Wałki i rollery fitness to akcesoria, które każdy ćwiczący powinien mieć w swojej domowej siłowni. Przeznaczone są do automasażu struktur powięziowo-mięśniowych, które chronią narządy wewnętrzne, odpowiadają za prawidłową postawę ciała, a także wspierają transfer siły. Stosując je regularnie pozbędziemy się dolegliwości bólowych, przygotujemy mięśnie do wysiłku, a także polepszymy regenerację.
Jak korzystać z wałka do masażu?
Wałek do masażu lub roller fitness to podłużny wałek wykonany z twardego tworzywa np. EPP lub EVA, który służy do automasażu powięziowo-mięśniowego. Korzystanie z niego jest niezwykle proste i przynosi ulgę dla całego ciała. Wystarczy, że położymy się na rollerze bądź umieścimy na nim wybraną część ciała, a następnie przetoczymy, ugniatając konkretne obszary powięzi. Naszym przewodnikiem powinien być ból, a konkretniej – punkty spustowe, czyli nadmiernie napięte fragmenty powięzi. Wałek fitness poprzez swoją twardość umożliwia masaż tych struktur, a tym samym przynosi nam ulgę oraz znakomicie pobudza mięśnie. Automasaż jednej partii powinien trwać do 2-3 minut, lecz nie dłużej niż pozwala nam na to próg bólowy. Jeśli ucisk jest nie do zniesienia, warto wybrać bardziej miękki rodzaj rollera.
Rolowanie – na co działa?
Ucisk na struktury powięziowo-mięśniowe poprzez automasaż wpływa na:
- zwiększony przepływ krwi,
- szybszą regenerację po wysiłku,
- dolegliwości bólowe,
- elastyczność mięśni,
- zmniejszenie ryzyka kontuzji w czasie treningów.
Rollerem bądź wałkiem fitness można masować dowolną część ciała z wyjątkiem okolic kostnych i stawów. Regularne stosowanie automasażu podnosi efektywność treningową, mobilność i gibkość ciała. Rollera piankowego możemy używać zarówno przed, jak i po treningu. Przed – wplatamy automasaż w rozgrzewkę, pobudzając mięśnie i przygotowując je do wysiłku. Wówczas ruchy wykonywane za pomocą rollera powinny być szybkie i dynamiczne. Po treningu wałek fitness posłuży nam do rozluźniania spiętych struktur powięziowo-mięśniowych, co przyspieszy ich regenerację.
Wałek do masażu z wypustkami – czy warto?
W naszym sklepie znajdziesz mnóstwo wałków i rollerów fitness zróżnicowanych pod względem budowy i przeznaczenia. Najczęściej osoby aktywne rozważają zakup akcesoriów z wypustkami. Dedykowane są one doświadczonym z automasażem oraz poszukującym silnej stymulacji mięśniowo-powięziowej. Wypustki zapewniają dodatkowy ucisk oraz działają punktowo. Gładsze rollery i wałki fitness pokrywają większą powierzchnię i są przeznaczone do masażu dużych mięśni np. grzbietu.
Który roller wybrać?
Decydując się na wybór odpowiedniego rollera do masażu bądź wałka fitness, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych cech. Kluczowe są zwłaszcza:
- twardość,
- rozmiar,
- materiał wykonania.
Twardość
Średnio-twarde miękkie rollery oraz wałki dedykowane są osobom początkującym o przeciętnej lub drobnej budowie ciała. Twarde akcesoria przeznaczone są dla osób wyższy oraz o rozbudowanej strukturze mięśniowej. Zapewniają one jednocześnie lepszy docisk, a tym samym wywołują o wiele większy ból w przypadku stosowania. Dla osób nie mających do czynienia z automasażem może być on nie do zniesienia.
Rozmiar
Pod względem rozmiaru wyróżniamy wałki krótkie (15 cm) do masażu kończyn oraz długie (ponad 30 cm) – dostosowane do masażu dużych powierzchni powięziowo-mięśniowych np. pleców.
Materiał wykonania
W sklepie Hop-Sport znajdziesz wałki i rollery fitness wykonane z materiałów syntetycznych EPE, EPP oraz EVA. Wszystkie z nich zapewniają odpowiednią miękkość i sprężystość akcesoriów. Materiały różnią się od siebie tolerancją na działanie środków chemicznych (największą ma EPP) oraz nasiąkliwością, czyli odpornością na plamienie.
Kto powinien się rolować?
Z rollerów i wałków do masażu powinien korzystać każdy, kto odczuwa dolegliwości bólowe struktur powięziowo-mięśniowych. Mogą na nie cierpieć osoby wykonujące prace polegające na jednostajnych i powtarzalnych ruchach oraz przebywające cały czas w jednej pozycji. Odczuwają one wówczas drętwienie lub sztywnienie kończyn, ból oraz ucisk różnych partii mięśniowych. Najczęściej punkty spustowe powięzi pojawiają się w okolicy pleców oraz ramion. Rollowania warto unikać, gdy:
- posiadamy świeże rany, oparzenia i owrzodzenia,
- złamania,
- wypukłe żylaki i krwiaki,
- jesteśmy w ciąży.
Jeśli mamy wątpliwości, co do automasażu, warto je skonsultować z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.