . Joga to również forma dyscypliny duchowej, oraz przestrzeganie obowiązujących zasad etycznych. W Europie została spłycona jedynie do zestawu ćwiczeń fizycznych oraz umysłowyc h, których głównym zadaniem jest poprawa zdrowia.

Istnieje wiele stylów jogi, najpopularniejszymi są Ashtanga , Winyasa, Hatha Joga, Jin Joga, Joga Iyengara. W Polsce najbardziej popularną formą jogi jest metoda B.K.S. Iyengara . W tej formie najważniejszymi kwestiami są skupienie na ciele i odpowiednie ustawienie podczas ćwiczeń . Przy tego rodzaju jodze, używa się pomocniczo pasków, bloków, lin, koców i specjalnych mat do jogi . To wszystko ułatwia uzyskanie odpowiedniej pozycji podczas ćwiczeń. Co ważne, wszystko style mają cechy wspólne. Głównym przesłaniem jogi jest jedność człowieka z innymi ludźmi i całym światem.

Co daje joga?

Ćwiczenie jogi pozwala nam zwiększyć ilość energii, poprawić nastrój , bardzo dobrze wpływa również na lepszy sen . Dzięki gimnastyce ciało jest bardziej sprawne, poprawia się umiejętność utrzymywania równowagi, stabilności oraz koordynacji. Joga daje ukojenie przy bólach kręgosłupa spowodowanych siedzącym trybem życia, a także zmniejsza napięcie i bóle głowy . Joga pomoże w różnych problemach mięśniowo-szkieletowych, ale nie wyleczy problemów ortopedycznych.

Techniki oddechowe z jogi redukują napięcie i niepokój , ułatwiają zasypianie, pomagają w walce ze stresem pourazowym, a także są przydatne przy astmie oraz przy zmniejszeniu bólu podczas zabiegów. Joga wzmacnia mięśnie, rozluźnia je, pomaga wyrównać tętno oraz ciśnienie krwi . Wpływa na poprawienie jakości życia, minimalizując stres, pomaga również w walce z depresją.

Warto pamiętać, że joga to tylko uzupełnienie terapii, nie może zastąpić leków . W przypadku nadciśnienia obniża je w małym stopniu.

Ćwiczenia na macie joga

Przeciwwskazania do uprawiania jogi

Ćwiczenie jogi nie jest wskazane w przypadku:
-  chronicznego bólu pleców,
-  nadwagi,
-  przebytych operacji,
-  poważnych schorzeń - chyba, że mamy zajęcia indywidualne, gdzie trener dobiera treningi pod nasze możliwości,
-  poważnych wad postawy.

Podczas treningów powinny uważać szczególnie kobiety w ciąży, osoby z jaskrą, nadciśnieniem, czy rwą kulszową. Dzięki zmodyfikowaniu ćwiczeń zminimalizują ryzyko urazów.

mata fitness

Jak ćwiczyć jogę?

Z pewnością pierwsze treningi powinny odbyć się pod okiem instruktora czy trenera. Niezbędne będą wysokiej jakości maty do jogi . Ćwiczenia wykonujemy stopniowo i etapami przechodzimy na następne poziomy trudności. Z pewnością nie wolno od razu wykonywać trudnych pozycji, ponieważ w taki sposób szybko możemy zrobić sobie krzywdę.

Sprawdź maty do jogi w Hop-Sport i wybierz model dla siebie!

Autor: Redakcja Hop-Sport