Trampolina ogrodowa - czy warto ją kupić?

Trampolina ogrodowa - czy warto ją kupić?

Spis treści

Kilka lat temu trampoliny ogrodowe szturmem wdarły się do naszych ogrodów i na nasze działki, zawłaszczając sobie uwagę przede wszystkim dzieci. W wielu przypadkach zastąpiły przydomowe place zabaw i stały się ulubionym miejscem do spędzania wolnego czasu najmłodszych. Trampolina ogrodowa kryje w sobie jednak o wiele większy potencjał, z którego mogą skorzystać również dorośli. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego warto kupić trampolinę do ogrodu .

Jak wybrać trampolinę ogrodową?

Decydując się na kupno trampoliny ogrodowej , powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość naszej posesji lub działki . To głównie od jej wymiaru będzie zależeć, na jaki sprzęt możemy sobie pozwolić. Ponadto warto zwrócić uwagę na miejsce, gdzie będzie ona usytuowana. Najlepiej, jeżeli odpowiednio je przygotujemy, gdyż od tego będzie zależał komfort jej użytkowania. Co więcej, dobra trampolina ogrodowa zbudowana jest z wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych oraz posiada specjalne zabezpieczenia . Jeśli zależy Ci na znalezieniu nowoczesnej trampoliny dla całej rodziny , przejdź do sklepu internetowego Hop-Sport . Wysokiej jakości produkty czekają, aby stworzyć z nimi ogród pełen zabawy i śmiechu!

trampolina z siatką wewnętrzną

Trampolina ogrodowa – rodzaje

Na rynku sprzedażowym istnieją dwa główne rodzaje trampolin ogrodowych:

  • trampoliny ogrodowe z siatką zewnętrzną ,
  • trampoliny ogrodowe z siatką wewnętrzną .

Różnią się one od siebie przede wszystkim elementem konstrukcyjnym, jakim jest siatka. W modelach zewnętrznych umieszczono ją na krawędzi stelaża , zwiększając w ten sposób powierzchnię użytkową maty. Trampoliny ogrodowe z siatką wewnętrzną są węższe, gdyż mata do skoków oddzielona jest od konstrukcji metalowej . Trampoliny ogrodowe z siatką zewnętrzną dedykowane są dorosłym oraz starszym dzieciom (powyżej 4 roku życia), które mogą skakać bez nadzoru. Z kolei konstrukcje z siatką wewnętrzną sprawdzą się doskonale w przypadku dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Niezależnie od rodzaju, każda trampolina powinna posiadać siatkę. To ona zabezpiecza przed upadkiem bądź uderzeniem o konstrukcje lub elementy znajdujące się w otoczeniu. W sprzedaży dostępne są specjalne produkty z podniesionym stopniem bezpieczeństwa. Należy do nich trampolina ogrodowa dynia . Jej siatka rozszerza się na boki, zapewniając miejsce na duże skoki, a następnie zwęża się ku górze, tworząc kształt przypominający popularne warzywo. Trampolina ogrodowa pumpkin to świetny produkt, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników , który powinien stanąć w każdym ogrodzie i stać się centrum rozrywki całej rodziny.

Rozmiary trampoliny ogrodowej

Wielkość trampoliny powinna być dopasowana do ilości osób, które będą z niej korzystać oraz miejsca, jakim dysponujemy . Na rynku dostępne są rozmiary od 8 FT do aż 16 FT. Oznaczenie FT to skrót od angielskiej jednostki miar – stopy. Jedna stopa w przeliczeniu na centymetr to 30,48 cm. Trampolina ogrodowa 8 FT ma ok. 244 cm średnicy i nadaje się do użytku przez dwie osoby. Z kolei trampolina do ogrodu 16 FT zdolna jest do pomieszczenia od 5 do 6 skaczących. Warto jednak zaznaczyć, iż ilość skaczących została dopasowana ze względu na miejsce, jakie zajmują.  Innym, ważniejszym parametrem trampoliny do ogrodu, na który trzeba zwrócić uwagę, jest maksymalne obciążenie jednopunktowe siatki. Określa ono maksymalny nacisk, jaki można wywrzeć w jednym miejscu. Przeważnie jest to ok. 150 kg.

trampolina ogrodowa dla dzieci

Przygotowanie terenu pod trampolinę

Aby móc użytkować w bezpieczny i przyjemny sposób trampolinę ogrodową , warto zadbać o teren, na którym ma się ona znaleźć. Najlepiej, jeżeli wyrównamy go i usuniemy z jego powierzchni wszelkie niepotrzebne elementy (zabawki, narzędzia) oraz śmieci (np. liście, piach, gałęzie), które mogą być później wnoszone na butach do wnętrza konstrukcji. Warto również usytuować trampolinę w zacienionym miejscu , co sprawi, że będzie można z niej korzystać o każdej porze dnia bez narażenia się na skwar. Wybierając teren do postawienia konstrukcji, należy unikać sąsiedztwa oczek wodnych, fontann, ostrych krzewów, ogrodzeń oraz okolic podjazdu.

akcesoria do trampoliny ogrodowej

Montaż trampoliny ogrodowej

Na dobrze przygotowanym podłożu montaż trampoliny ogrodowej to czysta przyjemność. Nowoczesne modele można złożyć bez używania specjalistycznych narzędzi - wystarczą jedynie te, które są dołączone do produktu. Montaż rozpoczyna się przeważnie od stworzenia stelażu, na którym umieszczona będzie mata. Najpierw składamy nogi, później obręcz. Oba elementy łączymy, stawiając prostą konstrukcję w wybranym przez nas miejscu. Następnie umieszczamy na przygotowanym stelażu batut za pomocą specjalnych sprężyn tak, aby materiał rozkładał się równomiernie. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie sprężyn specjalną gąbką, która ochroni użytkowników przed kontaktem z ostrymi częściami. Finalnie pozostaje zamontowanie górnej część konstrukcji wraz z zabezpieczającą siatką oraz drabinką. Przy montażu warto zadbać o precyzję, zwłaszcza podczas chowania metalowych elementów w otuliny zabezpieczające, a także przy naciąganiu maty. Najlepiej trampolinę ogrodową montować w dwie osoby przy użyciu instrukcji dołączonej przez producenta.

Czy trampolina ogrodowa jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo trampoliny ogrodowej zależy w dużej mierze od sposobu jej użytkowania, a także obecności elementów ochronnych. Wysokiej jakości produkty posiadają specjalne certyfikaty, poświadczające o jakości wykonanych elementów, a także o możliwości korzystania z nich przez dzieci. Nowoczesne trampoliny ogrodowe posiadają solidne konstrukcje, zdolne do wytrzymania przez wiele sezonów. Ich powłoka odporna jest na działanie czynników mechanicznych, jak i korozję. Najlepsze trampoliny posiadają bardzo stabilne stelaże w kształcie litery U oraz wykonane są z komponentów stalowych. Wybierając bezpieczny produkt ogrodowy, warto również zwrócić uwagę na matę oraz sprężyny łączące stelaż z matą. Im grubszy jest ich splot, tym większa wytrzymałość. Szczególnie godne polecenia są trampoliny ogrodowe ze sklepu Hop-Sport, posiadające certyfikat Intertek oraz dodatkowe zabezpieczenia w postaci osłon na sprężyny.

trampolina z siatką zewnętrzną

Trampolina ogrodowa – cena

Cena trampoliny ogrodowej uzależniona jest przede wszystkim od jej rozmiaru . Duże konstrukcje 16 FT, zdolne do pomieszczenia kilku osób, mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Klasyczne rozmiary (od 8 do 10 FT) można kupić do tysiąca złotych. Na cenę wpływ ma również obecność dodatkowych funkcji w postaci siatki ochronnej czy też drabinki do wchodzenia na konstrukcję. Najlepsi dostawcy sprzętu ogrodowego dołączają do trampolin ogrodowych gratisowe akcesoria, do zabawy i montażu. Wybierając modele trampolin Hop-Sport możesz otrzymać za darmo takie gadżety, jak np. rękawiczki do montażu, piłki do zabawy czy specjalne haki do przytwierdzania konstrukcji do ziemi .

trampolina ogrodowa dla dorosłych

Jak ćwiczyć na trampolinie ogrodowej?

Wiele osób kupuje trampolinę ogrodową z myślą o dzieciach i rozrywce. Okazuje się jednak, iż dzięki niej można również ćwiczyć i układać pełnowartościowe treningi ogólnorozwojowe! Poprawiają one wytrzymałość oraz kondycję, pobudzają krążenie i zmniejszają poziom stresu. Warto jednak zaznaczyć, iż nie wszyscy powinni stosować tego typu treningi. Na trampolinie nie powinny ćwiczyć m.in.: kobiety w ciąży, osoby ze stwierdzonymi chorobami i urazami kończyn dolnych oraz kręgosłupa, a także osoby z zaburzoną równowagą. Treningi na trampolinie ogrodowej polecane są w szczególności dzieciom, jako wspaniałe narzędzie do rozbudowy motoryki. Na trampolinie można wykonywać:

  • pajacyki,
  • skoki jedno- lub obunóż,
  • bieg w miejscu,
  • pompki,
  • przysiady.

Niestabilne podłoże pomaga ćwiczyć stabilizację, a także aktywizuje mięśnie brzucha oraz mięśnie głębokie. Intensywny trening na trampolinie doskonale modeluje sylwetkę, pomaga zachować dobrą kondycję, a także wyzwala ogromne pokłady endorfin. To znakomity sposób na spędzanie czasu aktywnie z całą rodziną!

Aby jeszcze lepiej przygotować się do korzystania z trampoliny ogrodowej i wykorzystać 100% jej potencjału, przeczytaj kolejny wpis: Trampolina ogrodowa – ogólne zasady korzystania .

Autor: Redakcja Hop-Sport