Trampolina ogrodowa – recenzja

Trampolina ogrodowa – recenzja

Spis treści

Zastanawiasz się nad zakupem trampoliny do ogrodu, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Zdajesz sobie sprawę z tego, że na rynku jest kilka rodzajów trampolin i nie wiesz który typ trampoliny będzie najlepszy dla Ciebie? Przeczytaj nasz wpis i wybierz najlepszą trampolinę, która spełni Twoje potrzeby!

Rodzaje trampolin ogrodowych

Trampoliny ogrodowe to sprzęt zyskujący z roku na rok coraz większą popularność. Dzieje się tak dlatego, że są nie tylko formą zabawy dla dzieci, ale również świetnym narzędziem treningowym.

Na rynku sprzedażowym znaleźć można bogatą ofertę trampolin ogrodowych oraz sportowych. Każda z nich może spełniać funkcję zarówno treningową, jak i rekreacyjną.

Podstawowym kryterium podziału jest ich wielkość. Trampoliny ogrodowe Hop-Sport mają rozmiary od 244 cm do aż 488 cm . Każda z nich może przyjąć łączne obciążenie nawet 150 kg .

Kolejnym kryterium podziału trampolin ogrodowych jest umiejscowienie w nich siatki ochronnej . Może być ona montowana od wewnątrz lub od zewnątrz . Zabezpieczenie zamontowane od wewnątrz nieznacznie ogranicza miejsce do skakania. Na jego korzyść przemawia z kolei większa ochrona przed przypadkowym dostaniem się stopy między sprężyny stelaża. Modele z siatką zamontowaną od zewnątrz oferują więcej miejsca do skoków. Sprężyny znajdujące się w stelażu są jednak zabezpieczone w tym przypadku jedynie osłoną ochronną.

Ostatnim elementem rozróżniającym modele trampolin jest ich kształt. Istnieją trampoliny o standardowym kształcie oraz takie, które swoją formą przypominającym dynię ( trampolina pumpkin ). Te drugie odróżniają się wyższą stabilnością i zastosowaniem połączeń typu T przy łączeniu elementów konstrukcyjnych.

Skoki na trampolinie ogrodowej

Trampolina ogrodowa do treningu

Podczas treningu na trampolinie intensywnie pracuje całe nasze ciało . W ruch zaangażowane są mięśnie nóg, ramion, brzucha oraz pleców. Ćwiczenia charakteryzuje wysoka intensywność. Pobudzają one krążenie oraz podkręcają metabolizm, a także sprawdzają się bardzo dobrze u osób walczących z nadmiarem kilogramów i tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, w ciągu godzinnego treningu można spalić nawet do 1000 kcal ! Dodatkowo, trenując w ten niekonwencjonalny sposób, wpływamy na poprawę naszego samopoczucia. W trakcie wysiłku wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny. Odpowiadają one za uczucie zadowolenia oraz dodają energii do dalszego działania. Rozpoczynając treningi na trampolinie do ogrodu , warto zadbać o to, aby trwały one minimum kilkanaście minut. Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania, czas trwania ćwiczeń można wydłużać. Bardzo ważnym aspektem trenowania na batucie jest regularność. Tak jak w przypadku każdej innej aktywności, ćwiczenia należy powtarzać kilka razy w tygodniu. Optymalne będą trzy jednostki treningowe w ciągu tygodnia. Ćwiczenia, które możemy wykonać na batucie, zależą od naszego stopnia zaawansowania . Jeśli jeszcze nigdy wcześniej nie trenowaliśmy w ten sposób, rozpoczynamy od podstaw. Nauczymy się dzięki temu prawidłowej techniki skoków i przygotujemy mięśnie do większego wysiłku.

Najlepsze ćwiczenia dla osób początkujących to:

  • Proste skoki

Podczas tego ćwiczenia łączymy nogi razem, a ramiona wyciągamy przed siebie. Wykonujemy odbicia ciała w górę i w dół.

  • Trucht w miejscu

Biegniemy w miejscu w spokojnym tempie. Dołączamy naprzemienną pracę ramion – jak w przypadku tradycyjnego biegu.

  • Pajacyki

Zaczynamy od pozycji stojącej z ramionami w górze. Następnie podskakujemy do rozkroku z jednoczesnym rozszerzeniem ramion. Wracamy do początkowej pozycji.

  • Pięty o pośladki

Biegniemy w miejscu, dynamicznie unosząc pięty do pośladków.

  • Bieg w miejscu z podnoszeniem kolan

Biegniemy w miejscu z jednoczesnym unoszeniem kolan (jak najwyżej w kierunku klatki piersiowej).

Kiedy zauważymy postępy w swoich treningach, możemy zacząć wykonywać bardziej złożone ćwiczenia. Ćwiczenia o wyższym poziomie trudności to:

  • Twisty

Aby poprawnie wykonać twisty, stajemy w prostej pozycji i wyciągamy ramiona do boku. Z tej pozycji skaczemy, jednocześnie skręcając ciało naprzemiennie w jedną i drugą stronę.

  • Skoki z wykopem

Podczas zwykłego skoku dołączamy naprzemienne wykopy nogą w przód.

  • Podskoki z upadkiem na kolana

Wykonujemy wyskok z lądowaniem na kolanach i ponownym odbiciem w górę.

  • Podskoki z lądowaniem na pośladkach

Wykonujemy skok w górę z lądowaniem na pośladkach. Lądując, wybijamy się z powrotem do pozycji stania.

  • Przysiad z wyskokiem

Wykonujemy przysiad. Wracając w górę, wybijamy się stopami do wyskoku. Po wylądowaniu na stopach – wracamy do przysiadu.

Każde ćwiczenie wykonujemy od 3 do 6 minut. Staramy się, aby ruch był dokładny i niechaotyczny. Taki zestaw treningowy angażuje wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe ciała. Ważne jest, aby dopasować tempo ćwiczeń do siebie. Jeśli planujemy wykonywanie ćwiczeń na trampolinie samemu, wystarczający będzie zakup modelu o mniejszych rozmiarach. W tym przypadku dobrze sprawdzi się trampolina ogrodowa 8ft . Korzystanie z trampoliny w większym gronie osób wymaga również posiadania większego sprzętu. Największymi modelami trampolin dostępnymi w ofercie sklepu Hop-Sport są modele 14ft i 16ft . Bez problemu pomieszczą one nawet do sześciu ćwiczących.

Trampolina dynia Hop-Sport

Trampolina ogrodowa – recenzja

Duże trampoliny ogrodowe są bardzo uniwersalnym sprzętem, z którego mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny. My wykonamy na nich trening, a dzieci zyskają świetną atrakcję do zabawy. Niektóre modele ze względu na swoją budowę będą bezpieczniejsze dla najmłodszych. Takim modelem jest trampolina ogrodowa 14ft z siatką wewnętrzną.

Ma ona średnicę 427 cm i jest dostosowana do użytkowania przez wiele osób. Trampolina ogrodowa 14ft występuje w wielu wariantach kolorystycznych, a także w wersji pumpkin. Wykonano ją z solidnych, stalowych komponentów, a jej batut jest zdolny do wytrzymania ciężaru do aż 150 kg

W przypadku, kiedy wybieramy trampolinę jedynie do własnych treningów, warto przyjrzeć się większym modelom. Trampolina ogrodowa 16ft należy do największych produktów z oferty sklepu Hop-Sport. Ma aż 488 cm średnicy i pozwala na wykonywanie naprawdę wysokich skoków. Daje to możliwość trenowania nawet z innymi osobami w tym samym czasie. Trampolina ogrodowa 16 ft dostępna jest w dwóch wersjach: z siatką zewnętrzną, jak i siatką wewnętrzną. Pierwszy wariant będzie idealny do indywidualnych treningów skoku, drugi rodzaj sprawdzi się w momencie, gdy urządzimy przyjęcie dla dzieci.

W celu zapewnienia jak najwyższego stopnia bezpieczeństwa podczas zabawy wszystkie modele trampolin marki Hop-Sport wykonane zostały zgodnie z normami PN-EN 71-14 oraz posiadają certyfikat INTERTEK. Elementy konstrukcyjne zbudowane są z wysokiej jakości stali hartowanej, ocynkowanej i galwanizowanej. Zapewnia to trwałość trampoliny przez wiele sezonów oraz skuteczną ochronę konstrukcji przed korozją i niszczeniem. Ponadto, trampoliny Hop-Sport są niezwykle łatwe w montażu , gdyż poszczególne kroki są precyzyjnie opisane w instrukcjach dołączanych do produktów. Jeśli kupisz trampolinę do treningu lub rekreacji ze sklepu Hop-Sport, otrzymasz wyjątkowe gratisy w formie gotowych zestawów. Pomogą Ci one w montażu, obsłudze lub będą dodatkową atrakcją podczas zabawy. W skład zestawów wchodzą m.in. haki mocujące oraz drabinka. Haki pozwalają na mocne przytwierdzenie trampoliny do podłoża. Drabinka z kolei umożliwia wygodne schodzenie i wchodzenie na batut.

Jeśli nadal wahasz się nad kupnem trampoliny do ogrodu, nasz artykuł pt.: Trampolina ogrodowa - czy warto ją kupić? z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.

Autor: Redakcja Hop-Sport